Heemschut gaat anders verder I Monumenten Accommodatiegids Kastelen en landhuizen rond Lochem JAAP KAMERLING ABONNEERBON De Woonstede In 1990 zal met voortvarendheid worden gewerkt aan de uitvoering van het vorig jaar door het Algemeen Bestuur goedgekeurde beleidsplan 'Heemschut moet anders verder Dit betekent, dat, indien enigszins mogelijk, meer verantwoordelijkheden en bevoegd heden vanuit Amsterdam naar de provinciale commissies van Heemschut zullen worden gedelegeerd. Een decentralisatie, waarmee Heemschut inspeelt op de nieuwe Monu mentenwet. De pc's zullen een grotere zelfstandigheid kunnen krijgen met meer moge lijkheden tot het zelf verrichten van activiteiten. Het richten van adressen tot overheden om dreiging van sloop en verwaarlozing te verhinderen zal vaker dan totnogtoe vanuit de provincies zelf worden afgehandeld. Ook zal elke pc een aparte medewerker krijgen voor het public relations-aspect van het beschermingswerk van Heemschut. In 'Heemschut moet anders verder'signa leerde voorzitter J. Franssen vorig jaar, dat de beleidsontwikkeling en -uitvoering bij de vereniging nog te centralistisch plaats vindt. De meeste pc's zijn nog te zeer af hankelijk van het landelijk bureau in Am sterdam. Daar moet verandering in ko men. De directeur technische en ruimte lijke zaken krijgt zelf veel 'gevallen' op z'n bordje, die vanuit de provincies worden aangedragen en komt daardoor onvol doende toe aan de meer algemene be leidslijnen. Heemschut moet op centraal niveau gaan werken aan een beleidsma tige prioriteitsstelling m.b.t. de catego rieën monumenten, waaraan veel aandacht moet worden besteed en de doelgroepen tot wie de bond zich vooral moet richten. De afhandeling van de 'gevallen' kan dan meer op gedecentraliseerd niveau plaats vinden. Bij het schrijven van brieven aan overheden en particulieren zal dat geen enkel probleem opleveren. Anders ligt dat soms bij het opstellen van bezwaarschrif ten. Wil een commissie daarin zelfstandig kunnen optreden dan zal de nodige kennis daarvoor aanwezig moeten zijn. Echter ook de definitieve afhandeling van geval len zou - waar mogelijk - door de commis sies zelf moeten worden verzorgd, mits na overleg met het landelijk bureau en mits machtiging is verkregen door het Bestuur tot optreden namens Heemschut. Vorig jaar al heeft de eerste provinciale commissie van Heemschut zich verzelf standigd tot de afdeling-Limburg van Heemschut. De komende jaren zullen mo gelijk meer provincies dit voorbeeld vol gen. Utrecht, Drenthe en Zuid-Holland wil len zelfstandiger gaan functioneren. Elke provincie kan echter zijn eigen invulling geven aan een ontwikkeling naar grotere zelfstandigheid. Met het oog op deze in gang gezette verdere decentralisatie van Heemschut zullen ook de statuten van de vereniging worden aangepast. Op de eerstvolgende Algemene Vergadering van de bond zal die statutenwijziging zijn beslag krijgen. Om met zijn beschermingsacties sterker naar buiten te kunnen treden en de steun daarvoor door vergroting van het ledental Postzegel niet nodig Wilt U mij noteren als abonnee op het kwartaaltijdschrift De Woonstede m.i.v. 1990. Naam: Adres: Postcode: Woonplaats: Tel.nr.: Datum: Ik wacht met betalen tot ik een acceptgirokaart heb ontvangen. Zonder postzegel in envelop doen en opsturen naar: Stichting P.H.B. Antwoordnummer 901 8070 VK Elburg verder te mobiliseren is het bestuur ook bezig een meer systematisch pr-beleid te ontwikkelen. Geadviseerd door het bu reau Production People is een stuurgroep van DB-leden, de algemeen directeur en de voorlichter/eindredacteur bezig dit be leid handen en voeten te geven. In elke provincie komt een aparte pr- medewerker en deze medewerkers zullen samen met de voorlichter/eindredacteur van Heemschut (de auteur) regelmatig ideeën en ervaringen gaan uitwisselen in een nieuw pr-beraad. De contacten met pers en omroepen zullen worden aange haald en Heemschut zal veel vaker te zien zijn op markten, beurzen, manifestaties en routes. Speciaal ten behoeve van de ka dervorming zal er naast het tijdschrift vier keer per jaar een nieuwsbrief verschijnen met tips voor het voeren van acties, het krijgen van publiciteit en het enthousias meren van leden en potentiële leden. Ook wordt gewerkt aan nieuw materiaal voor de ledenwerving zoals een betere fol der en een nieuwe poster. De Nederlandse Contactcommissie Monumentenbescherming (NCM) heeft onlangs een gids uitgegeven met een 25-tal kerken die te huur zijn voor aller lei activiteiten. Het bevat gegevens over ligging, capaciteit, huurprijs, voor zieningen, faciliteiten, bereikbaarheid enz. Van iedere kerk een afbeelding en plattegrond. Het is de bedoeling dat deze gids wordt uitgebreid en dat er ook andere categorieën worden opge nomen. De gids is verkrijgbaar bij de NCM, St. Antoniesbreestraat 69, 1011 HB Amsterdam, tel 020-277706. Wederom een deel in de Kleine Monu menten Reeks van de hand van Jan Ha renberg. Ook van hem zijn Kastelen rond Zutphen deel 1 en 2. Dit boekje werd op dezelfde manier samenge steld en geeft de bewoners- en bouw geschiedenis van de Cloese, de Heest, Nettelhorst, Ampsen en Oudampsen, Verwolde, Oolde, de Woolbeek, 't Ross, de Ehze, Velhorst, Boekhorst en Overlaer. Achterin een routebeschrijving. Zutphen, de Walburg Pers, 1989. 110 pp. ISBN 90.6011.653.4 Prijs 15,-.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 14