Heemschut gastheer van Europa Nostra Congres 1990 Verschenen Excursie in de 950-jarige Stad Groningen Vandalen 'bedankt' Huize. Alexandrië nog in volle glorie Pracht en praal zijn geene hoofdvereischte bij eene goede justitie 's Konings Paleis op den Dam; Europa Nostra - een federatie van meer dan 200 onafhankelijke instellingen in 24 Euro pese landen, die alle de verbetering van het leefklimaat beogen, zowel wat de natuurlijke als de bebouwde omgeving betreft - houdt telkenjare een congres in één van die 24 landen. In 1990 zal het congres in Nederland plaatsvinden en wel op donderdag 20 en vrijdag 21 september in Den Haag in het Vredespaleis, terwijl het congres wordt ver volgd op zaterdagmorgen in Utrecht. De voorzitter van Europa Nostra, de heerH. J. de Koster, heeft de Bond Heemschut verzocht het congres mede te organiseren. De Bond Heemschut heeft daarin toegestemd. Het onderwerp van het congres is: The indivisible heritage, Educating the Future. Het programma is in grote lijnen als volgt: Donderdag 20 september 1990: Aankomst deelnemers in Den Haag tussen 9.00 en 12.00 uur. 's Middags van 13.00-15.45 uur eerste con greszitting in het Vredespaleis. Vanaf 16.00 uur bezoek aan enkele voor Europa Nostra van belang zijnde objecten in Den Haag, georganiseerd door het ge meentebestuur van Den Haag. Vrijdag 21 september 1990: Voortzetting congres in het Vredespaleis in Den Haag. Het gemeentebestuur van Den Haag biedt de deelnemers een culturele avond aan. Het gerechtsgebouw te Zutphen 1889-1989 door mrs. L.M. Montijn Th. L. van Veen en B.E.P. Myjer. Uitgegeven t.g.v. het 100-jarig bestaan van het gerechtsgebouw. Zutphen, de Walburg Pers, 1989. 64 pp. ISBN 90.6011.670.4. Prijs 17,50. Het gemeentebestuur van Den Haag ver zorgt overdag een partnerprogramma. Zaterdag 22 september 1990: Vervolg van het congres in Utrecht o.m. in de Domkerk. Vanaf 14.30 uur excursie naar Gouda. Vervoer van en naar Den Haag geschiedt met bussen. Zondag 23 september 1990: Excursie naar de Deltawerken en Middel burg. Vervoer van en naar Den Haag geschiedt met bussen. Het Koninklijk Paleis op de Dam historisch gezien; door Jacobine E. Huisken. Dit boek is het vierde en tevens laatste deel in de serie over koninklijke paleizen. In het boek wordt de bouw, maar vooral de ver- bouwingsgeschiedenis verteld, hoe het van stadhuis tot paleis werd. De nadruk ligt hierbij op de Napoleontische tijd, toen Lodewijk Napoleon het stadhuis opeiste. Voor zaterdag 21 april a.s. organiseert de Provinciale Commissie Groningen van de Bond Heemschut een excursie in de Stad Groningen. In afwijking van de publicatie in het nov./ dec.-nummer zal de rondgang aanvangen op een nader te bepalen plaats in het stadscentrum. De deelnemers zullen de informatie daar over tijdig ontvangen. Programma: 11.00 uur Ontvangst op nader te bepalen plaats in het centrum 12.00 uur Martinikerk, bezichtiging/toelichting 12.45 uur St. Geertruidsgasthuis-, lunch/bezichtiging 14.30 uur Kattendiepbezichtiging/bus staat gereed 14.45 uur Vertrek bus naar: v.m. drukkerij Wolters- Noordhoff 15.00 uur Wolters-Noordhoff-complexhezichliging (geslaagd voorbeeld van herbestemming en hedendaagse aanpassing van indus trieel gebouw voor woonfunctie en cultu rele activiteiten) 15.45 uur Vertrek bus naar Ossenmarkt 16.00 uur Aanvang wandeling naar café De Sleutel' 16.30 uur Café 'De Sleutel'-, thee/enkele toelichtin gen 17.30 uur Aanvang wandeling binnenstad: Hoge der A 18.30 uur Station N.S. Een groot deel van de rondgang zal te voet plaatsvinden. Zij wordt onderbroken door een ontvangst in het St. Geertruids gasthuis, alwaar een lunch zal worden aan geboden door het Aannemingsbedrijf Jur- riëns Noord b.v. Voor de bezichtiging van het Wolters-Noordhoff-complex wordt medewerking verleend door de woning bouwvereniging "Volkshuisvesting'. Ook Heemschutleden buiten de provincie Groningen kunnen aan deze excursie deelnemen. Om practische redenen moet het aantal deelnemers beperkt worden tot 45 personen. Inschrijving dient te geschieden door overmaking van 35,- per persoon op gi rorekening 124326 van de Bond Heem schut te Amsterdam, onder vermelding van 'Excursie-Groningen'. Het overgrote deel van het boek wordt in genomen door beschrijvingen van de ver schillende vertrekken ten tijde van deze vorst; o.a. aan de hand van inventarislijs ten. Met een integrale Engelse tekst, vele af beeldingen, plattegronden, tekeningen en foto's. Zutphen, de Walburg Pers, 1989. 151 pp. ISBN 906011.631.3 Prijs 49,50. Villa Alexandrië te Almelo is in de as gelegd. In het juli/augustusnummer (7/8) 1989 schreef ik een stuk over de Villa Alexandrië in Almelo met de titel 'Laatste Rusmanshuus bedreigd'. Onder die dreiging werd toen sloop verstaan, het was immers in handen gevallen van projectontwikkelaars. In de plaatselijke dagbladen van woensdag 29 november verscheen echter het droeve bericht dat de villa voor het nageslacht niet behouden blijft. De vandalen die intussen in andere delen van het complex al menig brandje hadden gesticht, hebben uiteindelijk de hand gelegd aan de villa uit ca 1860. En wel een week voordat de gemeente Almelo de beslissing zou nemen het terrein ter beschikking te stellen als opvangcentrum voor asielzoekers. Het hele klooster complex zou gesloopt worden, behalve de villa, waarvoor een nieuwe bestemming gezocht zou worden. Het heeft helaas niet zo mogen zijn. Vandalen (wie zouden het zijn?) bedankt. AMtC Heemschut, februari 1990 41

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 41