Bouwhistorisch onderzoek en publiciteit LJl 1— H. W. BOEKWIJT Cultureel toerisme wordt gestimuleerd De resultaten van het bouwhistorisch onderzoek vinden hun praktische toepassing als inhoudelijke onderbouwing van restauratieplannen (zie het vorige nummerpag. 25-27). In algemene zin is de functie van de bouwhistoricus in dienst van de gemeente te beschouwen als die van wetenschappelijk onderzoeker van historische gegevens in het gebouwenarchief. Het gebouwde object kan hierbij worden opgevat als historisch docu ment, dat na bestudering inzicht geeft in zijn bouwgeschiedenis, waarbij architectuur, constructie, indeling en interieurafwerkingen niet alleen een weerspiegeling vormen van de geschiedenis van het bouwvak, maar ook van het wonen en de materiële cultuur van bewoners door de eeuwen heen. De mobiele informatiewagen, die geplaatst wordt bij opgravingen of bouwhistorische onder zoeksobjecten. Het objectgericht onderzoeken van ge bouwen krijgt een extra dimensie wanneer dit in het bredere kader wordt geplaatst van het bouwhistorisch en archeologisch stadsonderzoek, waarbij de onderlinge re laties van gebouwen en hun ondergrond kunnen worden vergeleken. In 's-Herto- genbosch vindt het gemeentelijk bouwhis torisch stadsonderzoek plaats sinds 1975, het archeologisch onderzoek sinds 1977. Het structureel onderzoeken van gebou wen en hun ondergrond is hier, maar ook elders een zaak van lange adem. Pas na jaren kunnen de verzamelde gegevens op een rij worden geplaatst en kan een totaal beeld worden gevormd over de ontwikke ling van de stad en de wijze van bouwen en wonen door de eeuwen heen. Het gemeentelijk beleid 's-Hertogenbosch ontleent haar identiteit voor een belangrijk deel aan haar histori sche binnenstad. De zuidelijke stad met pleinen, smalle straten, oude gebouwen, de Sint Jan, de Binnendieze en de groten deels behouden vestingwerken hebben een grote aantrekkingskracht op het wer kende, winkelende en recreërende pu bliek en is ook als woonomgeving geliefd. Dit positieve imago is voor een belangrijk deel toe te schrijven aan het gemeentelijke ruimtelijke ordeningsbeleid zoals dat met name sinds de jaren zeventig in de stad is gevoerd. Het monumentenbeleid heeft hierin een belangrijke rol gespeeld. Het gemeentelijk archeologisch en bouwhisto risch onderzoek vormt één van de drie hoofdelementen van het gemeentelijk mo numentenbeleid (naast bescherming en in standhouding). Ook in de toekomstvisie van de ge meente 's-Hertogenbosch, welke als be leidsnota 's-Hertogenbosch, stad tussen werelden 'binnenkort in definitieve vorm zal verschijnen, wordt de belangrijke posi tie en de positieve belevingswaarde van de binnenstad en het cultuurhistorische erfgoed onderschreven en zal één van de uitgangspunten van het toekomstige be leid vormen. De oude stad dient enerzijds als centrum en platform voor diverse cultu rele activiteiten, anderszijds zal ook de materiële en immateriële waarde van het historisch erfgoed nader aandacht moeten krijgen. Het bouwhistorische en archeolo gische onderzoek zal hierin een inhoude lijke bijdrage kunnen leveren voor wat be treft het te voeren beleid en op het gebied van publicitaire en educatieve activiteiten. Publieksgerichte activiteiten zoals het publiceren van onderzoeksgegevens, het exposeren van vondstmateriaal en het par ticiperen in het onderwijs behoren tot het takenpakket van de gemeentelijke bouw historicus en archeoloog. Het naar buiten brengen van bouwhistorische gegevens is vooral bedoeld om het publiek te stimule ren en attent te maken op de waarde van en noodzaak tot behoud van het ge bouwde erfgoed. In de praktijk blijkt dat er veel interesse bij de Bossche bevolking bestaat voor de geschiedenis van de stad. Daarnaast wordt de informatie gebruikt bij toeristische activiteiten. De gemeentelijke bouwhistorische dienst draagt bij in het sti muleren van het culturele toerisme, zoals stadswandelingen, vaartochten op de Bin nendieze etc. In dit kader is het interessant te vermelden dat door de NCM initiatieven worden ontwikkeld tot het oprichten van een historisch informatiecentrum in 's-Her togenbosch. Hieraan zal door de bouwhis torische en archeologische dienst mede werking kunnen worden verleend. Ten slotte levert de bouwhistorische dienst een bijdrage in het lespakket van diverse voortgezette opleidingen. Deze activiteiten zullen in de nabije toekomst nog verder worden geïntensiveerd. Door het publiceren van de resultaten van het bouwhistorisch onderzoek komen inhoudelijke gegevens over de geschiede nis van de stad naar buiten. Na het ver schijnen in 1983 van het boek Van Bos tot Stad', waarin een overzicht van het archeo logisch onderzoek in de periode 1977-1979 en een aantal bijdragen op bouwhistorisch gebied is opgenomen, is in 1988 het eerste deel verschenen van de 'Bouwhistorische en archeologische kroniek 's-Hertogen bosch'1, een publicatie waarvan de finan ciering tot stand is gekomen door samen werking van de gemeente met de heem- kundevereniging 'Kring vrienden van 's- Hertogenbosch'. Hiermee is een begin ge maakt met een regelmatige publikatie van onderzoeksgegevens. Stichting Archeologie en Bouwhistorie 's-Hertogenbosch De organisatie en financiering van de p.r.- activiteiten wordt slechts gedeeltelijk door de gemeentelijke overheid gedragen. In 1987 is de stichting 'Archeologie en Bouw historie 's-Hertogenbosch e.o.' opgericht, welke zich ten doel stelt om materiële en immateriële steun te verlenen aan de pu blieksgerichte aspecten van het onder zoek. Deze kunnen onder meer door mid del van sponsering nader gestalte worden gegeven. Eén van de activiteiten van de stichting is de ingebruikname van een mo biele informatiewagen die geplaatst wordt bij opgravingen of bouwhistorische onder zoeksobjecten en het financieren van een tentoonstelling met als thema het Bossche majolica. Momenteel zijn twee bouwhisto rische monografieën in voorbereiding. Het jaarverslag van het bouwhistorisch en ar cheologisch onderzoek zal ook door de stichting in gedrukte vorm worden ver spreid. 34 Heemschut, nov.-dec. 1989

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1989 | | pagina 34