Het Huis Schuylenburch en Prinsessegracht 29 R.E. VAN DITZHUYZEN ;ïïïïfe.\-i De mooiste Haagse huizen worden bewoond door ambassadeurs. De residenties van de ambassadeurs van Spanje en Zweden op het Lange Voorhout, van Duitsland aan de Lange Vijverberg, van Pakistan en Groot-Brittannië aan Plein 1813, van Turkije aan de Prinsessegracht - om er enkele te noemen - zijn alle bijzonder fraai en zowel qua (bouw)kunst als qua geschiedenis de moeite waard. Toevallig zijn binnen enkele weken over twee van deze huizen (beide op de Rijks monumentenlijst) uitvoerige studies ver schenen; de een behandelt Huis Schuylen burch, residentie van de Duitse ambassa deur en door velen het mooiste huis van 's-Gravenhage genoemd, de ander het pand Prinsessegracht 29, waar de Turkse ambassadeur resideert. Het boek over Huis Schuylenburch kwam tot stand op instigatie van de hui dige ambassadeur, dr. O. W. von der Ga- blentz. Precies 100 jaar geleden namelijk verkocht de familie Van Schuylenburch dit in 1715 ontworpen stadspaleis dat vanaf het begin in haar bezit was geweest. Koper was het Duitse Rijk, dat het tot 'Botschafter- residenz' bestemde. Deze eeuwviering was een uitmuntende gelegenheid voor het doen verschijnen van een boek, dat alle facetten van Huis Schuylenburch zou belichten. Het resultaat mag er zijn. Op het tweeta lige (Nederlands en Duits), mede dankzij de gulle bijdragen van sponsors bijzonder fraai vormgegeven boekwerk is weinig aan te merken: de bouwgeschiedenis van dit 'statieus stadspaleis' wordt uitgebreid behandeld (p. 17-43), gevolgd door een minutieuze beschrijving van het voorname interieur (p. 43-83). Lambrizeringen, weel derige stucdecoraties, plafondschilderin gen, schoorsteen- en deurstukken - kamer voor kamer, vertrek voor vertrek - wor den uitputtend besproken. 'Wie het exte rieur van Huis Schuylenburch vergelijkt met een prachtig bewerkte juwelenkist, zal door de inhoud niet worden teleurge steld', merken de auteurs op. Het enige nadeel van dit boekwerk is dat slechts kunsthistorici zijn aangetrok ken voor het schrijven ervan. Een huis, of het nu Huis Schuylenburch betreft, of een Amsterdams Herengrachthuis, of een een- Het Huis Schuylenburch t S am -1 «"fr voudig hofjeshuisje, is immers niet alleen vanuit kunsthistorisch oogpunt het be schrijven waard, maar minstens evenzeer historisch gezien. De mensen die er woon den maakten het huis tot wat het was en is. Een uitvoeriger hoofdstuk over de familie Van Schuylenburch - nu zijn slechts drie bladzijden gewijd aan de beide (ver)- bouwheren Willem van Schuylenburch en zijn zoon Comelis - en vooral ook over de alhier residerende Duitse gezanten (zoals bijv. E.H.J. Graf von Zech sonst von Burc- kenrode genannt, gezant te 's-Gravenhage 1828-1840) had dit boek volledig en daar mee extra aantrekkelijk gemaakt. Het tweede boek behandelt de residen tie van de ambassadeur van Turkije aan de Prinsessegracht 29. Niet alleen de kortge leden voltooide restauratie van schilder stukken en vervanging van wandbespan ningen, maar ook het feit dat dit pand vijf tig jaar geleden door de Turkse staat ver worven werd, vormden een goede aanlei ding tot een publicatie over deze veel min der bekende ambassadeursresidentie. Hoofdmoot van het boek (p. 23-79) vormt de zeer gedetailleerde beschrijving (met 313 voetnoten!) van de schilderstukken door de kunsthistoricus Ch. Dumas. Ver volgens wordt de restauratie hiervan na verteld door de schilderijenrestaurateur L.D. Vercauteren; ook de vervanging van de wandbespanningen wordt besproken. De bouwgeschiedenis en de beschrijvin gen van exterieur en interieur komen eveneens aan de orde. Het boek opent met een beknopte, doch informatieve bewo- ningsgeschiedenis vanaf het begin, de verkoop van de bouwterreinen in 1705, tot heden. Authentieke interieurs van woonhuizen komen weinig voor. Tot de weinige voor beelden waarvan het oorspronkelijke 18de eeuwse interieur vrijwel volledig be waard is gebleven, behoort het pand Prin sessegracht 29. 'Het handhaven en restau reren van een dergelijk waardevol inte rieur is niet alleen een verrijking van ons cultuurbezit', schrijft de Haagse wethouder van onder meer monumenten, Mr. R. Vlaanderen, in zijn voorwoord, 'het houdt tevens gespecialiseerde ambachten in stand'. Hij hoopt dan ook, dat dit boek bij draagt, tot een groter begrip voor dit as pect van monumentenzorg, het behoud en de restauratie van monumentale interieurs. De verheugend lage prijs van het boek, slechts 7,50 kan in ieder geval voor niemand een beletsel zijn en het is dan ook te prijzen dat de Haagse gemeente zich voor de publicatie van dit werk heeft inge zet, dat hopelijk een brede verspreiding zal krijgen. R. van Zoest/X. van Eek: Huis Schuylen burch. 's-Gravenhage, SDU, 1988, 96p., geb., geül. kleur en z/w, tweetalig (Ned. en Duits), reg. f 49,50. - H.F. Ambachtsheer/Ch. Dumas (red.): Prinsessegracht 29. Een monumentaal inte rieur. 's-Gravenhage 1988, VOM-reeksnr. 5 (gemeente 's-Gravenhage), 96p., geül. kleur en z/w, Eng. samenvatting, 7,50. Drs. R.E. van Ditzhuyzen is kunsthistorica te Den Haag: Heemschut, mei-juni 1989 7

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1989 | | pagina 7