21 Heemstede niet te behouden en het heeft dan ook maar een haar ge scheeld of het huis was van de monu mentenlijst afgevoerd en vervolgens gesloopt. Dat dit uiteindelijk niet ge beurd is, is voornamelijk te danken aan de inspanningen van een enkele parti culier die de kwestie bij de toenmalige minister van WVC ter sprake bracht. Wanneer vast staat dat Heemstede niet van de monumentenlijst wordt af gevoerd kan herbouw en consolidatie in overweging worden genomen. Dan blijkt echter dat de Stichting Medische Bibliotheek het huis niet tegen her bouwwaarde verzekerd had. Journalis ten proberen nog in contact te komen met de hoofdzetel, de Medical Library Foundation, maar in Zürich kent men op het desbetreffende postadres geen Medical Library Foundation. Na enige tijd besluit het Rijk de door haar in 1973 uitgekeerde subsidie van 240.000,- terug te vorderen, omdat niet aan de verplichting het gebouw te verzekeren was voldaan. De provinciale subsidie van 764.000,- ging dus geheel verlo ren. Na de brand toonde de Vereniging Hendrik de Keyser veel belangstelling om het huis te kopen maar zij mocht desgevraagd, geen medewerking van het Rijk verwachten omdat, kreeg zij te horen, het Rijk niet van plan was voor een tweede maal restauratie-subsidie te verlenen (sic.). Inmiddels verkoopt de oude eigenaar Heemstede op 26 november 1987 aan de projectontwikkelaar Imanagement b.v. te Nieuwegein, (waar hij naar het schijnt wel zitting in heeft) voor een be drag van maar liefst 900.000,-. Dit is een enorm bedrag voor 5 ha terrein met een natuurbestemming en een uit gebrande ruïne. Het is echter een klein bedrag voor een bouwterrein ten be hoeve van een congrescentrum, gele gen nabij de A27 in het centrum van Nederland! Het is duidelijk dat de nieuwe eigenaar meer geïnteresseerd is in de nieuw bouw (in de historische tuin!) dan de restauratie van het huis. Dit blijkt nog veel duidelijker uit de wijze waarop de noodvoorzieningen werden aange bracht. Het teruggevorderde bedrag van 240.000,- werd door het Rijk na melijk direct aan de nieuwe eigenaar gegeven om een noodkap op het huis aan te brengen. Enkele dagen later wordt dit bedrag echter weer als onge wenst teruggegeven. Uiteindelijk wordt op aandrang van de gemeente Houten later een zeer provisorisch plastic af dekking aangebracht. Deze plastic af dekkingen werken echter thans averechts, daar door beschadiging nu het vocht onder de afdekkingen terecht komt en rotting en vorstschade verer gert. Sloop/nieuwbouw Imanagement gaat direct na de aan koop allerlei plannen voor het terrein ontwikkelen. Het eerste plan voorziet in diverse nieuwbouwblokken op het ter rein waarbij de bouwhuizen gesloopt worden. Het huis zou van betonvloeren en daken worden voorzien en de ach tergevel moest met een glasvliesgevel worden uitgedost! Alle nog bestaande interieurs zouden worden gesloopt. De Gemeente Houten wijst het plan in prin cipe af, maar wacht eerst op het oor deel van Monumentenzorg voordat zij in actie komt. En dan gebeurt wat nie mand voor mogelijk had gehouden: Monumentenzorg heeft geen bezwaren tegen het plan. De Gemeente Houten heeft wel bezwaren en stelt dan dat herbouw van de buitenzijde van het huis een eerste vereiste is. Over de sloop van de gespaarde interieurs maakt echter zich niemand zorgen. Later, oktober 1988, dient Imanage- rink de opdracht een adviesrapport over Heemstede te vervaardigen. De conclusie van het rapport is dat zowel het huis als de tuinen 'van internationa le betekenis' zijn en de gehele buiten plaats tot de top vier van de Neder landse Buitenplaatsen met een Formele aanleg behoort. Nieuwbouw op het ter rein is derhalve volstrekt ongewenst. Ook laten zij op het terrein weerstands metingen door de Stichting R.A.A.P. uit Amsterdam verrichten. De eerste resul taten zijn bemoedigend en laten de funderingen van bassin en enkele pa den van het sterrebos zien. Deze gege- Hal, noordwand met nissen. Foto H. Schouten 1989 ment een tweede plan in. Dit plan voor ziet inderdaad in restauratie van het ex terieur van het huis, maar toont een grotere nieuwbouw op het terrein. Voor die plannen geldt dat ze van een aboninabele kwaliteit zijn. De plannen houden geen rekening met de histori sche tuinindeling van het terrein, de ge bouwen vertonen geen architectoni sche kwaliteiten (postmodernistische uitgerekte tempels met facistoïde zui lenorden) en de tekeningen zijn derma te slecht dat zelfs de vervaardiger er van dit moet hebben begrepen omdat hij er niet zijn naam onder durfde zet ten. Desalniettemin gaat de Gemeente Houten in principe met dit tweede plan accoord, waarbij men blijkbaar vergeet dat de omliggende terreinen een na tuur- en agrarische bestemming heb ben en dus niet voor enige nieuwbouw in aanmerking komen! 'Van internationale betekenis' Sinds de brand is echter ook de Provin cie Utrecht actief. Zij gaat gelukkig sys tematischer te werk en geeft drs. R. K. M, Blijdenstein en drs, B. Olde Meie vers onderstrepen nog eens het be lang van de tuinen. Op basis van dit rapport heeft de provincie een voorstel gedaan om Heemstede als bescherm de buitenplaats aan te wijzen, zodat zowel het huis als de tuinen een be schermd monument worden. De Rijks dienst Monumentenzorg heeft dit voor stel overgenomen en heeft inmiddels de procedure gestart om tot aanwijzing te komen. Helaas, begin dit jaar heeft de pro vincie om onverklaarbare redenen be sloten toch nieuwbouw op het terrein toe te staan en daarvoor te zijner tijd een wijziging van het bestemmingsplan goed te keuren. In welke vorm en grootte er nieuwbouw op het terrein mag komen weet de provincie echter nog niet, zodat het nog enkele jaren kan gaan duren, voordat er een defini tief plan komt. Het probleem is nu dat tot die tijd het huis met zijn interieurs aan weer en wind bloot blijft staan en wanneer enke le strenge winters het huis alsnog teis teren zal herbouw wel eens opnieuw ter discussie kunnen komen te staan van wege de hoge extra kosten.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 21