16 Gooise Villaparken De stolp te kijk Cahiers voor lokale en regionale geschiedenis Achter de bres Goudse glazen Straatmeubilair Trek naar buiten Boeken Tegelijkertijd met een tentoonstelling over dit onderwerp in het Singer Muse um te Laren verscheen het boek Gooi se Villaparken; ontwikkeling van het buitenwonen in het Gooi tussen 1874 en 1940. Het boek werd geschreven door Jannes de Haan, die eerder publi ceerde overVillaparken in Nederland (1986), waarin o.a. ruim aandacht werd besteed aan Duin en Daal te Bloemen- daal(zie Heemschut 1987, afl. 1, p. 8.) In het eerste hoofdstuk worden algeme ne oorzaken beschreven die ten grond- PPUUJtWJpar MILVÊ.R.SUM 18/Z. öou wz.ichts Ct<Ave».ANt>scwe w/ec, slag liggen aan de trek naar buiten, hetgeen gezien kan worden als een aanvulling (met onvermijdelijke overlap pingen) op het eerder verschenen boek; vervolgens worden de typisch Gooise gemeenten, Naarden, Bussum, Hilversum, Huizen, Laren en Blaricum afzonderlijk behandeld. Allereerst behoeven de data 1875 en 1940 uit de ondertitel enige toelichting. Alhoewel er voor 1874 wel degelijk sprake was van bouw van villa's en bui tenplaatsen in het Gooi is er een toena me na 1874 door het gereedkomen van de Oosterspoorweg met stations in Bussum en Hilversum. Het jaartal 1940 heeft niet alleen te maken met het uit breken van WO II. Hadden de exploita tiemaatschappijen eind vorige en begin deze eeuw nog bijna volledig de vrije hand; in de loop van deze eeuw veran derde het beeld drastisch. De gemeen telijke en provinciale overheden kregen steeds meer greep op de ruimtelijke or dening, beschikbare gronden raakten uitgeput en natuurlijk had ook de slech te economische situatie haar invloed op de bouwactiviteiten. Een gezamenlijke uitgave van de Boer derijenstichting Noord-Holland en Stichting Uitgeverij Noord-Holland. Het boek werd samengesteld door J. J. Schilstra (geschiedenis) en C. de Jong, architect, die voorbeelden geeft hoe wel en hoe niet te verbouwen. Van de inmiddels overleden auteur L. Brands Buys is een bijdrage over de ontwikke lingsgeschiedenis opgenomen. Het boek is bij de plaatselijke boekhan dels te verkrijgen. Prijs 29,50. Onlangs verschenen bij Walburg Pers deel 3 en 4 in deze serie. Deel 3 werd samengesteld door J. J. J. M. Beenak ker en heeft als titel 'Historische ge ografie: landschap en nederzetting'. Deel 4 Stadsgeschiedenis'werd sa mengesteld door P. Kooij. De reeks werd opgezet om lokaal en regionaal onderzoek te stimuleren en belicht per cahier een bepaalde plaats, streek of speciaal onderwerp uit de periode van af 1600. De komende jaren zullen er nog een tiental van deze onderzoeken gepubliceerd worden. Zutphen, de Walburg Pers, 1988. Prijs per deel 15,-. De Rijkswaterstaat in oorlogstijd, door A. Waalewijn, voormalig hoofd van de Meetkundige Dienst van de Rijkswater staat. Direct na de Duitse inval werd de Rijks waterstaat onder Duits toezicht ge plaatst. Aanvankelijk was de samen werking loyaal, maar later groeide de weerstand tegen de bezetter steeds meer. Het boek geeft een goed lees baar en boeiend overzicht. Een periode die mede in verband met de aandacht die de grootscheepse, naoorlogse her stelwerkzaamheden vergde, in de ver getelheid was geraakt. 's-Gravenhage, SDU, 1990. 339 pp. ISBN 90 12 06506 2. Prijs 44,50. De Stichting Goudse glazen heeft in samenwerking met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg een prachtig boek uitgegeven over de unieke gebrand schilderde ramen van de St-Janskerk te Gouda. Onder de titel 'Glans der Goudse glazen', samengesteld door R. W. Bogtman en vele anderen, worden de lotgevallen van de ramen verteld. De kerk telt 70 van dergelijke glazen, sommigen wel 20 meter hoog. Aan de hand van deze glazen wordt de ge schiedenis verteld van de hollandse glasschilderkunst uit de periode 1555- 1604. Daarnaast wordt de geschiede nis van de glazen door de eeuwen heen en de restauratie o.l.v. ir. Jan Schouten beschreven. Nadat de con servering van de glazen eind vorig jaar voltooid werd, was de tijd rijp alle be vindingen te boek te stellen. Weert, 1990. 140 pp. Prijs 39,75. Te bestellen bij de Stichting Fonds Goud se glazen, antwoordnummer 10515, 2600 WB Gouda. Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van de Stichting Cultuurfonds van de Bank voor Nederlandse Ge meenten werd het boek 'Het staat op straat: straatmeubilair in Nederland uit gegeven. De eindredactie was in han den van mevrouw drs. J. W. Verver. De meeste foto's uit dit rijk geïllustreerde boek zijn van Bart Sorgdrager. Het boek wil, behalve een lees- en kijkboek voor geïnteresseerden, een inspiratie bron zijn voor gemeentelijke bestuur ders en ambtenaren, industrieel ont werpers en allen die ermee te maken hebben. In het boek worden dan ook door verschillende auteurs diverse in valshoeken belicht. Bijvoorbeeld straat meubilair en gemeentelijk beleid, de ontwikkeling, de aankleding t.b.v. ver keer en vervoer, kunstmatige verlich ting, de straat als leefruimte en tenslot te planten, struiken en bomen, straat meubilair in bredere zin. Van afvalbak tot zitelement en alles wat daartussen ligt, van uniek stuk tot massaprodukten, men kan het zo gek niet verzinnen of men kan het ergens in Nederland aan treffen. Een boek dat aanzet tot oplet tendheid. Den Haag, SDU/VNG, 1990, 155 pp. ISBN 90 06516 X. Prijs 59,90. Het Gooi was al vroeg in de 17e eeuw in trek bij welgestelde Amsterdammers. Vooral in de nabijheid van s' Graven landen langs de Vecht werd menig luxe buitenplaats gebouwd. In Nederland vond het suburbanisatie proces plaats vanaf ca. 1870/80 met zwaartepunten in de periode 1898- 1914 en 1923-1930. Vooral na WO I was er sprake van een regelrechte bouwexplosie. Niet alleen ten gevolge van de economische bloei maar ook door meer, goedkopere en snellere (electrificatie) treinverbindingen, de stoom- en de sneltram. Werden de eer ste villa's nog op ruime percelen gezet, na 1900 zette alras de trend in kleine villa's op kleine percelen. Het gevolg was een sterke toename van de bebou wingsdichtheid met als resultaat dat het 'buiten' wonen betrekkelijk werd. Zo ontstonden er verschillende catego rieën; ruim opgezette villaparken, waar van het wegenpatroon al vastlag en de zogenaamde middenstandswijken met een strikte verkaveling en een formeel wegenpatroon. Deze laatste werden vaak in hun totaliteit ontworpen (bijv. Hilversum, H. J. Cuyperplantsoen). In dividualiteit heeft in dit geval plaats ge maakt voor een opgelegde en herken bare ordening. A.m.t.C

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 16