Straks elke Brabantse gemeente z'n eigen monumentenlijst Heemschut Bouwen door de overheid Heemschut-voorzitter J. Franssen: In dit nummer o.a.: Foto omslag: De Noord-Brabantse gemeenten zijn hard op weg de relatieve achterstand, die zij had den bij hun monumentenzorg in te lopen. Het afgelopen jaar steeg het aantal gemeenten met een eigen monumentenverordening of een verordening in voorbereiding van 30 naar 50 procent. Het aantal gemeenten dat een monumentencommissie heeft of bezig is er een in te stellen steeg dit jaar van 25 naar 43 procent. En het aantal gemeenten met een eigen monumentenlijst steeg van 35.5 naar 48procent. Redactie: Drs. J. Kamerling, eindredacteur Drs. A. M, ten Cate Drs. H. C. Franssen Dr. E. Jans Aan dit nummer werkten verder mee: Jet Rudolph, Amsterdam K. P. Compagne, Schiedam Tijs Tummers, Amsterdam Kasper van Ommen, Leiden H. Knijtijzer, Amsterdam Rob Lureman, Winterswijk J. E. van der Wielen, Den Haag H. P. R. Rosenberg, Den Haag J. A. Hendrikx, Den Dungen H. W. Boekwijt, Den Bosch Saskia van Dockum, Amersfoort Leo van der Meule, Leidsendam Joop de Jong, Maastricht W. W. Timmers, Rotterdam Niet door de redactie geschreven artikelen, voorzien van auteursnaam, zijn geheel voor rekening van de auteur. Correspondentieadres Bond Heemschut: Nieuwezijds Kolk 28, 1012 PV Amsterdam; tel. 020-225292 (secr. en juridische zaken) tel. 020-230994 (eindredactie) tel. 020-230994 (ledenadministratie) Postgiro 124326 Lidmaatschap 50,- per jaar Voor 65+ 35,- en voor 30" 25,- Opzegging alleen vóór 1 december. Correspondentie voor advertenties: Bosch Keuning: Channa Molenaar Postbus 1, 3740 AA Baarn tel. 02154-8 23 45 gironummer 4988 Grafische verzorging: grafische bedrijven Bosch Keuning - Baarn Lay-out: HenkWestra Dit nummer behandelt als thema het bouwen in opdracht van de overheid door de eeuwen heen. Stadsbestuur ders hebben steeds geprobeerd zich extra gezag te verschaffen door veel geld te investeren in hun stadhuis. Een gebouw, dat moest imponeren. Bij de bouw ervan zijn soms interessante in vloeden aan te wijzen. Zo speelde een vriend van de Groningse burgemeester Van Iddekinge, een hoofdstedelijk hoogleraar in de oogheelkunde, een in trigerende rol bij het ontwerp van het Groninger raadhuis. En ook waren bui tenlandse vorsten en overheersers be trokken bij de bouw van stadspaleizen en torens. En natuurhjk speelde ook Heemschut regelmatig een rol van be tekenis. Het functioneren van Gemeen tewerken in de 17de eeuw en later ten slotte kon in dit nummer ook niet ont breken. JK Deze verheugende cijfers noemde Heem schut-voorzitter J. Franssen op een bijeen komst op 12 oktober van de Heemkunde kring De Heerlijkheid Heeze-Leende-Zes- gehuchten' in Leende. Franssen waar schuwde er echter voor niet te vroeg te juichen over de Brabantse monumenten liefde. Dit jaar leverde immers 11 procent van de Brabantse gemeenten geen meerja renprogramma voor restauraties in bij het Rijk terwijl landelijk het percentage nala tige gemeenten maar 6 is. Somber stemmend is ook het feit, dat het provinciaal monumentenbeleid van Noord-Brabant marginaal is geworden. In de speciale Brabant-special van het tijd schrift van Heemschut, dat Franssen pre senteerde, zegt Gedeputeerde A. W. Brug man immers, dat de provincie, door finan ciële nood gedwongen, zich is gaan be perken tot haar strikt wettelijke taken en daar is helaas de monumentenzorg niet bij. Het provinciale budget voor monumenten zorg daalde van 5 miljoen enkele jaren ge leden tot vrijwel nul op dit moment. (Zie voor de situatie rond het provinciale monumentenbeleid ook pag. 25). V erkiezingspr ogramma's Franssen wees ook op het grote probleem, dat de vele nieuwe taken, die de gemeen ten met de nieuwe Monumentenwet heb ben gekregen met het bestaande be perkte personeelsbestand moeten worden uitgevoerd. Heel wat gemeenten blijken dan ook wel te voelen voor de oprichting van facilitaire buro's ter ondersteuning van de monumentenzorg. De Bond Heemschut kan behulpzaam zijn bij de oprichting van die buro's. Ook biedt de Wet Gemeen schappelijke Regelingen aanknopings punten voor gemeenten om samen meer te bereiken. In de programma's voor de komende gemeenteraadsverkiezingen moet in elk geval een heldere paragraaf over de gemeentelijke monumentenzorg komen, zo herhaalde Franssen zijn eerder gedaan appèl van de Algemene Ledenvergade ring in Harderwijk op 20 mei. Een minimale eis is wel, dat elke Brabantse ge meente straks over een eigen monumen tenverordening, een monumenten commissie en een monumentenlijst beschikt. J.K. Enkele honderden heemschutters bezochten op 14 oktober de landelijke Heemschutdag, dit keer in Zuid-Limburg. Na de ontvangst in het schitterende stadhuis van Maastricht met zijn rijk versierde zalen ging het per bus door het fraaie glooiende Mergellan dschap rond Vaals. Een van de kerken, die in de route was opgenomen was de NH Kerk uit 1671. Voor op de foto ons bestuurslid mevrouw Steigenga (foto J. Kamerling). Het in 1960/'61 door architect ir. T. van Nieuwbouw stadhuis Groningen weg 4 Hoogevest en aannemer Woudenberg/ Raadhuis Hilversum in revisie 7 Ameide gerestaureerde raadhuis van Van fabricage tot nutsbedrijf 8 Ameide. Het dak werd 'gewit' door de Amsterdams bouwen in 17de eeuw 11 plaatselijke duiven. De Leidse raadhuiskwestie 18 Lodewijk Napoleon en Assen 21 Jaargang 66, De Haagse Gevangenpoort 26 no. 11/12, november-december 1989 Station Hollands Spoor 28 Heemschut verschijnt minimaal 6x per jaar Oude Rijkswegen in Brabant 30 Tijdschrift van de Bond Heemschut Bouwhistorisch onderzoek 34 opgericht in 1911 De Haringpakkerstoren 40 Beschermvrouwe: Stadhuis symbool stadsbestuur 42 H.M. Koningin Beatrix Heemschut, nov.-dec. 1989 3

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1989 | | pagina 3