Heemschut-agenda Donatie voor Heemschut van 'Redt Restauratie CS Amsterdam" Commentaar Een detail. Over een gedeelte van het dak is een groot blauw zeil getimmerd, na een schoorsteenbrand in 1985 Het huis Over-Holland, gezien vanaf de Vecht. Op de voorgrond het gerestaureerde theehuisje. Op de ach tergrond het huis met het beschadigde dak Na afloop van de restauratie zal er een uitgebreide publicatie verschijnen, waarin de resultaten van het voorberei dend onderzoek en de restauratie zelf zijn verwerkt. Tot die tijd zijn de gege vens niet toegankelijk. 1 september Excursie Limburg (in volgend nummer volgt programma) 20 t/m 23 september Europa Nostra Congres, georganiseerd door Heemschut. Op 20 sept. registra tie deelnemers, op 21 sept. congres in Den Haag (op vrijdag 21-9) en Utrecht (zaterdag 22-9) en excursie in Zeeland op zondag 23-9. Zie uitgebreid pro gramma op pag. 4). 6 oktober Landelijke Heemschutdag in Deventer. De Vereniging 'Redt de restauratie van het CS in Amsterdam' heeft, nu haar doel is bereikt, besloten zich op te hef fen. Omdat Heemschut de actie ener giek heeft gesteund heeft de Vereni ging het overgebleven batig saldo aan Heemschut geschonken. Heemschut dankt de vereniging hartelijk voor deze donatie. De eigenaar-bewoner stelde onze belangstelling, speciaal voor zijn huis, aanvankellijk niet op prijs. Hij wijst erop, dat er in de Vechtstreek wel meer grote monumenten zijn, die dringend aan een restauratie toe zijn. Hij vindt het een trieste zaak dat er voor dit soort grootschalige pro jecten in het huidige bestel van mo numentenzorg geen financiële oplos sing is. Gemeentebesturen krijgen namelijk een ontoereikend budget toegewezen. Loenen heeft 189 rijks- beschermde monumenten, waarvan 24 grote monumenten, maar heeft een RRM-budget van nog geen vier ton per jaar. Ook zijn er nauwelijks belastingafspraken te maken voor een restauratieproject. Ondanks de aanvankelijke bezwa ren van de eigenaar-bewoner is er naar onze mening voldoende reden om deze zaak voor de lezers van Heemschut te onderzoeken en om vragen aan betrokkenen voor te leg gen. Kan het huis uitblijven van een restauratie wel verdragen? Wat gaat er gebeuren? Wat zijn de achter gronden? Tenslotte kan een buiten staander alleen maar zien dat het huis er op het ogenblik verwaarloosd bij staat en kan hij niet de toekomst plannen zien. Deze zaak heeft bovendien ver schillende openbare kanten. Het gaat om een rijksbeschermd monu ment, dat onder (openbaar geregis treerde) voorwaarden door een pu blieke stichting 'verkocht' is via een erfpachtconstructie. Tenslotte heeft de eigenaar bij publieke lichamen, als de RDMZ en de gemeente, aan vragen ingediend voor een restaura tievergunning en voor subsidiëring uit de openbare middelen. Dan blijkt ook het verder strekkende belang: het gebeurt veel vaker, dat een 'kan jer' wacht op een restauratie, die tel kens wordt uitgesteld omdat de sub sidiëring tekort schiet. Deze publicatie beoogt de bedoe lingen en inspanningen van de eige naar niet in twijfel te trekken. Uitein delijk is er alleen maar respect op te brengen voor het feit dat een parti culier zorg wil dragen voor de res tauratie van dit huis. Hetzelfde geldt uiteraard voor de zorgvuldigheid waarmee het Utrechts Landschap deze formule, via een erfpachtover eenkomst, mogelijk maakt. A.R.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 27