Laatste kans graftombe Carré Sloop station Arnemuiden? Gracht wordt hergraven Zuiderzeehuisje blijft staan Sloop gesticht? Orgel Westerkerk beschadigd Reddingsplan kasteel Vaeshartelt Nieuws uit de provincies 33 Noord-Holland Amsterdam - De Stichting Behoud Graftombe Oscar Carré krijgt van de gemeente Amstelveen nog enkele maanden de tijd om met een restaura tieplan te komen voor de graftombe van Oscar Carré. Deze liet het monu ment in 1891 voor zijn vrouw en zichzelf bouwen op de begraafplaats Zorgvliet, een Amstelveense enclave in Amster dam. Amsterdam wilde het gebouw al eens op de rijksmonumentenlijst laten plaatsen, maar Amstelveen wilde daar niet aan. Als de stichting niet snel vol doende geld voor een restauratie bij eenbrengt, wil Amstelveen tot sloop overgaan. Er is tot nu toe 50.000 gul den verzameld, maar het dubbele be drag is nodig. Zeeland Arnemuiden - NS wil het in onbruik ge raakte stationsgebouwtje van Arnemui den laten slopen. Een inwoner van het stadje, Aarnoud de Hamer (27) gaat er echter fel tegenin, in de wetenschap dat de stations van Terneuzen, Sluiskil en Sas van Gent reeds gesloopt zijn. Hij verzamelde 700 handtekeningen en richtte de Stichting tot Behoud en Her stel van Spoor en Talud op. Hij heeft steun van de gemeente. Gelderland Harderwijk - In Harderwijk wordt een gedempte gracht opnieuw gegraven. Het is de voormalige Diepegracht, in de buurt van de Vanghentoren. Enkele bewoners van het stadje kochten in 1982 de Vanghentoren en het bijbeho rende gebied, restaureerden, geadvi seerd door Heemschut, de toren, en zien nu hun pleidooi voor het opnieuw graven van de Diepegracht beloond. De gemeente is namelijk voorstander van het idee, en wel mede om financië le redenen. Het onderhoud van een gracht is goedkoper dan het onder houd van groen... De gemeente wil echter ook een don jon laten bouwen in het gebied. Door de gemeente zelf omschreven als een 'ijl torenachtig wooncomplex van vier of vijf bouwlagen met één woning per laag'. Protesten hiertegen worden ge steund door Heemschut. Een commen taar: 'Een donjon is oorspronkelijk een toren midden in een burcht, geen to renflat.' Noord-Holland Wieringen - In Westerland vindt een touwtrekken plaats rond een houten huisje, tijdens de aanleg van de Afsluit dijk gebouwd als onderkomen voor de directieleden van de Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken. Het kwam vorig jaar leeg te staan en de ei genaar van de grond ziet het gaarne gesloopt. 'Dat kreng is geen kwartje waard,' vindt hij. Helaas voor hem staat het op de provinciale monumentenlijst van Noord-Holland als 'een zeldzaam en vroeg voorbeeld van montagebouw'. Het herinnert bovendien aan de Afsluit dijk en de inpoldering en het toont hoe hogere beambten destijds waren ge huisvest. De provincie is niet van plan een sloopvergunning te geven. Gelderland Beltrum - Het voormalige Gerardus Majella Gesticht in Beltrum uit 1926 wordt gesloopt. Dat althans is de wens van het verzorgingstehuis De Hassink- hof, waarvan het gesticht de laatste ja ren deel uitmaakte. Er zijn plannen voor nieuwbouw. In het pand wonen nog steeds enkele zusters van de Congre gatie van Julie Postel. De zusters heb ben zich vele jaren beziggehouden met verpleging van zieken en kraamvrou wen. Friesland Leeuwarden - Het orgel van de Leeuwardense Westerkerk is zo ernstig beschadigd dat restauratie misschien niet meer mogelijk is. De kerk is op dit moment gesloten en de toegang naar het orgel was afgesloten. Maar vanda len hebben kans gezien tafels op el kaar te stapelen en via een weggebro ken zijpaneel het orgel binnen te drin gen. Minstens dertig procent van de pijpen is nu weg. Binnen afzienbare tijd wordt de Wester kerk verbouwd tot theater. Na de res tauratie is geen plaats meer voor het orgel. Wat niet wegneemt dat de scha de aan het uit 1847 daterende in strument een culturele ramp genoemd wordt. Limburg Maastricht - Kasteel Vaeshartelt, op de grens van Maastricht en Meerssen ge legen, verkeert in vervallen staat. Parti culieren proberen nu het gebouw van de ondergang te redden. Ze hebben de stichting Vrienden van Vaeshartelt opgericht. Ze maken plannen om be drijven en instellingen in het gebouw te doen vestigen. De European Ballon Company zou van Amsterdam naar het kasteel willen verhuizen, astrologen wil len er een therapeutisch centrum vesti gen. Een deel is al verhuurd als restau rant en partycentrum. Volgens de ge meente Maastricht is Vaeshartelt pas in 1993 aan de beurt voor een restauratie. Maar desgewenst kan nu al worden be gonnen met restauratie, men kan voor financieren via het Nationaal Restaura tiefonds. B.F. Vanaf 16 juni t/m 14 september is er in het Depót van de Bouwhistorische en Archeologische Dienst van Den Bosch in de Oude St. Jacobskerk aan Bethaniëstraat 4 een expositie over de stichting en de eerste eeuwen van het bestaan van 's-Hertogenbosch. Op de foto de opgraving aan het Volderstaatje. In het begin van de 14de eeuw werden grote delen laaggelegen gebied rond de stad geschikt gemaakt voor bewoning door het ophogen met zand en stadsvuil, zoals op deze plaats ook is gebeurd. De expositie is open ma. t/m vr. van 10 tot 17 uur. Voor het weekend belle men 073-144595.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 33