11 één meter uithangt is de verleiding groot er zelf anderhalve meter van te maken. Het is een klein oorlogje, als dat voortduurt reiken de luifels tot de overkant.' Ik ga verder langs een lange luifel van C&A, in keukenkastjeswit uitgevoerd, kans ziend om zelfs bij dit betrekkelijk moderne gebouw te detoneren. Van veel minder dan C A-kwaliteit. Dan volgt de eerste van de reeks automa tenhallen - het aantal is door de ge meente inmiddels aan banden gelegd. Arcade heet ie, gevestigd op de plaats van de voormalige Cineac-bioscoop. Arcade is in de stijl van de bioscoop gebleven, heeft een gevelplaat van het lijkt wel karton op de pui. De eerbied waardige boekhandel Allert de Lange is een moment van rust, we zijn heel even terug in de tijd. Maar De Lange zelf wil met zijn tijd mee, aan zijn pas geopend belendend pandje hangt een monsterlijke reclamebak van pulpmate- riaal in een keihard wit, doorlopend zelfs tot in de steeg om de hoek. Ver- Lelijk plaatwerk aan weerszijden gevel aan Damrak (foto Bert Franssen). derop onttrekken een eenvoudig terras en enorme reclameborden de grootste gevel van restaurant Karales vrijwel aan het oog. Daarnaast heeft De Kore naar een armoedig terras, gebouwd onder een monumentale halsgevel. De luifels van Blokker behoren tot de erg ste (en niet alleen in Amsterdam). Het oogt als lego. Vallen hier tijdens een pittige storm geen dooien? Een utopie AlbertJan Tuijn van Wijkcentrum d'Oude Stadt, die zitting heeft in de Commissie Stadshart van de gemeen te, gelooft helemaal niet in de goede wil van winkeliers 'Een utopie!' noemt hij het plan. 'Ze hopen dat als ze de straat mooi maken de winkeliers hun suggesties over zullen nemen. Daar is geen sprake van! Het is geen kwestie van optimisme of pessimisme, maar van realiteit. Zoiets gebeurt gewoon niet. Dat hebben we op het Rembrandt- plein gezien, waar een soortgelijke rou te uitgestippeld was.' Italië strenger Tuijn is met een groep ambtenaren naar Noord-ltalië geweest. In Bologna, Milaan en Florence, steden die net als Amsterdam veel toeristen ontvangen, zag je volgens hem een heel ander beeld: 'Het verkeer is daar net als hier een gruwel. Maar met betrekking tot de straatwanden heeft men een heel strin gent beleid. Reclame mag in Bologna niet hoger dan de eerste verdieping en uitsluitend plat op de gevel aange bracht worden, waarbij een uitzonde ring gemaakt wordt voor horeca en apotheek. Ambtenaren die mee ge weest zijn hebben hun rapport ge maakt, maar het materiaal strandt in de melée van komende en gaande ambte naren en in de politiek. Want het moet mij van het hart dat de politiek geen en kele smaak heeft. De politici moeten voor ze zich met deze zaken gaan be moeien bij wijze van spreken eerst maar eens een paar lessen kunstge schiedenis nemen.' Er zijn overigens plannen. Uithang borden moeten onder een nieuwe dienst komen te vallen, die ook de ont werpkwaliteit beoordeelt. Deze krijgt dan ook het toezicht op losse, op de openbare weg geplaatste reclamebor den, frisdrankautomaten, kledingrek ken, tweedehands koelkasten en ander opdringerig goed. Aan dat laatste ver schijnsel doet de gemeente al iets. Re gelmatig zijn er opschoonacties, ook op het Damrak. Wat na waarschuwing niet tijdig wordt weggehaald, wordt in beslag genomen. Het kan nog erger. Ik sta voor een win kel in geluid en fotospullen. Het pand is niet breed, maar heeft een enorme fa- briekbak aan haar gevel hangen. 'Ken je veel doen voor weinig poen', is haar slagzin. Een ongekende woekering van reclameboodschappen. Ik voel een woede in me opstijgen. Met een aan pakken deze hondsbrutale midden stander, deze 'perverse reclamefetis jist'. Ik loop verder en zie iets nieuws. Dit kende ik nog niet. Een nieuwe gi gantische luifel in appe/tjesgroen maakt reclame voor 'Telefoon service'. Een deel van de reclametekst boort zich door het armoedige terras van café La Rocka, aan een monumentje gelegen: een uniek staaltje van samen werking. Misschien is het laatste terras, dat van hotel Victoria, het beste. Maar ook dit past qua stijl en materiaal niet goed, oogt als een hinderlijke parasiet. Terrassen Een andere vloek op het Damrak zijn de terrassen. De kwaliteit is om te hui len, van de gevels is soms weinig meer over en wat er van over is kun je nau welijks zien. 'Jaren geleden,' zegt Lies ter Voort, contactambtenaar Binnenstad, 'hebben gemeenteambtenaren een terrassen- beleidontwikkeld. We hebben vaak po gingen gedaan om de terrassen aan banden te leggen. Maar dat werd door de gemeenteraad weggehoond: het was zo gezellig en het moest allemaal kunnen in Amsterdam. Nu loopt het on gelofelijk uit de hand. Het is een ratje toe en het ziet er allemaal vreselijk uit. Dat is bij ons wel bekend! Tot mijn ver bazing hoorde ik laatst het PvdA-raads- lid Annemarie Grewel zeggen dat een

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 11