Amersfoort, een kei van een stad STUDIEDAG Heemschut Persprijs Excursie in de 950-jarige stad Groningen H. KNIJTIJZER De Stichting Amersfoort Centraal beoogt de leefbaarheid te bevorderen van Amersfoort met betrekking tot de gebouwde en ongebouwde omgeving. Enerzijds zet zij zich in voor het behoud van de waardevolle historische binnenstad. Anderzijds volgt zij intensief de stedebouwkundige ontwikkeling van Amersfoort. Omdat zij kritisch staat tegenover het Centrumplan Amersfoort belegde zij op 14 oktober een bijeenkomst in de Joharmeskerk aan de Westsingel. Daar gaven de betrokken wethouder en vijf inleiders hun mening over het Centrumplan. Onze medewerker H. Knijtijzer was er bij. Zou het kunnen zijn dat juist deze plek is gekozen op symbolische gronden? Omdat ten eerste de Westsingel de grens vormt tussen de oude stadskern en de stadsver nieuwing van het Centraal Stadsgebied. En ten tweede omdat deze moderne kerk - van architect S. van Woerden?-een teken is van schoonheid èn eenvoud. Het Centrumplan Amersfoort kan helaas geen aanspraak maken op schoonheid en eenvoud. De voorstellen, die het stede bouwkundig bureau Van Hezik en Part ners ontwierp voor de Ontwikkelingsmaat schappij Centrumplan Amersfoort, zijn met hun koele, grillige en hoge bouwmassa's en met hun projectontwikkelaars-aspecten eerder beklemmend dan schoon, eerder grootschalig dan eenvoudig. Weliswaar zijn de vele architectuur-sug gesties, zoals deze zijn vastgelegd in fraaie tekeningen, nog geen architectonische ontwerpen, maar zij geven wel duidelijke aanwijzingen voor wat Amersfoort kan verwachten. Modieus Zeker is het dat een stad als Amersfoort met haar historische schoonheid niet a priori bevreesd behoeft te zijn voor mo derne architectuur. Contrast met de oude bouwkunst van het centrum is aanvaard baar mits dat contrast maar karakter heeft. Het is dan ook juist tegen het karakterloze en modieuze, dat uit de plannen spreekt, dat de inwoners van Amersfoort zich ver zetten. Bezorgd wijzen zij naar de naar geestige bebouwing van de stationsplei nen van Haarlem, Leiden en Utrecht. Ook rijst ernstig bezwaar tegen de grootscha ligheid van het Centraal Stadsgebied en haar financiële haalbaarheid. Verontrust is men over de financiële risico's van het centrumplan van Den Haag en het Manhat- tan-effect van de Rotterdamse Maasoevers en van de Amsterdamse IJ-boulevard. Op dit symposium hield als eerste drs. Asselbergs, wethouder van Amersfoort, een pleidooi voor de plannen van de Ont wikkelingsmaatschappij Centrumplan Amersfoort (OCA). Die plannen zijn het gevolg van het feit dat het Rijk in 1981 Amersfoort als groeistad heeft aangewe zen. In een raamovereenkomst is vastge legd op welke wijze de samenwerking tus sen de gemeente en de OCA gestalte heeft gekregen. Als groeistad heeft Amersfoort behoefte aan 230.000 m2 kantoren, 20.000 m2 winkels en gelet op de daarbij behorende toene ming van arbeidsplaatsen 2300 woningen; 7 Tekening met ruimtelijke invulling van het Ontwikkelingsplan. bovendien moet er plaats komen voor cul turele doeleinden en congresaccommoda tie alsmede voor onderwijsvoorzieningen. Na wethouder Asselbergs spraken drs. van den Ham, planoloog, ir. Fransen van Natuur en Milieu, ir. Hermans, stedebouw kundige en drs. Schuiling, planoloog. Als gastsprekers waren zij vriendelijk en tege lijkertijd zakelijk van uit hun eigen disci pline. Zo waren er bezwaren tegen het aantrekken van het autoverkeer ten ge volge van de toeneming van kantoren, winkels en congreszalen alsmede tegen de geplande parkeergarages. Ook werd gewezen op de sociale onveiligheid in ver band met de vele kantoren en winkelcen tra. Een van de inleiders vroeg zich af of voor al die kantoren, niet alleen in Amers foort maar in het hele land, het verzadi gingspunt reeds was bereikt. Hij wees hierbij op de indertijd door vele gemeen tebesturen aangelegde industrieterreinen, waarvoor ten slotte onvoldoende emplooi is gevonden met het gevolg dat die ge meenten thans met enorme renteverliezen zitten opgescheept. Na de pauze volgde een - zoals gebrui kelijk - onduidelijke discussie met de zaal. Maar aan het eind van dit symposium ver zocht de gespreksleider prof. Derksen de inleiders kort en bondig hun mening over het Centrumplan Amersfoort samen te vat ten. Toen bleek bij hen een grote scepsis te bestaan. De plannen zijn te hoog gegre pen, te groot van opzet en onvoldoende financieel onderbouwd. Het ontwikke lingsplan voor het nieuwe Centrum van Amersfoort diende te worden vereenvou digd opdat er minder risico's worden gelo pen. Als toehoorder wil ik nog opmèrken dat er wel een zekere relatie bestaat, maar de sociale en culturele aspecten gaan vóór de ruimtelijke ontwikkelingen. Het contact tussen de oude stadskern en het nieuwe stadscentrum kan worden verbeterd, waarbij aandacht dient te worden ge schonken aan het silhouet van Amersfoort. Dat lijkt thans door de vijf, tien en vijf tienverdiepingen hoge kantoren wel ern stig te worden beschadigd. De Bond Heemschut looft ook volgend jaar weer een persprijs uit. Dit wordt financieel weer mogelijk gemaakt door uitgevers maatschappij VNU te Haarlem. De prijs van 2500 - is bestemd voor de beste jour nalistieke produktie (geschreven artikelen en radio/tv-produkties) uit 1989 over de bescherming van cultuurmonumenten. Men kan dit ruim opvatten: behalve gebou wen worden er ook beschermwaardige landschappen en stads- en dorpsgezichten onder verstaan. Voor het eerst kunnen ook inzendingen uit Vlaanderen meedingen. Criteria waaraan de produktie wordt ge toetst zijn: - voldoen aan de door de jury gestelde eisen van leesbaarheid en deskundig heid. - gepubliceerd of uitgezonden via de Nederlandse of Vlaamse pers of om roep en in het Nederlands gesteld. - een journalistiek karakter dragen en bestemd zijn voor een breed publiek. Zuiver vakgerichte producties komen niet in aanmerking. De inzendingen worden beoordeeld door een jury bestaande uit de journalisten J. Th. Balk (voorzitter), A. Koolwijk, B. Kroon, M. J. M. van Rooy. Verder zitten in de jury: A. C. Hieselaar, hoofd in- en externe be trekkingen VNU, ing. O. van Asten (archi tect en technisch adviseur van Heemschut) en drs. J. Kamerling, eindredacteur/voor lichter Heemschut). Zij, die voor de prijs in aanmerking willen komen dan wel op het werk van anderen willen attenderen, wordt verzocht inzen dingen vóór 15 februari 1990 in te dienen bij de Bond Heemschut t.a.v. Jaap Kamer ling, Nieuwezijds Kolk 28,1012 PV Amster dam. Voor zaterdag 21 april 1990 organiseert de prov. commissie Groningen en Heemschut een excursie in de stad Groningen. Deze zal aanvangen bij het hoofdstation NS en leiden langs een aantal interessante objec ten en locaties. Een uitgebreider pro gramma volgt in het februari-nummer. Heemschut, nov.-dec. 1989 15

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1989 | | pagina 15