ABC in Haarlem bestaat één jaar WIM DE WAGT 'We geloven er heilig in' Architectuur en monumentenzorg komen de laafsfe jaren steeds meer in de belangstel ling van het grote publiek. Het kon niet uitblijven dat speciale instellingen zouden ont staan die zich toeleggen op de presentatie, archivering en documentatie van het bouwen. Het Architectuur en Bouwhistorisch Centrum (ABC) in Haarlem is de jongste loot aan de stam. Op 13 januari vierde deze instelling, gevestigd in een pand aan het Groot Heilig land, schuin tegenover het Frans Halsmuseum, haar eenjarig bestaan met een open dag. Piet Roos, een van de initiatiefnemers, legt uit dat voor Nederlandse begrippen het ABC uniek is: 'We houden ons met allerlei facetten van het bouwen bezig. Heden, verleden en toekomst krijgen van ons evenveel aandacht. Een dergelijke bunde ling slaat aan bij het publiek, dat blijkt wel uit het gastenboek waarin de bezoekers hun reactie kunnen opschrijven. We trek ken allerlei soorten mensen. Degenen met vooral historische belangstelling pikken een graantje mee van de moderne archi tectuur en andersom.' Vrijwilligers Natuurlijk is het ABC niet de enige muse ale instelling in ons land die zich toelegt op architectuur. In Den Bosch en Hilversum bijvoorbeeld vinden soortgelijke initia tieven plaats (zie vorige nummer, blz. 34- 35), terwijl in Amsterdam tot voor kort de Stichting Wonen actief was (nu onderdeel van het Architectuurmuseum in oprich ting). Wie belangstelling heeft voor nieuwe bouwplannen in de hoofdstad kan terecht in de gerenoveerde Zuiderkerk, waar de Dienst Ruimtelijke Ordeningpresenta- tieruimte heeft. Het ABC onderscheidt zich echter van deze instellingen door een bre der, gevarieerder aanbod van exposities, die de periode vanaf de zeventiende eeuw tot toekomstige, nog papieren bouwplan nen bestrijken. Daarbij steunt het centrum op enkele tientallen vrijwilligers, die zorg dragen voor het inrichten van tentoonstel lingen, toezicht, informatie en huishoude lijke werkzaamheden. 'De vrijwilligers vormen de heipalen onder het ABC', aldus Bart Uittenhout, samen met Roos verant woordelijk voor het beleid. Aangezien het ABC geen stuiver gemeentelijke subsidie ontvangt en ook de sponsoring voorlopig vooral 'in natura' plaatsvindt, is het cen trum volkomen afhankelijk van deze groep. Discussie Het ABC floreert onder de paraplu van de Stichting Bouwhistorie Haarlem. 'De Stich ting moet onze activiteiten mogelijk ma ken,' vertelt Uittenhout, 'zoals een exploita tierekening opstellen en contact zoeken met sponsors. Hoewel dat laatste moeilijk is, want onze huisvesting is formeel ge sproken tijdelijk. We hebben een gebrui kerscontract met de gemeente, die eige naar is van dit pand. In de nabije toekomst willen we tot huur of koop overgaan. Daar voor is natuurlijk wel nodig dat we financi eel op eigen benen kunnen staan.' Spon sorgelden hoopt de Stichting te vinden in kringen van Haarlemse architecten, aan nemers en projectontwikkelaars. 'Hoewel we natuurlijk zelf bepalen welke activitei ten we ontplooien,' stelt Uittenhout nadruk kelijk. 'Je kunt ons zien als een soort ont moetingscentrum voor iedereen die met bouwen te maken heeft of daar zomaar in is geïnteresseerd. We zijn een instelling met een lage drempel, erop gericht om het bouwen en alles wat daarmee samenhangt aan een groot publiek te tonen. Daar gelo ven we heilig in. Misschien ontstaat er zo een discussie in Haarlem, die de kwaliteit van architectuur en de zorg voor monu menten ten goede komt.' 'Architect van de maand' Binnenkort hoopt de Stichting van het Col lege van B. en W. duidelijkheid te krijgen over het voortbestaan van het ABC. Het centrum staat in de onderhandelingen sterk. Het afgelopen jaar is een keur aan exposities de revue gepasseerd, die in ieder geval in de plaatselijke pers de no dige aandacht trokken. Dat het centrum een brede opzet heeft blijkt wel uit het feit dat zowel restaurerende instellingen als de Stichting Diogenes en de Stichting Molens Zuid-Kennemerlandde gelegenheid is ge boden zich te presenteren, als plaatselijke architecten (in de doorlopende reeks 'De Architect van de Maanden ook de Ge meentelijke Dienst Volkshuisvesting ('So ciale Woningbouw in de Jaren Tachtig'). Daarnaast zijn enkele lezingen gehou den en is voor Haarlemse basisscholen een educatief programma opgezet. Mo menteel zijn onder andere exposities over de restauratie van de Vleeshal (perma nent) en architect-van-de-maand Thijs As- selbergs (t.m. 4 maart) te bezichtigen. De organisatie van het ABC vergt veel. Afgezien van haar eigen vrijwilligers doet het centrum regelmatig een beroep op de Werkgroep Bouwhistorie Haarlem (opge richt 1988), waar Roos en Uittenhout even eens deel van uitmaken. Deze werkgroep is een informeel samenwerkingsverband van kunsthistorici en mensen uit de bouw praktijk, die het onderzoeken van de Haar lemse bouwgeschiedenis voor ogen heb ben. In feite is het ontstaan van het ABC terug te voeren op de werkgroep. 'Heel simpel komt het erop neer, dat we geeri vaste ruimte hadden om met elkaar te pra- Piet Roos (1.) en Bart Uittenhout ontfermen zich over 'het bouwen en alles wat daarmee samen hangt'in Haarlem. Op de achtergrond de oude St. Bavo aan de Grote Markt. (foto: Annemieke Couzy) 36 Heemschut, februari 1990

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 36