De Nederlandse Kastelenstichting ABELE REITSMA In het poortgebouw van Huize Doom is het bureau van de Nederlandse Kastelenstichting (NKS) gevestigd, evenals de Stichting Kastelen Documentatie, waarmee de NKS nauw samenwerkt. Hier hadden we een gesprek met de secretaris van de NKS, de heer H. Mijsberg. Kasteel Oolde in de buurt van Lochem. Gewassen pentekening van J.S. Thomassen in het nieuwe boekje 'Kastelen en landhuizen rond Lochum' (Kleine Monumentenreeks, Walburg Pers). Mijsberg formuleert de doelstelling van zijn organisatie als volgt: 'In Nederland een klimaat te scheppen, zodanig dat het voortbestaan van de Nederlandse kastelen is veiliggesteld.' Dit klimaat houdt in 'dat iedereen beseft dat dit mede de oudste stenen gebouwen zijn in ons land'. De NKS werd kort na de Tweede Wereld oorlog, in november 1945, opgericht op ini tiatief van de Rijksoverheid. Een belang rijke aanleiding hiervoor was de enorme oorlogsschade, waaronder vooral kastelen hadden geleden. Door hun strategische ligging hebben veel kastelen in de laatste oorlog in de vuurlijn gelegen. Vaak wer den de kelders als schuilplaats gebruikt. Ook het slechte financiële klimaat vlak na de oorlog was een belangrijke drijfveer voor de oprichting van de stichting. Juist de kastelen dreigden namelijk 'tussen schip en kaai te vallen'. Aanvankelijk was de NKS bedoeld als een advieslichaam voor de overheid, maar deze functie is nooit volledig uit de verf gekomen. De stichting was destijds wel een van de op richters van de Nationale Contactcommis sie Monumentenbescherming, waarin de advisering aan de overheid gebundeld is. Provinciale organisaties In haar eerste jaren heeft de stichting nog het beheer gevoerd over kastelen, maar haar streven is om elk kasteel zijn eigen bestemming en eigen beheer te geven. De organisatie 'heeft in principe niets te ma ken met het reilen en zeilen van de kaste len zelf. Wij beheren niets.' De stichting adviseert wel in allerhande zaken. Als er zich concrete problemen voor doen probeert de NKS meestal de betref fende provinciale kastelenstichting te inte resseren. Hiervan bestaan er negen, waar van er vele door toedoen van de NKS zijn opgericht. De NKS beschouwt zich als een bundelende factor voor deze provinciale organisaties en streeft naar de oprichting van stichtingen voor elke provincie. Een onderlinge vergelijking van de pro vinciale organisaties brengt overigens grote verschillen aan het licht. De stichting Vrienden der Geldersche Kasteelen'is de oudste, een 'bedrijf dat 21 kastelen in ei gendom c.q. beheer heeft. Andere organisa ties beheren soms geen kastelen, maar doen belangenbehartiging, of verzorgen cul tuurhistorische en toeristische activiteiten. De heer Mijsberg vindt de vorming van kastelenorganisaties zo belangrijk, omdat er vanouds voor kastelen geen bescher mende organisaties bestaan. Hij maakt een vergelijking met een andere categorie grote monumenten, de kerken. Deze heb ben bovendien van zichzelf al een be schermende organisatie in de vorm van een kerkbestuur dat zelf veel doet, vaak zelfs op landelijk niveau. Kastelengids 1990 is voor de NKS een jubileumjaar, dan bestaat de organisatie 45 jaar. Er zijn ech ter nog geen bijzondere festiviteiten ge pland, in het vooruitzicht van het 50-jarig jubileum in 1995. Wel komt voor het eerst de 'Kastelengids' uit, waarin kastelen op genomen zijn die geschikt zijn voor evene menten. Deze uitgave is ontstaan uit een veelgevraagde vouwfolder, die de NKS al enkele jaren uitgeeft. Er zijn veel kastelen die hun ruimtes te gen betaling ter beschikking stellen van het publiek. 'Kastelen moeten zich aanpas sen aan onze tijd. Met handhaving van en respect voor het gebouw kóm je rustig pro beren het kasteel te gebruiken voor onze hedendaagse behoeftes. Dat is door de eeuwen heen altijd gebeurd' vindt de heer Mijsberg. De nieuwe uitgave is zoveel mo gelijk commercieel opgezet. In verband hiermee staat de organisatie in januari zelfs op de vakantiebeurs te Utrecht, sa men met verwante organisaties. De NKS geeft ook een gidsje 'Kastelen in Nederland'uit, met vermeldingen van kas telen die voor bezichtiging zijn openge steld. De heer Mijsberg zou dit gidsje graag in een grotere versie uitbrengen met meer historische informatie, maar de middelen ontbreken hiervoor. De belang stelling voor deze beide gidsen levert voor de heer Mijsberg de bevestiging van een veelgenoemd verschijnsel: 'Er is zich een cultureel toeristische markt aan het ont wikkelen.' Wetenschap De Nederlandse Kastelenstichting wordt gedragen door circa 1600 begunstigers. Dit zijn particulieren die jaarlijks tenminste 25,- bijdragen. Zij kunnen deelnemen aan excursies en ontvangen regelmatig een "Nieuwsbrief. De NKS verzorgt voor haar begunstigers een wetenschappelijke uitgave in ringband, onder de naam 'Cas- tellogica'. De eerste ringband is nu vol en er is een begin gemaakt met de tweede band. Op wetenschappelijk gebied heeft de stichting wel meer te bieden: Aan de Universiteit van Utrecht heeft zij een bij zonder hoogleraar voor haar vakgebied benoemd, die in het kader van de Middel eeuwse geschiedenis werkzaam is binnen de faculteit der letteren. De stichting draait grotendeels op vrijwilligerswerk. Het sub sidie van het ministerie van WVC is onlangs gehalveerd van circa 30.000,- tot circa 14.000,-. Dit lijkt helaas plannen voor verdergaande professionalisering van het bureau moeilijk uitvoerbaar te maken. Het adres van de Nederlandse Kastelen stichting is: Poortgebouw Huize Doom Langbroekerweg 10a 3941MT DOORN Tel. 03430-16282 Met dank aan de heer H. Mijsberg, secre taris van de NKS. Heemschut, februari 1990 11

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 11