ABONNEERBON Speelhuisje 'De Boerenwooning' op het Suys ten Donck bij Ridderkerk (foto Alex Starkey, Country Life). genaar, voor de hoveniers van de Stichting PHB en als verantwoording jegens de rijksoverheid, maar het blijkt steeds vaker dat ook lagere overheden geïnteresseerd zijn en de beheersplannen in hun totaalbe leid betrekken. Successierechten Dat de successierechten dikwijls een grote bedreiging vormen bij het in stand houden van landgoederen en buitenplaat sen werd reeds onderkend in het begin van deze eeuw. De Natuurschoonwet 1928 bracht de landgoedeigenaar fiscale facili teiten. Tegenover de verlichting van het successierecht staat de verplichting voor de eigenaar zijn bezit ten minste 25 jaar in stand te houden. De Stichting PHB speelde een belang rijke rol bij de totstandkoming van een in grijpende wijziging van deze wet in 1989: de fiscale faciliteiten werden verruimd en voor opengestelde landgoederen is een nul-tarief ingevoerd. Ook kleinere buiten plaatsen kunnen sinds de wijziging onder de natuurschoonwet worden gerangschikt, wat met name van belang is voor bijvoor beeld de buitenplaatsen langs de Utrechtse Vecht. Restauratieproblematiek De Stichting PHB heeft destijds sterk aan gedrongen op het beschikbaar stellen, naast restauratiesubsidies, van subsidies voor het jaarlijks onderhoud aan o.m. his torische buitenhuizen en kerken. Sinds 1986 bestaat een dergelijke subsidierege ling en in de komende jaren zal het accent Voorbeeld van zeer kwetsbare tuinarchitec tuur: classicistische ruïne bij Huys ten Donck bij Ridderkerk (foto Alex Starkey, Country Life). in toenemende mate verschuiven van res tauratie naar onderhoudssubsidies. Dit neemt niet weg dat er op het gebied van de buitenplaatsen nog heel wat te res taureren valt, zoals blijkt uit een onderzoek dat Stichting PHB in opdracht van het Mi nisterie van WVC op het ogenblik uitvoert. Het gaat hierbij om vaak grote bedragen per object, die een veelvoud vormen van wat binnen de meestal zeer kleine ge meenten waarin de buitenplaatsen liggen beschikbaar kan worden gesteld. De Stichting PHB maakt zich hierover grote zorgen, temeer daar het zgn 'kanjerfondé dat in de komende periode gestalte krijgt en grote restauraties moet gaan financie ren, naar het zich laat aanzien evenmin over voldoende middelen zal beschikken. Daarbij komt dat door de nieuwe regelge ving de oude rol van de Provinciale over heden bij restauraties zeer beperkt is ge worden, hetgeen de meeste provincies heeft doen besluiten geen financiële mid delen meer bij restauraties beschikbaar te stellen. De onlangs gerestaureerde tuinmuur van kasteel Middachten. Dit gebeurde met subsi die van de regeling Achterstallig Onderhoud Historische Buitenplaatsen (foto Rijksdienst voor de Monumentenzorg). Publicaties Stichting PHB is, samen met de Neder landse Kastelen Stichting, mede-uitgever van het Belgisch-Nederlandse kwartaal tijdschrift De Woonstede. De Woonstede - waarvan ook een Franstalige editie onder de naam Maisons d'Hier verschijnt - schenkt per aflevering uitvoerig aandacht aan historische buitenplaatsen, kastelen, stadspaleizen en waardevolle stadsgezich ten in Nederland en België. In het blad worden onderwerpen als architectuur, in terieurs, de bewoners, tuin- en parkaan- leg, restauraties en de actuele problema tiek t.a.v. een dergelijk bezit behandeld. Veel van de artikelen vormen de neerslag van de navorsing van de Afdeling Onder zoek van Stichting PHB. Zo werden in de afgelopen periode o.a. artikelen gepubli ceerd over Schatzenburg (Friesland), Kas teel Heeze (bij Eindhoven), Ellewoutsdijk (Goes) en Huis ten Donck (Ridderkerk), Obbicht (Limburg) en Oranjestein (Hee renveen). In de loop van 1990 zal bij Uitgeverij Het Spectrum een boek verschijnen waarin ge gevens over elk van de bij de Stichting PHB aangesloten buitenplaatsen worden gebundeld. Het bevat per buitenplaats één of meer afbeeldingen, een beschrijving van huis en park en, voorzover de huizen zijn opengesteld, van het interieur. De bevindingen en onderzoeksresultaten van meer natuurwetenschappelijke aard, zoals m.b.t. tuin- en parkaanleg, de waarde van de buitenplaats als biotoop en be heersmaatregelen, worden regelmatig ge publiceerd in het Maandblad Groen, een uitgave van S.I. Publicaties onder auspi ciën van Stichting Vakblad voor de Boom kwekerij. Stichting tot Behoud van Particuliere Histo rische Buitenplaatsen Vosbergerweg 38 8181 JJHeerde (Gld) mr. K. W. Sluyterman-van Loo is directeur van de Stichting tot Behoud van Particu liere Historische Buitenplaatsen. De Woonstede door de eeuwen heen. Kwartaaltijdschrift over kastelen en buitenplaatsen. De Woonstede geeft per aflevering uitvoerig aandacht aan historische buitenplaatsen, kastelen, stadspaleizen, waardevolle stadsgezichten enz. in België en Nederland. Daarbij wordt ingegaan op aspecten als architectuur, interieur, tuin- en parkaanleg, de bewoners, belangwekkende restauraties en de actuele problematiek ten aanzien van een dergelijk bezit. De Woonstede is fraai uitgevoerd, bevat veel afbeeldingen in zwart-wit en kleur en telt gemiddeld 70 pagina's per aflevering. Een uitgave van: Koninklijke Vereniging der Historische Woonsteden van België, de Nederlandse Kastelenstichting en Stichting Particuliere Historische Buitenplaatsen. Abonnement De prijs van een jaarabonnement (4 nummers) bedraagt 50,-. U kunt zich abonneren op jaargang 1990 door deze bon aan ommezijde in te vullen en op te sturen. U kunt ook bellen: 05250-4488.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 13