Bronnen 23 Slotwoord Heemstede kan als een van de meest droevige voorbeelden van het falende monumentenbeleid in Nederland wor den beschouwd. Als nu direct geen ac tie wordt ondernomen om deze buiten plaats als geheel te beschermen, kan Heemstede aan de waslijst met van Dis- hoeckhuis affaires worden toegevoegd. Zelfs als binnenkort ook de tuinen van Heemstede tot beschermd monument worden verklaard, blijft waakzaamheid geboden gezien de principe beslissing van de provincie om nieuwbouw toe te laten. Op dit moment heeft het huis ech ter de grootste prioriteit. Het mag een wonder heten dat het metselwerk van het huis na drie jaar nog in een redelijke conditie verkeert. Dit is vooral te danken aan de zachte winters van de afgelopen jaren. De interieurs verkeren echter wel in een kritieke toestand. Alle plastic af dekkingen zijn inmiddels al gescheurd, zodat rot- en schimmelvorming is ge constateerd. Ook is het koepelgewelf van het trappehuis reeds ingestort, waardoor de trap aan weer en wind nu is blootgesteld (afb. 3). Wanneer voor Eetkamer, noordwand met betimmering. Foto H. Schouten 1989 Kabinet, betimmeringen direct na de brand. Deze be timmeringen zijn tijdelijk verwijderd en opgeslagen in opdracht van de Rijksdienst Monumentenzorg. Foto RDMZ1987 de komende winter geen conserveren de maatregelen, bijvoorbeeld het aan brengen van een noodkap, worden ge troffen zullen de hal (afb. 4), het trappe huis, de eetkamer (afb. 5) en het meren deel van de keldergewelven door wa teroverlast alsnog onherstelbaar be schadigd worden. Het moge duidelijk zijn dat hier Heemschut zeker in actie moet komen om een noodkap op Heemstede te krij gen. Dit temeer daar alle eerdere po gingen faalden terwijl er voor deze kap in principe nog 240.000,- beschik baar is, het subsidiegeld, dat door het Rijk is teruggevorderd. De auteur is de laatste particuliere eigenaar van het huis dat reeds drie generaties in het bezit van haar familie was, en heeft sinds de verkoop in 1973 de ontwikkelingen rond Heemstede kri tisch gevolgd. Drs. R. K. M. Blijdenstein en drs. B. Olde Meierink, 'Advies Buitenplaats Heemstede', rapport provincie Utrecht 1988. Utrechts Nieuwsblad, diverse afleverin gen o.a. d.d. 3 februari 1990. Videoband met opnamen van de brand van Heemstede, berustend bij afdeling voorlichting gemeente Houten, copy right Chriet Titulaer Produkties b.v. Houten 1987.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 23