De restauratie van het Hof van Zevenbergen te 's-Hertogenbosch RESTAURATIE A.H.VAN DRUNEN Een leerlingenbouwplaats Om de kostbare restauratie van dit ge deelte van het Hof te financieren is een uniek samenwerkingsverband opgezet. Een combinatie van vijf restauratie-aanne mers heeft het gebouw gekocht. De ge meente geeft de grond in erfpacht uit. Het werk wordt in de vorm van een leerlingen bouwplaats uitgevoerd. Hiervoor zijn extra subsidies uit het Europees Sociaal Fonds en het Provinciaal Sociaal-Economisch Be leidsplan te verkrijgen. De restaura tiewerkzaamheden zelf worden gesubsidi eerd uit het Stadsvernieuwingsfonds en het URM fonds. De in het plan opgenomen woningen zijn vooraf verkocht. De belang stelling voor de restaureren panden was zo groot dat alle ruimten snel verkocht of verhuurd waren. Het Hof gaat ook onder dak bieden aan een advocatenkantoor. Uitgaande van deze functies is het restau ratieplan opgesteld. Bij het ontwerp is ge bruik gemaakt van een uitgebreid bouw technisch- en bouwhistorisch vooronder zoek1. De geschiedenis Uit het bouwhistorisch onderzoek en het aanvullend archiefonderzoek is de ge schiedenis van het Hof van Zevenbergen in grote lijnen bekend geworden2. Het Hof is gebouwd door Comelis van Glymes, heer van Zevenbergen, Melijn, Greven- broeckenz., die in 1478 tot commandant van Grave benoemd werd3. Comelis ver bleef liever in de grote stad en kocht daarom in 's-Hertogenbosch een groot perceel in De Mortel aan de zuidrand van de stad. Aan de oost- en de zuidzijde grensde het terrein aan het riviertje De Binnendieze. Achter het reeds op deze plaats staande huis werd op ca. 15 m. ach ter de rooilijn een groot gebouw gezet. Het omvat twee bouwlagen en twee zolders. Een gedeelte is onderkelderd. Tegen de achtergevel staat een traptoren die alle bouwlagen met elkaar verbindt. Deze hoofdvleugel bezat een houtskeletcon- structie. De fraaie kapconstructie is nog geheel aanwezig. De stenen dwarsmuur en de vele stookplaatsen zijn verdwenen. Ook de poort naar het achterterrein is nog slechts uit bouwsporen af te leiden. Korte tijd later zal aan de rechterzijde voor de hoofdvleugel ook bebouwing zijn ontstaan, waardoor een U-vormige plattegrond ont stond. Het Hof van Zevenbergen is in de loop der tijd verder uitgegroeid tot een gebouwen complex met verscheidene vleugels, ge groepeerd om een binnenplaats. De 17de eeuwse verbouwingen Na verschillende keren in andere hemden te zijn overgegaan, komt het Hof in 1661 in bezit van Hendrick van Schriek, die de beide zijvleugels verbouwt en voorziet van rijk versierde trapgevels. In 1695 laat de niet onbemiddelde Willem van Bree als eigenaar aan de straatzijde tussen de zijvleugels een lager poortge bouw zetten. Dit bevat twee erkers en een middenrisaliet met fronton en een rijkver sierde ingangspartij. Achter de ingangs poort brengt hij in de gevel aan de binnen plaats drie bogen aan. Deze natuurstenen boogstelling, die laat-gotische en vroeg renaissance stijlkenmerken vertoont, is nog, zij het in slechte staat aanwezig. Het is waarschijnlijk ook Willem van Bree geweest die het fraaie 17de eeuwse stuc werkplafond in de hoofdvleugel laat aan brengen. Dit voor Nederland zeldzame plafond is van grote kunsthistorische waarde. Het Roomsch Burger Weeshuis In 1779 vestigt het Roomsch Burger Wees huis zich in het Hof van Zevenbergen. Hier voor wordt het gebouwencomplex in 1783 ingrijpend verbouwd. Er komt een strikte scheiding tussen het jongens- en het meis jesgedeelte. Beide krijgen een eigen in gang. Hiervoor wordt ook de voorgevel verbouwd. De beide trapgevels worden verhoogd en voorzien van kroonlijsten. De sporen van deze bouwcampagne zijn nog in de huidige gevel af te lezen. In- of kort na 1855 krijgt de gevel zijn hui dige architectuur naar ontwerp van archi tect J. Bolsius. Hij verbouwt ook het inwen dige van het gebouw. De tekeningen, die Onlangs is de restauratie van het Hof van Zevenbergen van start gegaan. Dit laat middel eeuwse gebouwencomplex is het enige nog overgebleven stadspedeis in 's-Hertogen bosch. In de bloeitijd van de stad hebben er verschillende van deze hoven gestaan. Het tegenover het Hof van Zevenbergen gelegen en vergelijkbare Keizershof is pas in het eind van de 19de eeuw gesloopt, andere moesten reeds eerder het veld ruimen. Het Hof van Zevenbergen is opvallend gaaf tot ons gekomen. Nadat in 1976het gebouwencom plex door de gemeente werd aangekocht is een gedeelte in de daaropvolgende jaren gerestaureerd. De meest monumentale bouwdelen vielen echter buiten het restaura tieplan. Deze kregen een tijdelijke funktie, stonden leeg en werden zelfs gekraakt. Achtergevel met traptoren (hoofdvleugel). Opname uit 1943 vlak voordat de laatste weeskin deren vertrokken (foto Persbureau 'Het Zuiden'.) Reconstructie van het nog bestaande oudste gedeelte van het complex (ca 1500). Tekening van W. F. Weve. Heemschut, sept.-okt. 1989 25

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1989 | | pagina 25