Heemschut Noodklok voor verval 'Duitse Huis' ;11 Foto omslag: t Buitenplaatsen en kastelen Gemeenten zien buitenplaatsen en kastelen al gauw als een sluitpost. De bebouwde kom krijgt vaak voorrang, de rest komt later wel... Toch zit er de laatste IS jaar beweging in de bescherming van deze cultuurmonumenten. Er zijn niet alleen subsidie-mogelijkheden en fiscale faciliteiten maar er zijn zelfs gesubsi dieerde arbeidsplaatsen voor hoveniers ge komen. In dit nummer speciale aandacht voor dit onderdeel van ons culturele erfgoed met artikelen over de Stichting Behoud Parti culieren Historische Buitenplaatsen en de in ternationale organisatie, waartoe die stich ting behoort, de Nederlandse Kastelenstich ting en kasteelbewoners zelf. Heemschut anders verder Verder in dit nummer o.a.: Index 1/ \l Redactie: Drs. J. Kamerling, eindredacteur Drs. A. M. ten Cate Drs. H. C. Franssen Dr. E. Jans Aan dit nummer werkten verder mee: ir. W.L. Jansen, Utrecht drs. L. van der Meule, Leidschendam ir. S. Visser, Amsterdam drs. M. Berkers, Raalte ir. M. Tillema, Delft drs. W. de Wagt, Haarlem ing. A. Reitsma, Nunspeet J.Th. Balk, Amsterdam H. Knijtijzer, Amsterdam mr. K.W. Sluyterman-van Loo, Heerde Niet door de redactie geschreven artikelen, voorzien van auteursnaam, zijn geheel voor rekening van de auteur. Correspondentieadres Bond Heemschut: Nieuwezijds Kolk 28, 1012 PV Amsterdam; tel. 020-225292 (secr. en juridische zaken) tel. 020-230994 (eindredactie) tel. 020-230994 (ledenadministratie) Postgiro 124326 Lidmaatschap 50,-per jaar Voor 65+35,-en voor 30" 25,- Opzegging alleen vóór 1 december. Correspondentie voor advertenties: Bosch Keuning: Channa Molenaar Postbus 1,3740 AA Baarn tel. 02154-8 23 45 gironummer 4988 Grafische verzorging: grafische bedrijven Bosch Keuning - Baarn Leden redactie(advies)raad: mr. P.E. Driessen, Blaricum (voorz.) drs. J. Kamerling, Amsterdam (secr.) drs. S. van Dockum, Amersfoort P. Smit, Edam I H. Knijtijzer, Amsterdam j P. de Ruijter, Hilversum Jaargang 67, no. 1, februari 1990 Heemschut verschijnt minimaal 6x per jaar Tijdschrift van de Bond Heemschut opgericht in 1911 Beschermvrouwe: H.M. Koningin Beatrix Kasteel Obbicht bij Maastricht. Dit fraaie kasteel uit 1780 in Lodewijk XVI-stijl verrees uit zijn as dankzij particulier initiatief, (foto mevr. C.L. van Groningen, RDMZ) De WD-Kamerleden (Heemschut-voorzit ter) Franssen, Van Heemskerck Pillis-Duve- kot en Terpstra hebben de ministers van WVC en Defensie met schriftelijke vragen benaderd over de slechte bouwkundige staat, waarin het Rijksmonument het 'Duitse Huis' te Utrecht zich bevindt. Zij herinneren daarbij aan de brieven, die het bestuur van de Bond Heemschut onlangs hierover aan de bewinds lieden schreef. Het gaat hier om het grootste profane Middeleeuwse gebouwencomplex, dat nog in ons land bestaat. De kamerleden vragen of de bewindslieden hun mening delen, dat het Duitse Huis als Rijksmonument behouden moet blijven. Als niet op korte termijn besloten wordt wat er met dit complex gaat gebeuren dreigt de unieke Middeleeuwse eiken kapconstructie verloren te gaan, vrezen zij. De kamerleden vragen welke activiteiten zijn verricht om dit monument van de ondergang te redden en willen graag op korte termijn een beslissing over de toekomst ervan. In haar brief aan de minister van Defensie schrijft Heemschut het ernstig te betreuren, dat defensie geen maatregelen heeft getrof fen om het verval, waarin het gebouw ver keert, te stuiten. Het hemelwater heeft nu vrij toegang. Wat de gevolgen hiervan zijn voor de vroegmiddeleeuwse sporenkap laat zich raden. Heemschut vraagt Lv.m. de desa streuze toestand, waarin dit destijds aan De fensie toevertrouwde gebouw verkeert, met klem om conserverende maatregelen om ver- la' I Het Duitse Huis aan de Springweg te Utrecht. Dit gedeelte staat haaks op de hoofdvleugel. der verval te keren. In een brief aan minister d'Ancona wordt daaraan toegevoegd, dat dit 'noodverband'zo spoedig mogelijk moet wor den gevolgd door grondige restauratie. Met lapmiddelen kan niet worden volstaan en uit stel van restauratie werkt alleen maar kos tenverhogend. Intussen heeft Europa Nostra, de Internatio nale Federatie van organisaties voor de be scherming van het Europese culturele erf goed een resolutie aanvaard, waarin zij haar ernstige zorg uitspreekt over het verval van het Duitse Huis. De resolutie is ter kennis ge bracht vim minister Ter Beek. J.K. zie artikel pag 4 1 Zie de pag. 6 t/m 14 en IS t/m 21. Heemschut gaat decentraliseren. Er zullen dit jaar meer bevoegdheden en verantwoorde lijkheden vanuit het landelijk bureau in Am sterdam worden gedelegeerd naar de provin ciale commissies. Heemschut speelt daarmee in op hetzelfde decentralisatie-streven, dat in de nieuwe Monumentenwet tot uitdrukking komt. Zie pag. 14. (Op de foto het Korenme tershuis, de zetel van het landelijk bureau). Buitenplaats en monumentenwet 6 Interviews 1,9,11, ,15,19,25 De Stichting PHB 12 De unieke stationskap van Zwolle 29 De angst iets lelijk te vinden 31 Maam vecht om boerderijtje 33 ABC in Haarlem 36 Macht en geld versus cultuur 31 Europa Nostra-prijzen 39 Congres Europa Nostra 41 21 Heemschut, februari 1990

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 3