Maam vecht voor laatste boerderijtje ABELE REITSMA In het Utrechtse Maam zet de bevolking zich massaal in voor de instandhouding van het laatst overgebleven boerderijtje in het dorp. de naam 'Cultureel Erfgoed Maam-Aaren- dal. Voorafgaande aan deze oprichting zijn ruim 1500 handtekeningen opgehaald op een inwonertal van 5700 (1800 wonin gen)! Bij de officiële overhandiging van de handtekeningen aan het gemeentebestuur zegde de burgemeester toe een 'zeer ge richt onderzoek in te stellen naar de moge lijkheden het boerderijtje alsnog te behou den en naar de kosten, die zulks met zich mee zal brengen'. Het boerderijtje staat, bijna ingesloten door een woonwijk, op een gezellig-rom- melig boerenerf op de hoek van de Kapel wegen de Hertenlaan. Het vormt voor Maam de enige herinnering aan de tijd voor de aanleg van de spoorlijn Utrecht- Arnhem en de snelweg, toen Maam nog geen spoorwegdorp of forensenplaats was. Ooit droeg het de naam 'Aarendal'. Op het eerste gezicht oogt het boerde rijtje eenvoudig en vallen enkele bouw kundige gebreken op. Bij nadere beschou wing blijkt het boerderijtje bouwfragmen- ten uit verschillende periodes te bevatten, van de negentiende tot zelfs de zeven tiende eeuw. Het keuterboerderijtje is ty perend voor de arme zandgrond, op de grens van de Utrechtse Heuvelmg en de Gelderse Vallei. Bewoners Het boerderijtje wordt bewoond door boer Jansen (97) en zijn vrouw (89). Jansen trok er in 1932 in en betaalde toen ƒ2,- huur per week. In al die jaren heeft de familie nauwelijks iets aan de inrichting van het huis veranderd. Van de boerderij en de bewoners is een videoband gemaakt door het Nederlands Openluchtmuseum te Arn hem. Hierop vertelt boer Jansen dat hij het gebouw in zijn oude staat gelaten heeft. 'Als je het nou leegmaakt dan is het nog netzo'. Alleen een bedstede bij de schouw is verdwenen. Het boerderijtje is een jaar geleden opge meten door de Stichting Historisch Boer derij-onderzoek (SHBO) te Arnhem. Een uitgebreid historisch onderzoek heeft ech ter nog niet plaatsgevonden. Gemeentepolitiek De boerderij is al zo'n dertig jaar eigen dom van de gemeente Maam. Tot nog toe was de gemeente van plan het boerderijtje te slopen. Met het doel om zelfstandig te blijven, heeft de gemeente er veel voor over om haar inwonertal op peil te houden. Hierin past ook het plan om binnen de be bouwde kom 'in te breiden'. Vorig jaar nog zijn er vlak tegen de boerderij enkele wo ningen gebouwd. Op de plek zelf heeft de gemeente een viertal woningen gepland. Handtekeningenactie Na enkele publicaties in de plaatselijke pers hebben twee verenigingen het ge meentebestuur benaderd met het verzoek niet zonder meer tot sloop van 'Aarendal' over te gaan. Na initiatieven vanuit deze verenigingen, 'Maam Wijzef en 'Maarn- Maarsbergen Natuurlijk, is vorig najaar een stichting opgericht voor het behoud van boerderij en erf. De stichting draagt Mevrouw Jansen voor haar boerderijtje (foto Cijvat, Leersum). De stichting bereidt zich voor op het ogenblik dat het boerderijtje leeg komt te staan. Door zich vroegtijdig te manifeste ren, hoopt de stichting nieuwbouw ten koste van het huidige boerderijtje te kun nen voorkomen. Informatiecentrum Een mogelijke bestemming van het boer derijtje, het erf en de wei is om er een geologisch waardevolle collectie stenen uit de omgeving te presenteren. In het Kaapse Bos bij Maam is namelijk een geïn ventariseerde collectie aanwezig, die af komstig is van een doorgraving van de Heuvelmg medio vorige eeuw. Er is al een aanbod om het vervoer van de stenen te bekostigen. De stichting werkt een plan uit om dan in de boerderij een informatie centrum voor natuur en milieu in en om Maam te vestigen. De kosten van het plan zullen vooral bestaan uit het herstel van het gebouw, fondswerving staat op stapel. Met dank aan de heren G. V. Scager voor zitter van de stichting), A.A.M. De Jong (bestuurslid) en J. van Engelen (bouwkun dig adviseur). Heemschut, februari 1990 33

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 33