In Huis te Warmond nu zeven appartementen ABELE REITSMA In een rustige, landelijke omgeving even ten noorden van Leiden staat het 'Huis te Warmond', temidden van een bosrijk park in de nabijheid van de Kagerplassen. Het huis is een mooi voorbeeld van een kasteel dat altijd particulier bewoond is geweest. Het is al enkele tientallen jaren in zeven appartementen verdeeld. Tot 1960 was het familiebezit, daarna was het korte tijd eigendom van de gemeente Warmond en van de provincie Zuid-Hol land. Toen binnen het provinciebestuur de meningen verdeeld raakten over plannen om het huis een meer publieke functie te geven, zagen enkele bewoners kans het huis te kopen en in een stichting, 'Huis te Warmond', onder te brengen. De stichting restaureerde vervolgens het huis en ging het in gedeelten verhuren. Heeft het huis uitsluitend een privé-func- tie, het park is beperkt voor het publiek toegankelijk. Het is eigendom van de stichting 'Hét Zuid-Hollands Landschap'. Twee gebouwen op het terrein zijn res pectievelijk in gebruik als boswachters woning en als particuliere woning. De landschapsstichting heeft een bestuursze tel in de stichting 'Huis te Warmond' en kan voorkomen dat het huis een andere bestemming krijgt. Wonen in een kasteel Hoe bevalt het om in een kasteel te wo nen? 'Een moderne flat heeft natuurlijk voordelen, maar dit heeft meer karakter' zegt de heer C. Kortenbout van der Sluijs, bewoner en bestuurslid van de Stichting Huis te Warmond. De afmetingen van de kasteelkamers zijn voor hedendaagse be grippen minder handig. Met de verdeling van het huis in zeven appartementen is het interieur vrijwel geheel in zijn waarde ge laten. 'Er is een aantal grote kamers, maar er zijn ook veel kleine kamers'. Dit brengt bijvoorbeeld problemen met zich mee voor de meubilering. Ook het wonen met een groot gezin zou niet meevallen. 'Een moeilijkheid is ook dat de flats qua opper vlakte wel groot zijn, maar dat het aantal kamers klein is'. Maar: 'het is jammer als je grote zalen gaat verdelen in kleine ka mers'. In een kasteel is er nog iets van belang: 'Je moet goed met de andere bewoners kunnen opschieten. Je ziet elkaar meer dan in een gewone flat.' De stichting heeft het uiteraard zelf in de hand wie er in aan merking komt om een appartement te hu- Huys te Warmont (foto Nick Morelis, Zuid-Hollands Landschap). >wïv*K*5!% ren. 'Er is een lange wachtlijst, maar als het er op aan komt zijn er mensen die niet geschikt zijn, en anderen die al woon ruimte gevonden hebben. Het gaat dan toch vrij moeizaam' zegt Kortenbout van der Sluijs. De stichting streeft naar een ge varieerde samenstelling van de bewoners. 'We proberen toch het liefst jongere men sen met kinderen, zodat alle leeftijden in het huis vertegenwoordigd zijn'. Middeleeuwen In zijn huidige vorm dateert het huis van 1777, toen het middeleeuwse kasteel na aankoop door Comelis Pieter baron van Leyden tot een eigentijdse buitenplaats wérd verbouwd. Het huis was tot de Franse Tijd het centrum van de Heerlijk heid Warmond, waarvan de grenzen vrij wel overeenkomen met de tegenwoordige gemeentegrenzen. Het laatste heerüjke recht, het visrecht in de Kagerplassen, is rond 1960 naar het gemeentebestuur over gegaan toen het huis in gemeentebezit was. Binnen de heerlijkheid hebben zich noch vier huizen bevonden: Alkemade, Endepoel, Tingnagel en Lookhorst. Bewoners en parkwandelaars genieten elk half uur van een van de oudste luid- klokken van Nederland: een klokje van rond 1200, waarschijnlijk afkomstig van het voormalige St. Barbaraklooster te War mond. Het huis zou tijdens de tachtigjarige oorlog namelijk herbouwd zijn met ge bruikmaking van stenen van dit verwoeste klooster. Restauratie en onderhoud Vóór de restauratie van 1960 verkeerde het gebouw niet in een uitgesproken slechte staat. De restauratie was dan ook niet ingrijpend, aan het interieur is zelfs nauwelijks iets gedaan. Belangrijk is dat de kap is beschoten en dat er nieuw pleis terwerk op de gevels is aangebracht. Het onderhoud van het huis levert geen onoverkomelijke problemen op. Alleen is de bepleistering van de buitenmuren nu al weer aan vervanging toe. De bewoning is uiteraard gunstig voor het behoud van het gebouw: 'Lekkage wordt meteen gesignaleerd. Als dit soort huizen leeg staat, komt er vaak enorme schade.' Het kleine onderhoud wordt door de bewoners zelf verzorgd. Grotere klus sen komen voor rekening van de stichting, al dan niet gesubsidieerd door de over heid. 'Je bent altijd van de goodwill van de gemeente afhankelijk. Tot nu toe hebben wij altijd de medewerking van de ge meente gehad.' De stichting doet zo min mogelijk een beroep op overheidssubsi die. De exploitatie van het huis is sluitend. Uit de huuropbrengsten bouwt de stichting een reserve op voor de grote onderhouds- uitgaven. De instandhouding van het mo numentale pand is dus op een fraaie ma nier gegarandeerd. Met dank aan de heer G. Kortenbout van der Sluijs (bewoner en bestuurslid van de stichting 'Huis te Warmond'). Literatuur: 'HetHuys te Warmont. Zijn geschiedenis en zijn bewoners', Leiden, 1963 (NJBG, Ostrakon III-2). Heemschut, februari 1990 15

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 15