Landhuis Hoge Boekei: verkocht Kasteel Weldam in Goor (Overijssel) Foto KLM Aerocarto uit 1960. Overzichtskaart van de landgoederen in Twente. een gemoedelijke sfeer. Het is als het ware één grote familie. In 1984 stelde Reiner Jacobi, een van de pachtboeren, vast: 'Hij de graaf) is bij zonder goed op de hoogte van het reilen en zeilen op het landgoed, laat iedereen vrij in zijn wijze van bedrijfsvoering en de verstandhouding is uitstekend. Er zijn nooit problemen rond het geven van ver gunningen voor boerderijuitbreiding, waarbij de materialen door de verpachters worden betaald.' Daarbij gaat het meestal om varkensstallen (drijfmest) die helaas zure regen veroorzaken. De graaf is lid van de Stichting Histori sche Buitenplaatsen (vroeger: Castellum NostrumBelangrijk is de Natuurschoon- wet, waardoor de vermogensbelasting ge lukkiger op het o-tarief zit. Het onderhoud van tuin en kasteel vraagt veel geld. De monumentenwacht houdt de toestand goed bij. Nu is bijvoorbeeld weer een fraaie zandsteen-schoorsteen in mor tiervorm (vgl. het Trippenhuis, Amster dam) aan restauratie toe. De loden doken zijn helemaal verteerd. Liefst 1600 ha Momenteel omvat het landgoed Weldam 1600 ha. grond. Daarvan bestaat 1000 ha. uit bouw- en weiland, en 60 ha. uit bos. Het aantal pachtboerderijen bedraagt 63. Nog een 20-tal andere gebouwen staat op het landgoed Weldam: de werkplaats (vgl. Singraven), een Anglicaanse kerk, wonin gen en het rentmeestershuis. De graaf is Anglicaans. Een ander landgoed, maar ditmaal ge sticht door textielbaronnen (zie het uitste kende artikel over Twentse buitenplaatsen in 'Heemschut', jrg. 1988, p. 22-25 (novem- ber-december), een fabrikantenbuiten plaats is helaas teloorgegaan. Van Heek wilde een camping van 100 eenheden voor groen-bewuste mensen stichten, een hout zagerij en een kwekerij van kerstdennen. Gedeputeerde Staten wees het plan af. Het landgoed raakte in verval. In het kader van de door de Provincie Overijssel ingestelde subsidieregeling werd wél de vijver van de Hoge Boekei hersteld. Ook door Na tuurmonumenten en de Stichting 'Het Overijssels landschap' worden veel Twentse landgoederen gered! Boerenadel op het Everloo Goed herinner ik me de in 1967 overleden 'kasteelheer'-boer Racer Palthe sr. van de havezathe het Everloo in Volthe (gem. Weerselo). De zoon van deze bedacht zame, filosofisch-vriendelijke Twent is Jan Racer Palthe, meer een ondememerstype, maar wél met hart voor Twente. Het bedrijf had twee poten: de horeca - in een vak werkhuis - en het boerenbedrijf. Door de invoer van de superheffing was Jan ge dwongen, en wel in 1987, te stoppen met de koeien. Sinds 1831 is de fraai gelegen landelijke havezathe (bouwhuis uit 1704, kasteel al lang gesloopt) in handen van de familie Racer Palthe. Over de horeca zegt Jan: 'Die horeca-poot neemt een belang rijke plaats in, een begrip in Twente'. Het is een waar genoegen, op het tuinterras van deze uitspanning te genieten van de natuur en de echte Oosttwentse sfeer, kip pen en eenden. Voor zijn kinderen zal het gemakkelijker zijn, een horecabedrijf te runnen dan een veeteeltboerderij. Redding van 'Het Stroot' Voorbeeldig zijn de reddende activiteiten van de 32-jarige drs. Amold Enklaar, aan school werkzaam als classicus, en be stuurslid van de vereniging 'Oudheidka mer Twenthe'te Enschede. Hij is nu de hoofdbewoner van 'Het Stroot', een royale fabrikantenvilla buiten, in Twekkelo. Tuinarchitekt Dirk Wattez (1832-1906) legde het imposante park aan in de 'mixed style'. Via een terugploegre- geling kon het hele huis kort geleden op geschilderd worden. Kosten: een ton. Enklaar legde contacten met een Cate ringbedrijf uit Oldenzaal. Er werd een mai ling de wereld ingestuurd, waarin de en tourage van 'Het Stroot' aangeboden wordt voor het houden van exclusieve party's. Andere landgoederen in Twente, zoals Twickel (Delden) en Zonnebeek in Buurse staan dit soort commercie niet toe. Een an der voorbeeld van hergebruik van een fa brikantenbuitenplaats is Hotel Huize Hol- terhof, weggedoken in het landschap bij Enschede, Hölterhofweg 325, met veel succes geleid door Twente-kenner Johan ter Welle. Hij organiseert van mei tot okto ber 55-plus vakantieweken. Het Twents paradijs In het sociaal-kritische theaterstuk 'Het Twents Paradijs' - over de textiel en tex- tielarbeid in Twente (teksten: Ben Sieme- rinken Ben Lansink) luidt het tweede cou plet van het gelijknamige chanson: Ja, voor de rijke fabrikant Die leeft in overvloed Hij die van onze arbeid leeft Voorhèm is Twente goed Nooit wordt er in kunst- en architectuurhis torische beschrijvingen van fabrikanten buitenplaatsen gewag gemaakt van de so ciale strijd en sociale ongelijkheid, die in feite nog waarneembaar is, in resten. An derzijds was Twente een armoedig 'land van heide' gebleven, als niet onderne mende fabrikanten initiatieven genomen hadden voor de industrialisatie, en daar mede voor de bouw van hun eigen buitens in het mooie Twentse landschap. De waar heid ligt in het midden, de 'katoen' was toch erg belangrijk, ook voor de ge bouwde omgeving. Literatuur: De graaf geniet als bezoekers hem voor tuinman aanzien, in: Twentse Courant, 27-3-1984. P. Bos, Hoe jonge generatie strijd voor be houd landgoed Het Stroot, in: Tubantia, 21-4-1984. Het Everloo boert door als horecagelegen heid, in: Twentse Courant, 18-3-1987. Actie voor aankoop landgoed Espelo, in: Dagblad van het Oosten, 28-9-1985. Het Twentsche Paradijs, De textiel in Mu ziek en Theater, Stichting 'De Inslag', Hen gelo 1984. Landgoed Hooge Boekei is nu naar de bliksem, in: Dagblad van het Oosten, 23-6- 1978. B. Olde Meierink, S. van Dockum, Buiten plaatsen van de vroegere textielfabrikan ten in Twente, in: Heemschut, nov./dec. 1988, nr. 11/12, p. 22-25. Landgoed Boerskotten bij Oldenzaal naar Natuurmonumenten, in: Dagblad van het Oosten, 23-6-1984. A. Ruizendaal, Een boom heeft ook econo mische waarde, in: Elseviers Magazine, 28-1-1984, p. 1060 en 1061. B. Schut, Formaliteit, grandeur en matig heid: de stijltuinen van kasteel Weldam bij Goor, in: Groei en Bloei, 1988, nr. 8, p. 21 e.v. H. Wonink, Landgoed Boerskotten bij Ol denzaal naar Natuurmonumenten, 'Het blijft als een geheel bewaard', Dagblad van het Oosten, 26-3-1984. Singraven kan niet zonder werkplaats, in: Dagblad van het Oosten, 28-9-1984. H. A. M. Woolderink, Het tegenwoordige adellijke grootgrondbezit in Twente, in: Jaarboek Twente 1965, p. 15-65. De kaart en de tekening van het Weldam- luik zijn aan Woolderink (1965) ontleend - E.J. Heemschut, februari 1990 27

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 27