Beeldbalans van straatmeubilair 18 Literatuur Everhard Jans Op 5 april 1990 werd in de schouwburg te Deventer een symposium gehou den over straatmeubilair in Nederland. De nadruk lag hierbij op objekten na 1970, hoewel de historie toch ook aan bod kwam. Een tastbare documentatie in woord en beeld is het boek 'Het staat op straat'/Straatmeubilair in Neder land', een uitgave van VNG en SDU te 's-Gravenhage (156 p.). Daarbij sluit aan een aan dit thema ge wijde videoband: 'Slechts op bezoek' een beeldverhaal over straatmeubilair. Eindredacteur van genoemde publi catie, Anne Verver, beleidsmedewerker Cultuur van de provincie Overijssel, zegt over straatmeubilair: 'Banken, lan taarnpalen, bomen, verkeersborden, bloembakken, leunsteunen, geluidwe- rende schermen, speelobjekten, be strating, maar ook wegwijzers, abri's, stadsplattegronden, informatieborden, en kiosken (en niet te vergeten urinoirs - E.J.). Allemaal horen ze thuis onder de verzamelnaam straatmeubilair'. Openbare ruimte in de wurggreep van de commercie Over dat thema sprak Rainer Bullhorst, architect en medewerker van de wel standscommissie in het Haagse rayon. Hij merkte op dat de laatste 15 jaar de toepassing van reclame in samenhang met de verschillende vormen van straatmeubilair hand over hand is toe genomen. Waar we in 1900 nog kon den spreken van rustige dorps- en stadsbeelden, raakt nu bijna alles over heerst door bonte en vaak schreeuweri ge reclame. Het 'billboard' schijnt een typische uiting van deze tijd te zijn. Waar ligt de grens? Verreweg het best was de inleiding van vormgever en museumdirecteur Wim Crouwel op dit door de Stichting Cultuurfonds van de Bank voor Neder landse Gemeenten georganiseerde symposium. Hij sprak over: 'De zin en onzin van straatmeubilair.' Het valt te betreuren dat deze tekst niet in 'Het staat op straat' is afgedrukt. Crouwel geeft blijk van een scherp ana lytisch vermogen. Een blik vanuit zijn Rotterdamse flat leert, dat zich op een betrekkelijk bescheiden oppervlak van 100 x 100 m. 145 items bevinden, waarbij lichtmasten, paaltjes, zebra's en bloembakken beeldbepalend zijn. Crouwel viel de woonerven uit de truttige jaren '70 aan, en pleitte voor een genadeloze opruiming van allerlei overtollige toestanden. De gemeente Rotterdam nam al het voortouw door de met straatmeubilair 'overwoekerde' Coolsingel eens flink op te schonen, waardoor de 'typisch Rot terdamse kaalheid' in ere werd her steld. Er heerst weer visuele rust op de Cool singel, de optische straatterreur is weg. Crouwel: 'Duizenden paaltjes verpest ten het straatprofiel'. Hij sprak dan ook volkomen terecht over het visueel ge weld van overtollig straatmeubilair in Lantarens van het Stadhuisplein in Almere Stad (naar een ontwerp van Holgar Christen) het schreeuwerige stadsbeeld van nu. 'Alles is heel tijdelijk in de vormgeving, in plaats van terughoudendheid streven de industrieële ontwerpers naar visuele hoogstandjes'. Zwakke ontwerpen val len dan ook snel door de mand, maar rekken hun bestaan nog lang. Het urinoir Wie kent niet 'de krul' uit Amsterdam, die een bijkans nationale bekendheid geniet. Onlangs liet dan ook Ralph Im- bar in zijn humoristisch TV-programma 'Bananasplit' een verplaatsbaar urinoir een rol spelen, dat op allerlei onmoge lijke plaatsen (voor de entrée van een hotel of op een terras) dreigde te wor den opgesteld. Dergelijke scènes zeg gen iets over onze graad van tolerantie. In zijn gietijzeren structuur dateert de 'krul' uit het vierde kwart van de negen tiende eeuw. Dit stuk straatmeubilair moet in de context van de geschiede nis van de hygiëne en de emancipatie gezien worden. Uit dezelfde periode dateert een grenenhouten toiletge bouwtje op de N.Z. Voorburgwal te Am sterdam, dat qua dakvorm in de laat-ro- mantische Chaletstijl werd opgetrok ken. Heel modern voor die tijd was, naast een ruimte voor de toiletjuffrouw (dit type zou door latere caberetiers be zongen worden) een gescheiden toilet ruimte voor dames en heren, benevens twee urinoirs aan de buitenzijde. Veel zakelijker qua vorm en materiaal waren de zogenaamde 'betonno's', die in de jaren vijftig in heel Nederland werden ingevoerd. Ze zijn in terazzobeton ge construeerd. De eerste combinatie van reclame zuil en urinoirs dateert in Amsterdam uit 1971. Momenteel worden er stadstoilet- ten in gewapend polyester uitgevoerd, die er qua design goed uitzien. Sinds 1981 werden er automatische openba re toiletten in gebruik genomen, die ook door dames benut kunnen worden. Geluidswallen We krijgen de indruk, dat straatmeubi lair heden ten dage niet doordacht ge plaatst wordt: men maakt een snelle knieval voor de commercie. Er wordt te weinig rekening gehouden met de stedebouwkundige ruimte. De oude strengheid en soberheid is verte zoeken, ook hier normvervaging: alles schijnt te mogen. Bij ritten op de autowegen worden we geconfronteerd met kilometerslan ge, foeilelijke en storende geluidswal len, die een depressief effect hebben. Wel wordt in veel gevallen gestreefd naar begroeiing of invulling met kunst Peter Struijcken) wat toegejuicht moet worden. Je ogen worden moe van de wirwar aan verkeersborden, die elkaar in grote aantallen verdringen. 'Opscho nen' is dan ook een devies van Wim Crouwel dat me uit het hart gegrepen is! J. R. M. Magdelijns, P. B. Bouman e.a., Het staat op straat. Straatmeubilair in Nederland. VNG - SDU, 's-Gravenhage 1990 - ISBN 90 322 2607 X, winkel prijs: 59,90. In het boek worden door verschillende auteurs diverse invals hoeken belicht. Bijvoorbeeld straat meubilair en gemeentelijk beleid, de ontwikkeling, de aankleding t.b.v. ver keer en vervoer, kunstmatige verlich ting, de straat als leefruimte en tenslot te planten, struiken en bomen, straat meubilair in bredere zin. Van afvalbak tot zitelement en alles wat daartussen ligt, van uniek stuk tot massaprodukten, men kan het zo gek niet verzinnen of men kan het ergens in Nederland aan treffen. Een boek dat aanzet tot oplet tendheid. Bureau J. A. Vormgevers, slechts op bezoek. Videoband, een beeldverhaal over steden en straatmeubilair. Verkrijg baar bij: Stichting Cultuurfonds Bank Nederlandse Gemeenten, tel. 070- 3483520, Koninginnegracht 2, 2514 AA 's-Gravenhage.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 18