In twee monumentale panden na restauratie 16 wooneenheden WUH V SYTZE VISSER ÏLJuJ VJ \j L_üln nl T Aan de Gelderse Kade in Amsterdam is vorig jaar de restauratie van twee monumentale koopmanshuizen gereed gekomen. In de panden, waarin vroeger een fotohandel was gevestigd, zijn maarliefst 16 verschillende wooneenheden gebouwd. Amsterdam lijkt ernst te maken met de versterking van de woonfunctie in de oude binnenstad. Architect Sytze Visser, die de panden verbouwde en restaureerde, schreef voor Heemschut onder staand artikel. beide achterhuizen ontdaan van gevels en daken. De oude panden Zeedijk 89 en 91 werden gesloopt en vervangen door nieuwbouw. Het betonskelet van deze uit breiding werd verweven met de houten vloeren en balklagen van de oorspronke lijke achterhuizen van 86 en 88. Het trap penhuis van nr. 88 werd vanaf de eerste verdieping gesloopt en met de lichthof volgebouwd. Hiermee werd het trappen huis van nr. 86 het enige trappenhuis in dit complex. Gekraakt t.b.v. sociale woningbouw Na de bedrijfsbeëindiging van het fotobe- drijf wisselden de panden een aantal ma len van eigenaar en werden door specula tie onderdeel van een failliete boedel. Ze waren inmiddels gekraakt en door de be woners zo goed mogelijk bewoonbaar ge- Gelderse Kade 86 en 88 (foto Paul te Stroete, Amsterdam). De twee monumentale panden aan de Gel derse Kade bevinden zich daar waar eens de rand van de oude stad was. De juiste leeftijd is onbekend, maar uit gegevens van oude stadskaarten en door analyse van gevels en ornamentiek blijkt dat ze waarschijnlijk in het begin van de 18de eeuw gebouwd zijn. Het basistype voor beide panden is het Amsterdamse stads huis voor wonen, werken en opslag, met een voorhuis op een souterrain, daarach ter een lichthof met trappenhuis en achter huis. De aangrenzende kavels aan de Zee dijk hadden oorspronkelijk een lagere en ondiepe bebouwing en grensden in een z.g. 'rug-aan-rug' positie aan de hier be schreven monumenten. Gelderse Kade 88 is de meest rechtse van drie identieke koopmanshuizen en vormt samen met de nummers 90 en 92 een drieling, welke op imposante wijze deel uitmaakt van deze gevelwand tussen Nieuwmarkt en Stormsteeg (zie situatiete kening). De restauratie-opdracht betrof de num mers 88 en het iets lagere en smallere pand nr. 86 (zie foto bestaande toestand 1985). In 1941 zijn deze panden door een ingrij pende interne verbouwing hecht met el kaar verbonden ten behoeve van de foto- handel van de fa. Fischel jr., met toonzaal, kantoren, magazijnen en een dienstwoning boven in nr. 86. In 1963 breidde deze firma uit tot aan de Zeedijk. Hierbij werden de Indeling van een woning. woon-/ stoopkamer woon- slaapkamer trnnoenhuis i woon-/ sioopkamer woon-Zrlaopkomni maakt. Deze zochten kontakt met de ge meente over de mogelijkheid van aankoop en verbouw binnen de sociale woning bouw. Dit overleg verliep moeizaam en stagneerde onder meer vanwege de toe komstige huurhoogte. In 1986 werd overeenstemming bereikt, nadat het complex door de gemeente was aangekocht. De opgave De voorbereiding en het ontwerp voor de verbouwing kon beginnen met als uit gangspunt het realiseren van 16 wooneen heden en een bedrijfsruimte aan de Zee dijk. Deze wooneenheden moesten in vier groepen van vier worden georganiseerd, waarbij per groep gebruik gemaakt wordt van een gemeenschappelijke eetkeuken, badcel en toilet. Opdrachtgeefster werd de Stichting Studenten Huisvesting van de Vrije Universiteit. De bewoners werden tij delijk elders gehuisvest, waarvan de meesten na de verbouwing terug zouden komen. Het Gemeentelijk Bureau Monu mentenzorg werd bij het overleg betrok ken in verband met de monumentwaardig heid van de gevels, het kasko en interieur onderdelen en om de noodzakelijke subsi die veilig te stellen. In september 1987 werd prijsovereen- stemming bereikt met Aannemingsmij. Konst van Polen B. V. uit Westwoud en in het voorjaar 1988 werd met de feitelijke werkzaamheden begonnen. Het resultaat Vanuit de noodzaak om per verdieping 4 wooneenheden te maken, 2 aan de Gel derse Kade en 2 aan de Zeedijk en van wege de aangetroffen bouwkundige struk- tuur is de zone waar zjch oorspronkelijk de lichthoven bevonden, ontwikkeld als kem van het woongebouw (zie tekening). Hierin bevinden zich de gemeenschappe lijke voorzieningen, het trappenhuis en de verkeersruimten, gegroepeerd rondom een lichthof. Door vorm, materiaalgebruik, kleur en raamopeningen is getracht het licht zo diep mogelijk naar beneden en naar binnen te halen. De voordeur van nr. 88 is de centrale ingang voor alle wooneenheden gewor den vanwaar men naar het lichte midden gebied loopt. Achter de kap van nr. 86 is een gemeenschappelijk dakterras met buitenberging gesitueerd, dat wordt be reikt vanuit het trappenhuis dat hiertoe is verhoogd. Gemeenschappelijke bergruimte en fietsenstalling bevinden zich in de beide souterrains aan de Gelderse Kade. De be drijfsruimte aan de Zeedijk is verzelfstan digd en heeft op de plaats van dichte gara gedeuren een winkelpui gekregen. Deze winkel wordt verhuurd door de Exploita tiemaatschappij Zeedijk. Na de restauratie zijn 16 verschillende wooneenheden ontstaan welke zich ken merken door een bijzondere ligging, een grote diepte en door verschillen in vloemi- veaus en verdiepinghoogten, voortko mende uit de oorspronkelijke struktuur en de latere verbouw" ig. Het gebied rondom de lichthof fungeert als verkeers- en ont moetingsruimte en wordt door alle bewo ners als zodanig gebruikt. Sytze Visser is architect te Amsterdam 34 Heemschut, februari 1990

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 34