Groningen Friesland Limburg Restaureer schuren Geen hoogbouw aan dijk Paardentil bedreigd Raadhuis niet slopen Martinikerk Bolsward gerestaureerd Geen speciale regeling voor Zierikzee Restauratie kasteel Neercanne Karakter Jeroen Boschhuis bedreigd kon omdat de gemeente niet be schikt over een sloopverordening- stelsel. Even was er nog hoop voor het Notarishuis toen eerst de pro jectontwikkelaar failliet ging en vervolgens adspirant-gegadigde C A afzag van een filiaal-vesti ging in Winterswijk. Een dag nadat de notaris de villa had verlaten to gen de slopers echter al aan het werk. De curator in het faillisse ment zette, in afwachting van defi nitieve goedkeuring van de nieuwbouwplannen, de sloop door omdat hij vreesde dat het complex gekraakt zou worden. Het in een parkachtige tuin gelegen notaris huis was niet opgenomen in de eerste inventarisatie voor de ge meentelijke monumentenlijst, om dat plaatselijk de strijd op voor hand als verloren werd be schouwd. Bijna heel Winterswijk juichte over de veronderstelde komst van C A, maar dat 'feest' bleek meer te leven in het brein van de failliet gegane projectont wikkelaar dan bij het confectiebe drijf zelf. Saillant detail: bij de af braak had het sloopbedrijf zoveel haast dat een muur van het notaris huis terechtkwam op een naastge- Bome - De Bond Heemschut heeft B. en W. van Bome geattendeerd op twee markante houten schuren in deze gemeente, die in slechte staat van onderhoud verkeren. De vereniging zou graag zien, dat po gingen in het werk worden gesteld ze te restaureren en in elk geval te behouden. Het gaat om de 'hooiberg' aan de Torenlaan en de 'kapberg' aan de Bieffel. Beide bouwwerken zijn op gebouwd rond het bekende Vierkante werk" van eikehouten staanders, balken en schoren, waaromheen een houten betimme ring staat, die de buitenwand vormt. Vooral de ruimtelijke lig ging van de schuren is interessant. Een plaats op de gemeentelijke monumentenlijst is zeker verdiend. Sliedrecht - Heemschut heeft be zwaar aangetekend bij B en W van Sliedrecht tegen het verlenen van een vergunning voor de bouw van 24 appartementen aan de Rivier dijk. Heemschut heeft visueel- ruimtelijke bezwaren tegen de hier geprojecteerde hoogbouw. Deze komt op het voormalige terrein van de scheepswerf Boeren zal uit 5 bouwlagen gaan bestaan met een hoogte van ca. 14 meter boven de kruin van de dijk. Het bouwplan zal als het klaar is qua schaal, vormgeving en hoogte te midden van de historische dijk- bebouwing niet harmoniëren. Het legen warenhuis en daar de brood afdeling volledig verwoestte. Ge lukkig gebeurde dat ongeluk na winkelsluitingstijd. Stedum - De paardentil onder het Groningse Stedum wordt be dreigd. Het is vermoedelijk de enige til, die Groningen nog rijk is, verdwijnen zou dus jammer zijn. Een til (bmg) ligt zodanig over het water, dat alleen paarden met de jaaglijn, die schepen sleepten, hem konden passeren. De til ligt op een plaats waar het Stedumermeer in het Westerwijtwerdermeer uit komt en stelde vroeger de paar den in staat over het laatste water te komen. De heer Reint Wobben, lid van de provinciale commissie Groningen van Heemschut, vindt het een goede zaak als het oude jaagpad van Stedum naar Dijks- hom weer in ere wordt hersteld. Dat kan mooi in het kader van de recreatiebevordering. En dan kan meteen de til hersteld worden, die in slechte staat verkeert. Boze ton- historisch ruimtelijke beeld zal dermate worden verstoord, dat al leen al op basis van redelijke eisen van welstand, waaraan het plan moet voldoen, medewerking door B en W niet verleend zou moeten worden. Een eerste hoogbouwpro ject langs de dijk zal, gezien de praktijkervaring, vroeg of laat lei den tot navolging. Meerkerk - De plannen van de gemeente Zederik om het gemeen tehuis te Meerkerk te slopen en er een nieuw ruimer raadhuis voor in de plaats te zetten zijn bij Heem schut slecht gevallen. Het in 1938/ '39 door architect A. van Essen ge bouwde raadhuis wordt geken merkt door een stijl, die verwant is met de stroming van de Delftse School. Van Essen ontwierp in Meerkerk ook de pastorie van de NH Kerk en bv. ook het gemeente huis van Giessenburg. Volgens de normen van het landelijk inventari satie-project van WVC, het MIP kan het raadhuis, dat nu dreigt te worden gesloopt, als een monu ment van de jonge bouwkunst wor den aangemerkt. De Bond Heem schut, die dit in een brief aan de raadsleden van Zederik schrijft, vervolgt van mening te zijn, dat dit pand zeker van regionaal-histo risch belang is en alleen daarom al niet teloor mag gaan. Ook de emo tionele band van een groot deel van de plaatselijke bevolking rechtvaardigt behoud. In andere plaatsen wordt het probleem van ruimte-nood vaak opgelost door gen beweren dat de gemeente Ste dum wacht tot de til ineenstort, zo dat alles opgeruimd kan worden. Bolsward - Een van de belangrijk ste restauraties, die de laatste jaren in Friesland hebben plaatsgevon den. Dat mag je wel stellen van de restauratie van de Martinikerk in Bolsward, die nu voltooid is. In de vijftiger jaren werd het gebouw al grondig gerestaureerd en in 1974 werd het stucwerk incidenteel her steld. Toch kwamen er scheuren en moest je vrezen voor losrakend gesteente. Tien jaar lang verrichtte men metingen en dergelijke, op 1 april 1987 begon de restauratie. Het betrof een verbetering van de fundering, herstel van metselwerk, stucwerk, goten, leibedekking, metsel- en voegwerk. Kosten: 4,4 miljoen. Het bleek, dat bij een eer dere restauratie metselwerk bij de scheibogen was weggenomen, om uitbreiding van het bestaande ge bouw. Heemschut doet dan ook een beroep op de raadsleden om het raadhuis niet te slopen maar uit te breiden en het bestaande raad huis te incorporeren in nieuw bouwplannen. Architectonisch moet dat tot een evenwichtig plan kunnen leiden. Zierikzee - Het verlies van recht streekse toegang tot het stadsver nieuwingsfonds zoals bij een plaats als Zierikzee het geval is hoeft op zichzelf niet te betekenen, dat zo'n gemeente ook minder geld uit dat fonds krijgt. Eventuele financiële konsekwenties hangen af van het provinciaal beleid voor de verde ling van de fondsmiddelen. Het is in principe zelfs mogelijk, dat een gemeente als Zierikzee meer krijgt dan voor de sleutelwijziging het geval was. Dit antwoordt staatsse cretaris Heerma op een brief van Heemschut over deze zaak. Heem schut was ongerust over de gevol gen van het nieuwe bedrijvencrite- rium bij de verdeling van stadsver- nieuwingsgelden, waardoor een gemeente zonder veel bedrijven als Zierikzee haar rechtstreekse toegang tot de stadsvemieuwings- pot zou verliezen. Ook zou Zierik zee zijn eigen bevoegdheden in zake het behoud van haar histori sche kern verliezen, vreesde Heemschut. Daarover schrijft de staatssecretaris, dat t.a.v. de gel- het gewicht van de kerk te vermin deren en daarmee de verzakking te stoppen. Dit feit, maar ook de aanwezigheid van een veenlaag onder de funderingen zijn de be langrijkste oorzaken geweest van de scheuren. Maastricht - De restauratie van kasteel Neercanne is in volle gang. Het is Nederlands enige 'terrassen- kasteel', gelegen ten zuiden van Maastricht vlak bij de Belgische grens. De tand des tijds had aan het gebouw geknaagd en de over vloedige flora had het mergelwerk van de gevels en de meer dan 1200 meter lange terras- en keermuren aangetast. Er valt dan ook niet aan te ontkomen de overvloedige plan tengroei en de diepwortelende bo men, die zich in en op de muren genesteld hebben, te verwijderen. De totale kosten bedragen 2 mil joen. Men hoopt in de herfst van dit jaar met het werk gereed te komen. den, die volgens de rijkssleutel worden verdeeld Zierikzee de zelfde bestedingsvrijheid heeft als rechtstreekse gemeenten. Wel is de provincie betrokken bij de be steding van gelden voor concrete projecten. Verder is er bij de sleu telherziening geen overgangsre geling getroffen omdat het voorne men al in een vroeg stadium gede tailleerd bekend was. Voor Zierik zee wil de staatssecretaris daarom ook geen speciale regeling treffen. Den Bosch - Heemschut heeft bij B en W van Den Bosch bezwaar aangetekend tegen het voornemen van het college een bouwvergun ning te verlenen voor het overkap pen van de binnenplaats bij het pand Hinthamerstraat 74 (het Je roen Boschhuis) t.b.v. de Muzerije. In de binnenstad van Den Bosch slibben steeds meer open ruimten dicht. De naast het Jeroen Bosch huis gelegen openbare bibliotheek is daar een voorbeeld van. Het ka rakter van het Jeroen Boschhuis, dat uit verschillende gebouwen bestaat, komt het meest tot uiting in de karakteristieke binnenplaats. Overkapping hiervan zou de sfeer en meerwaarde van de historisch gegroeide situatie aantasten. Heemschut verzoekt B en W geen vergunning te verlenen en boven dien eerst het door de Bond inge stelde kroonberoep tegen het be stemmingsplan 'Binnenstad-Oost' af te wachten. Heemschut, mei-juni 1989 35,

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1989 | | pagina 35