Heemschut Meer monumentenzorg in verkiezingsprogramma's JAAP KAMERLING Heemschut-voorzitter J. Franssen tegen politieke partijen in gemeenten: In dit nummer o.a.: Foto omslag: Redactie: Drs. J. Kamerling, eindredacteur Drs. A. M. ten Cate Drs. H. C. Franssen, Dr. E. Jans Aan dit nummer werkten verder mee: R. E. van Ditzhuyzen, Den Haag Rob Lureman, Winterswijk W. Smit, Hilversum Dick Pouderoijen, Nijmegen Tijs Tummers, Amsterdam Olga van der Klooster, Amsterdam Dick van der Horst, Amsterdam R. Meischke, Den Haag Dirk van der Meulen, Assen H. Knijtijzer, Amsterdam Saskia van Dockum, Amersfoort Leo van der Meule, Leidschendam J. Th. Balk, Amsterdam. Correspondentieadres Bond Heemschut: Nieuwezijds Kolk 28, 1012 PV Amsterdam; tel. 020-225292 (secr. en juridische zaken) tel. 020-230994 (eindredactie) tel. 020-230994 (ledenadministratie) Postgiro 124326 Lidmaatschap 50,-per jaar Voor 65+ 35,- en voor 30" 25,- Opzegging alleen vóór 1 december. Correspondentie voor advertenties: Bosch Keuning: Channa Molenaar Postbus 13740 AA Baarn tel. 02154-8 23 45 gironummer 4988 Grafische verzorging grafische bedrijven Bosch Keuning - Baarn Lay-out: HenkWestra De vrijmetselaarsloge Jacob van Campen in Amersfoort: wegbestemd voor een ver- keersdoorbraak (foto Henk Westerveld) Politieke partijen moeten in bun verkiezingsprogramma's voor de komende gemeente raadsverkiezingen een heldere paragraaf opnemen over het gemeentelijk monumenten beleid, nu de pas aangenomen nieuwe Monumentenwet meer verantwoordelijkheid voor monumentenzorg bij de gemeenten legt. Gemeenten moeten meer werk gaan maken van monumentenbescherming. Dat duidelijk appèl op de plaatselijke poli tici deed voorzitter J. Franssen van Heem schut op de jaarlijkse Algemene Vergade ring van de Bond op 20 mei in het mooie Hanzestadje Harderwijk. Voordat de aanwezige leden op excursie gingen in deze monumentvriendelijke ge meente vergaderden ze eerst over het ver- enigingsbeleid. Franssen signaleerde, dat veel gemeenten nog onvoldoende zijn toe gerust om het nieuwe gedecentraliseerde systeem van monumentenzorg goed aan te kunnen. Hij verwees naar een onderzoek van dr. Nelissen (zie ook pag. 6) in Lim burg, Noord-Brabant en Zeeland van eind vorig jaar, waaruit blijkt, dat veel gemeen ten nog onbekend zijn met de nieuwe Mo numentenwet. Om van hun nieuwe be voegdheden gebruik te kunnen maken moeten gemeenten wel eerst blijk geven een eigen beleid te kunnen voeren. Daar toe dienen ze over een eigen mpnumen- tenverordening en monumentencommissie te beschikken. Nog maar een kwart van de gemeenten beschikt echter over zo'n ei gen verordening. Uit het onderzoek bleek ook, dat veel ge meenten behoefte hebben aan een facili tair intergemeentelijk bureau, dat de ge meenten kan bijstaan. Franssen voegde daar aan toe, dat ook Heemschut met zijn provinciale commissies de gemeenten met raad en daad kan bijstaan. Er wordt hard gewerkt aan de uitvoering van de versterking van de provinciale commissies van Heemschut, dat het Rijk al jaren voor is op de weg van de decentrali satie. Limburg is het verst en krijgt autono mie als afdeling binnen de landelijke bond. Bergé geëerd Aan mr. Hein Bergé, ruim 12 jaar voorzitter van de provinciale commissie Noord-Bra bant viel de eer te beurt de Ton Koot-pen ning uitgereikt te krijgen voor zijn grote verdiensten voor Heemschut. Als Den Bosch Bergé niet had gehad dan was een groot deel van monumentaal Den Bosch verkwanseld, aldus Franssen. Eén van zijn grootste wapenfeiten is de oprichting van een plaatselijke politieke partij, samen met J. van der Eerden, in 1964, waarmee bei den in hun strijd tegen de dreigende ont siering van Den Bosch (het Structuurplan Binnenstad) liefst vier zetels haalden. De kwestie-Hengeveld tenslotte riep geen discussie meer op. Een brief van de com missie van informatie, waarin zij o.m. haar onvrede uitte met de bestuursverklaring in het tijdschrift vorig jaar werd voorgelezen alsmede de reactie van het bestuur erop. Als de formulering van deze reactie niet goed is geslaagd, betreuren we dat, zei Franssen, die hiermee de kwestie defini tief afsloot. De heer Bergé ontving uit handen van voor zitter J. Franssen de Ton Koot-penning Gemeenten en de Monumentenwet Bulldozer treft Amersfoort HilversumsClemenskerk verloren? Het hart van Gouda Nijmeegse schil behouden Beroering rond Heiligeweg-bad Donkere wolken boven Sneek Het Huis met de kabouters 'In den kwade reuk' Houten noodkerk gerestaureerd Tentoonstellingen Stichting RAAP in kaart 6 Kabouters werpen elkaar de bal toe hoog op 8 de gevel van een Amsterdams 19de- eeuws 10 monument. 11 12K 14 16 17 18 25 27 28 Jaargang 66, >no. 5/6, mei-juni 1989 'Heemschut verschijnt minimaal 6x per jaar Tijdschrift van de Bond Heemschut opgericht in 1911 Beschermvrouwe: H.M. Koningin Beatrix Heemschut, mei-juni 1989 5

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1989 | | pagina 5