Heemstede en het falen van de Nederlandse Monumentenzorg 19 D. Beynes-Heymeyer van Heemstede Het van 1645 daterende huis Heemstede in het Utrechtse Houten is op 10 ja nuari 1987 door brand verwoest. Hoewel de brand een enorme schade heeft aangericht, resten ons nu, drie jaar na de brand, het merendeel van het muurwerk, alsmede vier belangrijke interieurs van de hoofdverdieping. T ..-■•riïkY v\xOx SS» ¥^-4:L Vogelvluchtgravure der tuinen door Daniël Stoopendaal, ca. 1700. Sinds de brand is het om tal van rede nen nog niet tot consolidatie of restau ratie gekomen. Dit artikel geeft een overzicht van de recente ontwikkelin gen rond Heemstede. Heemstede neemt onder de Neder landse buitenplaatsen een unieke posi tie in. Allereerst kan zondermeer ge steld worden dat de centraliserende aanleg van 1645 tot de zuiverste van Nederland behoort. Het is echter vooral de aanleg in op dracht van Diderick van Velthuysen uit de jaren 1680-1695 die Heemstede uniek maakt. Toen ontstond de prachti ge architecturale eenheid van huis, tui nen en interieurs. De tuinen behoren samen met die van Het Loo, de Voorst en Zeist tot de hoogtepunten van de Nederlandse Baroktuinen (afb. 1). Bin nen deze groep vormen Zeist en Heemstede de meest stijlzuivere exem plaren. De interieurs zijn eveneens van een zeer uitzonderlijke kwaliteit en worden aan Daniël Marot toegeschreven. Het belang van Heemstede is nu hierin gelegen dat deze eenheid van huis en tuinen, zij het vereenvoudigd, tot aan de brand gehandhaafd bleef. Juist een vergelijkbare eenheid is moeilijk in Ne derland terug te vinden, daar veel inte rieurs en tuinen in de loop van de 19de en 20ste eeuw gewijzigd werden. Zo verdwenen reeds de tuinen van het Slot te Zeist en moesten de interieurs van het nauw verwante de Voorst het tijdens de brand van 1943 ook ontgelden. Door het verdwijnen van deze goede voorbeelden werd het belang van Heemstede alleen maar groter. Het is vooral om deze reden dat reconstructie van huis, tuinen en interieurs gerecht vaardigd is. Bovendien werden recen telijk ten behoeve van het afstudeer werk van L. B. Wevers aan de Techni sche Universiteit te Delft alle recon structie-tekeningen van het huis, de tui nen en de interieurs vervaardigd, waar door een restauratie van het complex op verantwoorde wijze zeer goed mo gelijk is. Recente ontwikkelingen Wanneer de familie Heymeyer besluit het huis in 1973 te verkopen wordt de toekomst van Heemstede erg onzeker. Het huis staat dan voor de zoveelste maal geruime tijd leeg. In 1972 komen er zelfs krakers naar Houten om zich over het gebouw te ontfermen. Hoewel hun bezoek slechts enkele dagen duur de, werden er grote vernielingen aan gericht en verdwenen schilderijen, an tieke tegeltjes en alle vroeg 18de eeuw- se koperen opdeksloten. Uiteindelijk wordt het huis met 5 ha grond in 1973 voor 375.000,- verkocht aan de Stichting Medische Bibliotheek van dokter Schadé te Amsterdam en de Medical Library Foundation te Zurich (Zw.). Het merendeel van de overige terreinen blijft in eigendom van de fami lie Heymeyer. De Stichting Medische Bibliotheek heeft plannen er een conferentie-oord te vestigen en geeft aan het architectenbu reau Van Asbek te Driebergen de op dracht een restauratieplan te vervaardi gen. Het wordt een ingrijpende maar ook zeer kostbare restauratie, die door het rijk met 240.000 en de provincie met 764.000 gesubsidieerd wordt. Opnieuw leeg Ondank alle plannen komt van het con ferentie-oord niets terecht en wederom staat het huis leeg. In de loop van de jaren tachtig onderneemt de Stichting Medische Bibliotheek dan ook verschil lende pogingen het huis te verhuren of te verkopen (voor vele miljoenen gul dens), echter telkens zonder resultaat. In de loop van 1986 worden nog plan nen voor een horecabestemming ont wikkeld en vervolgens komt men in contact met Imanagement b.v. te Nieu- wegein. Deze projectontwikkelaar is van huis uit een bureau dat voorname-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 19