'Zo ontstaat geschiedvervalsing!' BRIEVEN/BOEKEN - Een miljoen nieuwe woningen Afgelopen zomer verscheen het boek Een miljoen nieuwe woningende rol van de Rijksoverheid bij de wederopbouw, bouw nijverheid en ruimtelijk ordening; samen gesteld door H. T. Siraa, werkzaam bij het huidige Ministerie van VROM. De Broerenkerk te Zwolle In het artikel 'Breda, vooruit.van de hand van D. J. Merhottein in Heemschut sept/okt 1989 wordt onder het hoofd 'Haven dicht gegooid' gesproken over: 'beeldbepa lende kerken, zoals de - bouwvallige - ka thedraal aan de Haven'. Hoewel ik het met de teneur van het artikel volkomen eens ben en ik de auteur geen moedwillige geschiedvervalsing in de schoenen wil schuiven, wil ik toch e.e.a. rechtzetten. Het betoog van de schrijver wordt des te klemmender door het feit, dat de kathe draal niet bouwvallig was. Van dit feit is de auteur waarschijnlijk niet op de hoogte en werd hij wellicht onjuist geïnformeerd over de geschiedenis van de Bredase kerken. De St. Barbara-kathedraal was in het ge heel niet bouwvallig! Eind 50er jaren was men er van overtuigd (o.a. door Prof. F. van der Meer), dat de kathedraal als mo nument behouden diende te blijven en toen is er ook door het Architectenkantoor Siebers van Dael een begin gemaakt met de restauratie van het priesterkoor, dat daarbij aan de nieuwe liturgie werd aan gepast. Plebaan W. van der Made heeft zich zéér daarvoor ingezet. De huidige bisschop, Mgr. H. Emst, is er tot bisschop gewijd, maar heeft daarna al snel het besluit genomen de kathedraal te sluiten en te doen afbreken! Met het argu ment, dat de binnenstad was ontvolkt en men de kathedraal als overbodig, te groot en als een blok aan het been van het bis dom beschouwde. Maar het kerkgebouw was beslist niet bouwvallig. Eind jaren '50 werd het priesterkoor van de tien jaar later gesloopte St. Barbarakathe- draal nog gemoderniseerd. Hierbij werd de polychromie, die Cuijpers destijds aanbracht, verwijderd, (foto schildering van Clemens Merkelbach). De St. Barbara-kathedraal in Breda van P. J. H. Cuypers. De eerste grote kathedraal, een vijfbeukige kerk, die Cuypers bouwde (1866) (Foto van schildering van Clemens Merkelbach van Enkhuizen)'. Het belang van een neo-gothisch kerkge bouw werd toentertijd nihil geacht en men had absoluut geen respect voor neo-gothi- sche kerkgebouwen. Deze werden met het grootste gemak afgebroken. Eén van de allereerste 'slachtoffers' was de kerk te Prinsenbeek, de pastoor had liever een moderne 'schoenendoos' dan de vertrouwde dorpskerk, welke centraal in het dorp gelegen was. Is nu soms de H. Hart-kerkaan de Baronie laan ook bouwvallig?! Kijk, als men een aantal jaren zo'n gebouw moedwillig verwaarloost en het normale onderhoud achterwege laat, ja dan heb je over een jaar of 10 een flinke restauratie beurt nodig. Maar ook hier speelt, dat het bisdom van de kerk af wil. Als oud-parochiaan van de St. Barbara-ka thedraal heb ik in de 40er en 50er jaren veel zien veranderen aan het interieur. Het door Dr. P. J. H. Cuypers gebouwde en versierde interieur werd in de 50er jaren met groot gemak er uitgesloopt en afge dankt. Clemens Merkelbach van Enkhuizen, Amsterdam In het voorwoord zegt secretaris-generaal drs. W. Lemstra'Kennis van het verleden blijft noodzakelijk om het heden goed te begrijpen...' en daartoe dient deze studie, die de periode 1940-1963 behandelt. Het boek behandelt twee thema's: allereerst het beleid dat de overheid voerde bij de wederopbouw van verwoest Nederland, een beleid dat al tijdens de Oorlog begon nen werd o.l.v. dr. ir. J.A. Ringers en dat werd voltooid door minister H.B.J. Witte in 1959, alhoewel het woningtekort daarmee niet verdwenen was. Toch werden er in de periode 1945-1963 ruim een miljoen wonin gen gebouwd. Het tweede deel van het boek heeft als titel: Ruimtelijke ordening: de moeizame weg naar erkenning. De ver snelde oprichting van de Rijksdienst voor het nationale Plan (RNP), die tenslotte re sulteerde in de tot standkoming van het Ministerie van R.O. en de Wet op de Ruim telijke Ordening (1962). Een boeiende, zij het wat theorethische studie (daarom niet voor een ieder weggelegd) die naar ver luid wordt vervolgd. 's-Gravenhage, SDU, 1989. 248 pp. ISBN 90.12.06144.x Prijs 59,-. Onder red. van A.J. Gever§ en A.J. Men- sema. Met bijdragen van A.J. Mensema, Th. M. van Mierlo, J.C. Streng e.a. De Broe renkerk, een overblijfsel van een middel eeuws Dominicanenklooster, is vooral be kend van de prachtige plafondschilderin gen. Door een initiatief van de Zwolse bur gerij zijn er fondsen bijeengebracht die de restauratie op gang hebben gebracht. Be halve de uitvoerige beschrijving van de iconografie en de heraldiek van de schil deringen wordt ook de geschiedenis van deze kerk beschreven, evenals de restau ratie en de verbouwing van het klooster complex, waarin het Zwols Conservato rium zetelt. Een prachtige uitgave, met vele mooie foto's vooral van de plafond schilderingen. Zwolle, Waanders, 1989.176 pp. ISBN.6630.197.X Prijs 49,50. Heemschut, nov.-dec. 1989 33

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1989 | | pagina 33