VARIA Vliegermolen veiplaatst Loevestein, een fort aan de grens van Holland Exposities Heemschut-agenda Anjerfonds bedankt Een 23-ton zware poldermolen uit 1621,13 meter hoog en 7 meter breed hing op 17 oktober in de takels. Voorburg beleefde een uitzonderlijk gebeuren. De belangstelling was dan ook enorm, ondanks het nachtelijk uur. Dertien man met een reusachtige kraan klaarden het karwei om het gevaarte over het Prins Bemhard-viaduct van het Hofpleinspoorlijntje te tillen en de molen met een machtige dieplader over 1000 meter te verplaatsen. De volgende ochtend stond de Vliegermolen te pronken in de landelijke omgeving van de kinderboerderij, in een geconserveerd poldergebied middenin het stedelijke Voorburg. De molen, die op zijn oude plaats steeds slechter tot zijn recht kwam als gevolg van de oprukkende nieuwbouw, betekent een verrijking voor de fraaie stadspolder waar hij nu staat. Heemschut-voorzitter J. Franssen zat in het comité, dat de verplaatsing van de molen krachtig ondersteunde. De molen zal door De Vereniging 'De Hollandse Molen'in zijn oorspronkelijke staat worden teruggebracht. Ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van het Hoogheemraadschap is bij de molen ook een expositie ingericht, (foto Hendriksen-Valk) (Red.) Waar Maas en Waal te zamen vloeit en Gorcum rijst van ver. Of Hendrik Tollens een echte Heemschut ter avant-la-lettre was die zijn pen inzette voor het behoud van ons vaderlijk erfgoed is mij niet helemaal duidelijk, maar om streeks de tijd dat hij deze dichtregels schreef was de positie van het kasteel Loe vestein ('...een slot van eeuwen her...') precair. Om de veiligheid binnen het slot (het diende o.m. als kruit-opslagplaats) te waarborgen, en omdat het fort een belang rijke rol toegedacht was in de Nieuwe Hol landse Waterlinie, had de Eerste Kapitein Eerstaanwezend Ingenieur te Gorincheml. Muschart een plan ontwikkeld waarbij het kasteel ingrijpend zou worden verbouwd. Zo zou o.m. de ridderzaal worden door sneden met allerlei muren om een bom vrije ruimte te creëren, en zouden de bo venste verdiepingen verwijderd moeten worden. Het kamertje waarin Hugo de Groot gevangen had gezeten zou echter bewaard blijven als opslagruimte van wa pens, zodat een synthese tot stand ge bracht werd tussen het heden en de 'eer volle, schoon thans min of meer onvrucht baar geworden herinneringen van het ver leden'. Gelukkig hadden de protesten te gen de plannen effekt en werd Loevestein heel wat minder ingrijpend verbeterd. In 'Loevestein, een fort aan de grens van Holland' komen deze bouwplannen uit de vorige eeuw aan de orde. Het boek bevat echter meer dan alleen een uitgebreide bouwhistorische beschouwing van het fort vanaf 1575. De schrijfster besteedt ook aandacht aan de praktische en organisato rische problemen die met het onderhoud van een fort samenhangen en illustreert deze problemen met tal van leuke voor beelden. Een onderbelichte periode uit de ge schiedenis van Loevestein wordt zo op een aantrekkelijke wijze onder de aandacht gebracht. Loevestein, een fort aan de grens van Hol land Door A. M. G. Caminada-Voorham, 176 pa gina's. Een uitgave van de Stichting Vrienden van het Slot Loevestein en uitgeverij de Wal burg Pers (Zutphen, 1989). ISBN 90.6011.647.X SvD Van 9-12 t/m 11-2 1990: 'Follies voor de Florade'. Ontwerpen van jonge Neder landse architecten voor de Floriade 1992. In het Ned. Architectuurinstituut, Wester singel 10, Rotterdam. Open di t/m za 10- 17 uur, zo 11-17 uur. Tot en met eind december: Visies op het Enschedé-complex te Haarlem. Plaats: Ar chitectuur Bouwhistorisch Centrum, Groot Heiligland 47, Haarlem. Tot en met 10-2: 'Rooms Rotterdam'. Het verhaal van de Rotterdamse RK kerkge bouwen, waarvan er na WO II14 werden afgebroken, nadat er al 6 waren verwoest bij het bombardement in 1940. In de Ar chiefwinkel, Coolsingel 89. Open di t/m za van 11 tot 16 uur. Wij danken op deze plaats nog eens het Anjerfonds Noord-Brabant voor zijn finan ciële bijdrage aan de realisatie van het Noord-Brabantnummer van oktober. 21 april: Excursie in de stad Groningen, georganiseerd door Heem schut Groningen. 9 juni: Excursie in Den Haag. Georga niseerd door Heemschut Zuid- Holland. 20 t/m Europa Nostra Congres. Mede 23 sept.georganiseerd door de Bond Heemschut. Heemschut, nov.-dec. 1989 37

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1989 | | pagina 37