Groningen Station Scheemda gered Kerk in nood Noord-Holland Problemen rond glazen rolluiken Zeeland Huize Moesbosch rijksmonument? Utrecht Werfkelders Overijssel Heel Zwols centrum beschermd? Gelderland Tabaksschuur Limburg Teekenschool verkommert Noord-Brabant Veldkapellen Drenthe Vervolg MIP Gezicht op het voormalige huis Zypendaal, circa 1740. Dit schilderij is o.m. te zien op de expositie 'Meer om cieraet als gebruyck-Tuinge- schiedenis van Gelderse buitenplaatsen'in het Gemeentemuseum Arnhem tot 4 maart. Dit t.g.v. Het Gelderse Landschap, dat 60 jaar bestaat en de Vrienden van de Geldersche Kasteelen, die hun 50-jarig jubileum vieren dit jaar. Scheemda - Het karakteris tieke stationnetje van Scheemda, daterend uit 1868, wordt opgeknapt. Er worden sinds kort geen kaartjes meer verkocht, de NS wilde het ge bouw afbreken. Maar dat is verhinderd. Dank zij geld van gemeente, streekraad en pro vincie wordt het verspijkerd. Op de benedenverdieping komt het gecoördineerd oude renwerk, de bovenverdieping wordt als woning verhuurd. Drie langdurig werklozen zijn ingezet, in het kader van leer ervaringsplaatsen. Bellingwolde - Het kerkbe stuur van de hervormde kerk in Bellingwolde heeft haast. Het interieur en het orgel zijn aan een flinke opknapbeurt toe, de plannen daarvoor zijn al een jaar geleden voltooid. Omdat de gemeente Bellingwolde niet staat te dringen subsidie te verstrekken, probeert het kerkbestuur aan te kloppen bij het rijk. De kerk heeft al twee eerdere restauratiefases ach ter de rug. Deze betroffen het casco en de toren. Thans ech ter hebben schimmels de lambrizering, vloeren en ban ken ernstig aangetast. Het op knappen kost een miljoen. Amsterdam - In Amsterdam kunnen winkeliers in enkele straten duizenden guldens sub sidie krijgen, als zij hun geslo ten rolluiken vervangen door doorzichtige. Maar het loopt niet storm. Het probleem is, dat de glazen luiken zo duur zijn, dat de winkeliers zelf nog een bedrag kwijt zijn ter grootte van de subsidie. Er zijn nog maar 3 of 4 leveranciers van doorzichtige luiken. Naar ver wachting komen er echter meer en zal de prijs zakken. De winkeliersvereniging Ver eniging Amsterdam City streeft ook naar uitbreiding van het 'subsidiegebied.' Tot nu toe kunnen slechts de win keliers in drie straten ge noemde subsidie krijgen: Kal- verstraat, Ferdinand Bolstraat, Heiligeweg. Wethouder Van Duijn van economische zaken heeft intussen meegedeeld dat zo'n uitbreiding hem 'zinnig' lijkt. Koudekerke - Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben WVC gevraagd de buiten plaats Huize Moesbosch te Koudekerke aan te wijzen als rijksmonument. Een eerste Zeelandse vrucht van het in ventarisatieproject voor monu menten van 1850 tot 1945. Het huis heeft een classicistische architectuur, bevat een aantal interessante elementen en is nauwelijks door de tand des tijds aangetast. Het wordt sinds begin vorige eeuw bewoond door de familie Van Doorn. Rond het huis bevindt zich een tuin van ongeveer tien hecta ren. Utrecht - De karakteristieke werfkelders langs Utrechtse grachten verkeren vaak in niet al te goede staat. Dat blijkt uit een onderzoek van de dienst Volkshuisvesting van de ge meente. Negentien procent was 'slecht', achtendertig pro cent 'matig'. Zo is er sprake van scheurvorming, vooral veroor zaakt door het boven de kel ders zoevende verkeer. Vér der dringt nogal eens vocht binnen. De gemeente wil nu onderzoeken wie verantwoor delijk is voor herstel. Utrecht heeft liefst 725 werfkelders. Kan de gemeente particuliere eigenaren dwingen tot herstel? Wellicht moet de gemeente in voorkomende gevallen kunnen aantonen, dat door gebreken in kelders de veiligheid van het verkeer in gevaar is. Het gaat in totaal om twintig mil joen gulden. Een restaura tieplan dient de gemeente pas in als duidelijk is wie wat moet betalen. Zwolle - De Rijksdienst voor de Monumentenzorg heeft voorgesteld de Zwolse binnen stad tot beschermd stadsge zicht aan te wijzen. De ge meenteraad van Zwolle vindt echter in meerderheid, dat daarvan een paar delen uitge zonderd moeten worden. Want al geplande grote projecten zouden wel eens in gevaar kunnen komen. Op haar beurt heeft nu de Vereniging Vrienden van de Stadskern zich in een brief tot de Rijks dienst gewend met het ver zoek toch vooral de hele bin nenstad tot beschermd stads gezicht te verheffen. Volgens de vereniging moet de binnen stad als een geheel worden ge zien. Nijkerk - In deze gemeente woedt een discussie rond een monumentale tabaksschuur. Hij is gelegen bij een boerde rij, die sinds kort leeg staat. Deze kun je verkopen, maar geldt dat ook voor de tabaks schuur? De monumentencom missie heeft de schuur voorge dragen voor plaatsing op de gemeentelijke monumenten lijst. Maar de gemeente aarzelt. Wil eerst weten wat het pand waard is en hoeveel een res tauratie gaat kosten. Roermond - De monumentale Teekenschool in Roermond zit in de gevarenhoek. Het neogo tische gebouw, ooit atelier van de befaamde architect Pierre Cuypers, staat al jaren leeg en de gemeente Roermond laat het verkommeren. Een oogge tuige in dagblad De Limburger. 'Kapotte ramen en goten, af brokkelende stenen, enz. Als de gemeente serieuze plannen zou hebben met het gebouw had zij het niet zover laten ko men. Ik geloof dan ook sterk dat de gemeente het pand heeft afgeschreven.' Hij trekt een parallel met de Heilige Hartschool in Sevenum. Ver keerde in goede staat, maar de gemeente deed niets aan het onderhoud en de school werd afgebroken. Hilvarenbeek - De Stichting Brabants Heem heeft het initia tief genomen tot een inventari satie van de veldkapellen in Noord-Brabant. Nergens zijn er zoveel als in Brabant en Lim burg. Men denkt bijvoorbeeld aan voormalige parochiekerk jes van een gehucht, veldka pellen met interieur en zoge naamde kèskes of O.L. Vrouwe-stokskes. Het materi aal zal resulteren in een boek. Men stuurt vragenlijsten aan diverse Heemkundekringen. Vragenlijsten kunnen ook gra tis opgevraagd worden bij: Brabants Heem, Postbus 49, 5590 AAHeeze, tel. 04907-1831. Assen - Het gebied Noord- en Midden-Drenthe bijten het spits af bij het vervolg van het Monumenten Inventarisatie Project van jongere bouwkunst (MIP). Dat betekent dat Dren the als eerste provincie de meest waardevolle gebouwen en gebieden uit de periode 1850-1940 gaat selecteren en beschrijven. Daarna kan op name op de Rijksmonumenten lijst volgen. Aldus directeur Van Nispen tot Sevenaer van de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg. Hij deed zijn me dedeling op 15 december 1989 in het provinciehuis te Assen. Dat gebeurde tijdens de pre sentatie van de resultaten van het tweede Drenthse inventari- satiegebied Drenths plateau. Vijftien gemeenten zijn hierbij geïnventariseerd, met een overzicht van 841 objecten, waaronder 721 boerderijen. In april 1989 verscheen een soort gelijk overzich van Zuidwest- Drenthe. 42 Heemschut, februari 1990

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 44