Nog gave gevelzij met portiekwoningen aan de Korte Bergstraat: wegbestemd. dienen de metamorfose - kosten: 1,6 mil jard gulden - reliëf te geven. Amersfoort wil niet achterblijven bij steden als Eindho ven, Nijmegen en Tilburg, waar soortge lijke operaties voor de deur staan. In het structuurplan van twee jaar geleden waren de Amersfoortse ambities van bescheide ner omvang, maar de almaar roder kleu rende cijfers van de verwachte exploita tietekorten bracht projectontwikkelaar OCA tot een nog weidsere en grootschali ger invulling van de plannen met - logisch gevolg - nog meer werk voor de bulldo zer. Ondanks deze schaalvergroting be draagt het tekort op de grondexploitatie bij de eerste uitvoering van de plannen een slordige 21.7 miljoen gulden, waarbij onderweg nog de kosten van bodemsane ring moeten worden opgeteld. De ge meente denkt aan al die uitgaven een mouw te passen via een beroep op de por temonnee van de rijksoverheid, maar of dit allemaal zo gemakkelijk zal gaan wordt politiek sterk betwijfeld. Slopershamer 'Operatie stadshart' moet, zoals gezegd, de monumentenstad Amersfoort beschermd stadsgezicht met 313 rijksmonumenten en een nog groter aantal op de gemeentelijke lijst, Red.) een tweede stadshart geven. Het gebied dat in een nieuw jasje dient te worden gestoken slingert zich vanaf Mar- gadants stationsgebouw in oostelijke rich ting naar de oude historische binnenstad, die alleen aan de rand en in de Molen straat (bij het oude stadhuis) onder druk komt te staan, maar tot nu toe zelf geen waardevolle bebouwing moet inleveren. Dat geldt wel voor eerder genoemde wij ken Nederberg, Stationsbuurt, Koppel en Soesterkwartier. Hoewel de meest intrige rende bebouwingselementen veilig ge steld lijken via de gemeentelijke monu mentenlijst, blijven tientallen beeldbepa lende en beeldondersteunende gebouwen (veelal in eclectische stijl) over, die in aan merking komen voor de sloophamer of so litaire overleving. Door de grootschalige ingrepen dreigt ook een aantasting van het historisch stra- tenpatroon, dat in Nederberg en de Stati onsbuurt juist zo aardig is door de niveau verschillen. Nog erger is het plan voor een gedeeltelijke wijziging van de eeuwen oude rivierloop van de Eem, ter hoogte van de vroegere gemeentelijke koren schuur het Spijkertje. De historische be drijvigheid die eigen is aan de haven- en kadefunctie dreigt hier ingeruild te wor den ten behoeve van mooi wonen aan het water voor de happy few. Dit betekent bij voorbeeld het verlies van onbeschermd industrieel erfgoed als het graanoverslag- De voormalige gemeentelijke korenschuur 't Spijker met silo Cova en overslagbedrijf aan de Eem. Ook met sloop bedreigd. bedrijf Cova op de oostelijke Eemoever en - in mindere mate - de langgerekte pak huizen van Van Ommen op de westoever, die hun kopgevels bijna in de rivier ste ken. Geen juweeltjes van architectuur alle bei, maar de vraag is of bij het wegbe- stemmen ten behoeve van een futuristisch complex de andere waarden wel vol doende zijn overdacht. Dat geldt bijvoorbeeld ook voor het in eclectische stijl opgetrokken gebouw van de vrijmetselaarsloge Jacob van Campen aan de Persijnstraat, dat in 1899 niet alleen het eerste gebouw was op het buiten de stad gelegen Kalfsveld, maar ook nog eens een van de weinige gebouwen in Neder land is die als loge is gebouwd. De loge is, met vier andere panden, wegbestemd voor de aanleg van een nieuwe straat. Amicitia Als ander discutabel slachtoffer van het rode potlood is de voorgenomen afbraak aangemerkt van 'heeren'-sociëteit Amicitia op de Stadsring, ten behoeve van een win kelpassage. Als er toch grootschalig moet worden aangepakt, waarom dan geen vol ledig herstel in oude luister met sloop van de foeilelijke aanbouwsels? Ondanks alle kritiek is er ook wel waardering voor be paalde planonderdelen. Bijvoorbeeld voor het herstel van de groengordels op de bui tenring rond de oude binnenstad, waar door het effect van het dempen van een deel van de buitengracht begin jaren zes tig ongedaan wordt gemaakt. Ook het sa neren van vervuilende bedrijfjes en beeld- verstorende dertien-uit-een-dozijn- nieuwbouw heeft de instemming gekregen die het verdient. Maar deze plussen raken toch ondergesneeuwd door het waarde volle dat dreigt te verdwijnen en dan heb ben we het nog niet eens over het mense lijk leed. De politiek van Amersfoort heeft inmid dels groen licht gegeven voor de groot steedse aanpak, die per wijk in deelplan- nen een vervolg krijgt. Onder druk van het nog steeds aanzwellende burgerprotest zijn echter wel voorwaarden gesteld aan de uitvoering. De belangrijkste liggen in het financiële en maatschappelijke vlak. Een voorwaarde is ook toegespitst op de gebouwde omgeving. 'Kwalitatief goede woningen en panden met een beeldbepa lend karakter dienen zoveel mogelijk ge handhaafd te blijven.' Juist dat 'zoveel mo gelijk' is volgens de critici het bekende addertje onder het gras. Wat gebeurt er, zo stellen ze, als de financiële tekorten nog groter worden? Het antwoord is niet moei lijk te bedenken: 'Dan wordt het al snel gaten dichten met het puin van alle beeld bepalende panden.' Dwerg tussen kantoorreuzen. Het VW-kantoortje, dat nu nog schuin tegenover het station staat. Heemschut, mei-juni 1989 9

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1989 | | pagina 9