Oudste huis behouden Geen parkeergarage Woonhuis te hoog Alternatief voor nieuw gemaal Geen stedelijke ontwikkeling in het IJ-meer Boekjes Heemschut-serie in Terra-reeks Nieuwe subsidieregeling Foto's Heemschut-agenda Gennep - Heemschut heeft in een brief aan B. en W. van Gennep het college zijn diensten aangeboden bij be houd en herstel van het oudste huis van Gennep. Dit is een 16de eeuws bouwwerk in de voor ons land zeer zeldzame baksteengotiek. Het huis raakte op onfortuinlijke wijze beklemd in het spanningsveld tussen cultuurhistorische waar den en de dagelijkse praktijk. Als gevolg daarvan verloor het in 1975 zelfs zijn plaats op de Rijksmonumentenlijst. Her plaatsing daarop is zeker ge wenst om weer voor de nodige subsidies in aanmerking te ko men. Heemschut Limburg heeft al diverse malen met succes een gebouw van sloop gered. De Missiekapel van Heythui- sen en het station van Echt zijn daar voorbeelden van. Heem schut wil ook nu graag zijn know how aanbieden als fond senwerving en herbestem ming. 's-Hertogenbosch - In een brief aan het college van B. en W. van Den Bosch maakt Heemschut bezwaar tegen het gebruik van art. 19 van de wet op de Ruimtelijke Ordening bij het verlenen van een bouwver gunning voor de bouw van een parkeergarage en acht wonin gen aan het Redemptoristen pad en In den Boerenmouw. In eerdere adressen aan overhe den heeft de Bond als bezwaar naar voren gebracht, dat de reeds aanwezige parkeergara ges in de Bossche binnenstad sfeer en karakter daarvan al danig hebben aangetast. Nog meer parkeergarages acht Heemschut ontoelaatbaar. Het autoverkeer blijft toch toene men en er zal in Den Bosch al tijd wel onvoldoende parkeer-, ruimte blijven. Het bouwen van nog meer parkeergarages lost volgens de Bond niets op. Inte gendeel, het maakt de nadelen ervan voor stad en bewoners alleen maar groter. Binnenkort wordt een uitspraak van De Kroon verwacht op het door Heemschut ingestelde beroep. Daar zou Den Bosch op zijn minst op moeten wachten, (zie ook Heemschut juli/aug. 1987). Bokhoven - Heemschut heeft bezwaar aangetekend tegen het voornemen van B. en W. om met toepassing van art. 19 van de wet op Ruimtelijke Or dening bouwvergunning te verlenen voor de bouw van een woonhuis met atelier ruimte aan het Driekoningen- plein te Bokhoven. Het bouw plan wijkt in zo ernstige mate af van het geldende bestem mingsplan, dat op een her ziening van het desbetreffende bestemmingsplan 'Kom Bokho ven' niet kan en mag worden vooruitgelopen krachtens arti kel 19 W.R.O. Immers het gel dende bestemmingsplan stelt als maximale nokhoogte 8V2 meter, terwijl het bouwplan een hoogte heeft van om streeks 14 meter boven het straatniveau. Het bestem mingsplan acht verdichting van de pleinwand wenselijk. Ge zien de zeer gevoelige situe ring - aldus het bestemmings plan - dienen hoge eisen aan de architectonische kwaliteit van het te dichten deel van de pleinwand te worden gesteld. Zonder de architectuur van het plan te willen beoordelen, is het bouwplan op deze gevoe lige plaats geen versterking van het plein, doch eerder een aantasting van de zeer gevoe lige situering van het Drieko ningenplein en zijn omgeving. Zwolle - Heemschut heeft be zwaren tegen het plan van het Waterschap Salland het nieuwe gemaal te bouwen in het buitenhoofd van de monu mentale grote Katerveersluis. In een brief aan B. en W. vraagt zij zich af waarom het nieuwe gemaal niet elders of eventueel naast de sluis kan worden ge realiseerd. Als bouw in het bui tenhoofd onvermijdelijk is stelt Heemschut voor de inpassing van het gemaal zo te ontwer pen, dat de sluisdeuren ge handhaafd kunnen worden en de gedeeltelijke demping van de kolk achterwege kan blij ven. In de brief legt Heemschut uit hoe haar alternatief eruit ziet. Dringend vraagt Heem schut B. en W. niet in te stem men met het ter visie gelegde ontwerp van het Waterschap Salland. Amsterdam - De Bond Heem schut heeft in een brief aan de Gedeputeerde Staten van Noord-Holland dit college met nadruk verzocht af te zien van elke vorm van stedelijke ont wikkeling in het IJ-meer. Met verontrusting heeft de Bond kennis genomen van wat in de Ontwerp- Structuurvisie Noord-Holland 2015 over een nieuwe verbindingszone tus sen Amsterdam en Almere in aansluiting op de Amster damse IJ-as wordt vermeld. Heemschut meent, dat de on vervangbare kwaliteit, van dit gebied zowel van het water als van het land, ook met het oog op de rijke cultuur-historische waarde ervan, het uitgangs punt van de ruimtelijke plan ning en ontwikkeling moet zijn. Deze specifieke kwaliteit van het gebied mag niet zoals in de nota beschouwd worden van marginaal belang, waarbij een ruimtelijke kwantitatieve bena dering de noodzakelijke kwali tatieve overschaduwt. Zowel de vereniging tot behoud van de Diemerzeedijk en de omge ving als de Bond Heemschut zetten zich al jaren in voor deze kwalitatieve benadering. Grootschalige verstedelij- kingsprojecten in het IJ-meer volgens het schema van de nota zal tot gevolg hebben, dat het waterfront aan dit deel van de voormalige Zuiderzeekust ernstig aan karakter zal inboe ten. Dit geldt niet alleen voor het gezicht op de kust vanaf het water maar ook voor het gezicht op het water vanaf de kust. Dit historisch-geografisch waardevolle gebied met zijn grote visuele belevingswaarde heeft een uiterst belangrijke rol gespeeld in de Neder landse geschiedenis. Essenti eel voor het behoud van het vi- sueel-ruimtelijke en het histo- risch-ruimtelijke karakter is het handhaven van het be staande waterareaal.De tot nog toe vrijwel ongewijzigde eeu wenoude aanblik vanaf de Diemerzeedijk over het IJ- meer op Waterland met zijn unieke silhouet en omgekeerd behoeft volgens Heemschut als 'monumentaal district' planolo gische bescherming. Hetzelfde geldt voor de historische toe gang over zee naar Amster dam. De Ontwerp-Structuurvi- sie Noord-Holland 2015 onder kent dit niet. Het IJ-meer wordt in de nota helaas slechts be schouwd als reserveruimte voor toekomstige grootscha lige verstedelijking. De Bond Heemschut bestrijdt deze pla nologische filosofie op princi piële gronden. Het IJ-meer is meer dan slechts water. J.K. - Dorpen in Drenthe (auteur prof. mr. A. Kleijn) 17,50. - Leeuwarden, 700 jaar bouwen (auteur drs. G. P. Karstkarel) 17,50. - Landschap Waterland (auteur J. E. Bur ger e.a.) 12,50. - Stoepen, stoeppalen, stoephekken (au teur T. Brouwer) 19,50. - Hergebruik van oude gebouwen (auteur H. Stevens19,50. - Vestingwerken in Nederland (auteur W. H. Schukking) 19,50. Te bestellen via tel. 020-225292. De Rijksdienst voor de Monumentenzorg heeft een brochure uitgegeven over de re cente nieuwe subsidieregeling van het Rijk rond het Onderhoud van Monumen ten. De brochure is op te vragen bij de Rijksdienst, tel. 03404-83211. De zwart/wit foto's bij het artikel in ons de cembernummer 'Een decente plaets ter vergadering'waren afkomstig van het Ge meentearchief van Groningen. 28 maart NCM-studiedag over 'Verdedi ging van de historische kwali teit'. In Naarden. 21 april Excursie in de stad Groningen, georg. door Heemschut Gro ningen (zie pag. 41) 9 juni Excursie in Den Haag. Georg. door Heemschut Zuid-Holland 20 t/m 23 sept. Europa Nostra Congres, georg. door Heemschut. 40 Heemschut, februari 1990

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 40