25 De toegang tot het landgoed met het koetshuis/tuinmanshuis Start Hoewel er nog geen subsidie beschik baar is, heeft de eigenaar besloten om binnenkort toch met de restauratie te beginnen. Volgens hem staat het huis waarschijnlijk al in de steigers als dit artikel verschijnt of in elk geval in sep tember. Maar het restauratiewerk is nog niet aanbesteed en er is geen planning bekend. En volgens een woordvoerder Het huis Over-Holland aan de zijde van de Vecht van de gemeente Loenen is er nog geen zicht op restauratie. Er is al jaren geen contact meer met de eigenaar. De gemeente wacht op zijn initiatieven, maar wil binnenkort wel een gesprek organiseren. In het erfpachtcontract is de voor waarde opgenomen dat de koper het huis voor het einde van dit jaar, 1 janu ari 1991, gerestaureerd moet hebben. Intussen nadert deze datum al snel. Maar de stichting heeft er alle begrip voor dat de eigenaar deze datum niet haalt, gezien de moeizame onderhan delingen over de restauratie. Afhanke lijk van wat nu wel haalbaar is, zullen de partijen een nieuwe datum overeen komen. Gedacht wordt aan 1993. Er is moeilijk achter te komen hoe goed of slecht het huis is. En of het huis erg lijdt onder het langdurig wachten op de vele restauraties. Want een restauratie kost toch niet zómaar vele miljoenen? Bij zo'n restauratieplan rijst de vraag wat de belangrijkste ingrepen zijn en of er veel aan het huis veranderd zal wor den. Afgezien van de brandschade en het buitenschilderwerk is het huis volgens de eigenaar in perfecte staat. Toch moet er veel vervangen worden, onder andere een balkenlaag in het souter rain. De directeur van het Utrechts Landschap bestempelt het verhaal van de alcoholzieke balklagen overigens als een 'interessante anecdote', 'Er zal heus wel eens een flesje bier omgeval len zijn', maar het huis werd in die tijd ook bewoond en werd slechts enkele keren per jaar 'uitsluitend voor stijlvolle' ontvangsten gebruikt. Het uiterlijk zal.niet veel veranderen. Alleen een kuif op de voorgevel komt weer terug. Het plan voorziet volgens de eigenaar in een verantwoorde res tauratie, die de constructie consolideert en bouwsporen zorgvuldig ontziet. Van ambitieuze reconstructie of minutieuze restauratie van details zou geen sprake zijn.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 25