Nieuwmarkt wordt opnieuw gemeubileerd Olga van der Klooster 28 Tot voor kort was de Nieuwmarktbuurt in Amsterdam eem gehavend gebied. Veel woningen waren ernstig verwaarloosd. De aanleg van de metro in de jaren zeventig had nogal wat kaalslag veroorzaakt en de handel in verdoven de middelen in de omgeving van deze buurt had een sterk negatieve invloed op het leefklimaat. Er werd besloten de Nieuwmarktbuurt nieuw leven in te blazen. De buurt moest worden 'gerehabiliteerd' zoals dat in het bestemmingsplan werd ge noemd. Inmiddels zijn veel projecten voltooid en niet zonder succes. De in frastructuur werd hersteld, de lege plekken werden opgevuld met wonin gen die het aanzien waard zijn en sinds 1984 is het gebied aangewezen tot be schermd historisch stadsgezicht. Een goed initiatief, want de Nieuwmarkt buurt heeft een rijke geschiedenis die zijn neerslag vond in architectuur en de infrastructuur, die het behoud en her stel dubbel en dwars waard zijn. Maar een opgeknapte buurt is niet direct levendig wanneer niet ook ruim tes worden gecreëerd waar sociale en economische activiteiten tot bloei kun nen komen. In zijn goede tijd had de De oude Vischmarkt voor de Waag vóór 1891 Nieuwmarktbuurt ook zo'n ruimte: de Nieuwmarkt, een groot plein dat ooit het pompend hart van de buurt was (en dat niet alleen, het was één van de be langrijkste handelscentra van Amster dam), maar dat de laatste decennia was verworden tot een saaie, levenslo ze parkeerplaats waarop alleen nog drugsdealers goede zaken deden. Aan deze periode is nu een eind gekomen. Op dit moment is men druk doende het plein te 'herstructureren' en als alles meezit kunnen we er in juli op een bank a la Gaudi{een Spaans architect, be roemd om zijn organisch gevormde ar chitectuur, gedecoreerd met veelal ge glazuurde tegels in aardkleuren) aan de kop van de Kloveniersburgwal van de zon genieten. Lantaarnpalen Onlangs gaf ik een lezing over dit plein en liet daarbij dia's zien van de ma quette, die een goed beeld geeft hoe het plein er straks uit komt te zien (zie foto omslag). Men was niet onverdeeld enthousiast. 'Waarom heeft men geko zen voor moderne lantaarnpalen,' zo luidde een vraag, 'het is toch een histo risch plein waar klassieke lantaarnpa len toch veel beter staan?' 'Waarom mogen er in de toekomst slechts tien marktkramen staan?' was een andere vraag. 'Een plein waar tevoren al is be paald wat wél mag en wat niet mag is een plein dat géén ruimte biedt voor spontane activiteiten en dèt nu geeft een plein iets karakteristieks en een op timale gebruikswaarde voor de buurt.' Voordat ik de beschrijving geef van het nieuwe plein wil ik eerst even in gaan op de betekenis die een plein voor mij heeft. Wie ooit het geluk heeft gehad tijdens zijn vakantie de pleinen van Rome of Sienna in Italië te bezoe ken, zal moeten beamen dat Nederland nauwelijks een pleincultuur kent. We hébben wel pleinen maar er zijn maar weinig pleinen die ik het etiket van 'ge zellig plein of sfeervol plein' kan geven (overigens ben ik geen stedebouwkun- dige maar de meeste mensen die een plein bezoeken zijn dat niet en beleven wel degelijk, bewust of onbewust, de stedelijke ruimte). Piazza Navona 'Wat heeft dit plein', vroeg ik me af toen ik al meer dan een uur op Piazza Navo na in Rome zat, 'dat de meeste Neder landse pleinen niet hebben.' Er waren op dat moment niet veel mensen op het (./"roe/en uit C$uu/eutim, .-■//'(ld

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 28