Noord-Holland Zuid-Holland Utrecht Gelderland Nieuw stadskantoor Enkhuizen twistpunt Onwillige monumenteneigenaar Amsterdams Monumentenfonds werpt zich op grote monumenten Rijksmonumenten afgebroken Prijs uitgeloofd voor publicatie over Den Haag 19 Utrechtse kerken op Monumentenlijst Herbouw molen in Soest? Vreugde en verdriet 'iiinaa ffmjïï. "in in» irmi^Tïïifr Villa 'Ma Retraite'in Zeist, voor de restauratie waarvan door Europa Nostra een 'diploma van verdienste' werd toegekend. Enkhuizen - In Enkhuizen woedt een felle discussie rond de beslis sing over een nieuw stadskantoor. Het oude, neoklassicistische stad huis is te klein geworden, het is de bedoeling dat heel dichtbij een uit breiding tot stand komt. In het stadje is nu beroering ontstaan, omdat vier maquettes van blijkbaar minder favoriete ontwerpen, ge bouwd door MTS-leerlingen, in de discussie eenvoudig geen rol heb ben gespeeld. Maar geen raadslid nam de moeite even een kijkje te nemen. De gemeente dreigt nu te gaan kiezen voor een ontwerp van de Deventer architect Kristinsson. Dat is het slechtste ontwerp, vindt de vereniging Oud Enkhuizen. En ook Monumentenzorg is weinig en thousiast. Citaat van een woord voerster, opgetekend door de Enkhuizer Courant: 'Wij zullen niet zeggen dat het een slecht ontwerp is, maar we hebben wel vastge steld, dat dit ontwerp de structuur van de historische stadskern vrij wel geheel negeert.' Enkhuizen - In de Harpstraatte Enkhuizen staat een prachtig pandje, geplaatst op de rijksmonu mentenlijst, maar helaas ernstig in verval. Er moet nodig wat aan ge daan worden, maar de eigenaar, de familie Swier, vertikt het. De NV Stadsherstel en ook de naastgele gen supermarkt Vezo hebben geïnformeerd of het pand te koop was. Maar ook verkopen wil de fa milie Swier niet. Aangezien een ei genaar van een monument niet ge dwongen kan worden zijn pand op te knappen, is er weinig aan te doen. En dat is de NV Stadsherstel een doom in het oog. Amsterdam - Grote monumenten in Amsterdam kunnen voortaan te recht bij het Amsterdams Monu mentenfonds (AMF). Een nieuwe, overkoepelende organisatie voor de restauratie en het beheer van grote monumenten. B W willen het fonds 40.000,- subsidie schenken. Het eerste 'proefproject' wordt de restauratie van de Sint Olofskapel aan de kop van de Zee dijk. Het AMF wil monumenten gaan beheren, maar ook initia tieven van anderen begeleiden. Bijvoorbeeld in de sfeer van haal baarheidsonderzoeken, adviezen en hulp bij onderhandelingen. Ook probeert het AMF kandidaat-huur ders van monumenten in contact te brengen met monumentenbeheer ders. Waarom zo'n fonds? Grote monumentale gebouwen, is de re denering, mogen niet afhankelijk zijn van initiatieven van steeds weer nieuwe groepen, die van al les en nog wat moeten 'uitvinden'. Zoals zo vaak het geval is. André van Stigt, een van de initiatiefne mers, in Het Parool: 'Bij elk belang rijk gebouw dat wordt bedreigd met sloop, staat wel een groep vrij willigers op die zegt: dat mag niet gebeuren. Zo'n groep maakt dan vervolgens plannen, gaat enthousi ast aan de gang, maar vaak zie je dat hij halverwege strandt. Die mensen weten dan gewoon niet wat er allemaal bij komt kijken, hoe groot de belemmeringen zijn. Dat heb je onder meer kunnen zien bij De Liefde. En als het al lukt om de restauratie rond te krijgen dan moet zo'n gebouw wel jaar in jaar uit beheerd en geëxploiteerd wor den. Je kunt bijna niet van vrijwilli gers verwachten dat ze dat al die tijd opbrengen.' Het eerste eigen bezit van het AMF wordt De Post- hoomkerk aan de Haarlemmer straat. Deze Cuypers-kerk is zojuist gerestaureerd. (Zie elders in dit nummer) Noordeloos - Van de 26 rijksmo numenten die de dorpen Hoog- blokland, Hoornaar en Noordeloos, de drie 'Schakel-dorpen', in de zes tiger jaren nog hadden zijn er in middels drie afgebroken. Dat meldt het verenigingsblad van de Historische Vereniging Hoogblok- land, Hoornaar en Noordeloos. In 1968 werd, nauwelijks rijksmonu ment, het eerste pand al afgebro ken. Twee andere panden onder gingen in de tachtiger jaren het zelfde lot. Den Haag - De geschiedkundige vereniging Die Haghe heeft een prijs ingesteld. Een keer in de twee jaar uit te reiken en groot 1000 (duizend) gulden. De prijs wordt uitgeloofd voor een oor spronkelijke, nog niet gepubli ceerde studie in de vorm van een scriptie of artikel, bij voorkeur op basis van bronnenonderzoek en met een omvang van tenminste S000 en ten hoogste 21.000 woor den. Er moet een duidelijke relatie zijn met de geschiedenis van Den Haag. Inzendingen voor de 'Mr. G. W. van Herwaarden Prijs'van 1990 moeten voor 1 sept. 1990 ge zonden worden naar de secretaris van de jury, drs. Ch. Dumas, Ge meentearchief, Loosduinseweg 17, 2571 AA 's-Gravenhage, tel. 070- 648904. Utrecht - De gemeenteraad van Utrecht heeft 19 kerkgebouwen op de Gemeentelijke Monumentenlijst geplaatst. Sinds 1984 verrichtte de voormalige stadsarchitect een on derzoek naar de esthetische kwali teit van de kerkgebouwen in de gemeente. Hij kwam tot een stede- bouwkundige, architectonische en historische beoordeling. Zijn rap port vormt de basis van een advies van de Monumentencommissie. Deze adviseerde 26 kerkgebou wen op de lijst te plaatsen. Overleg met eigenaren en andere zakelijk gerechtigden volgde. Er had ook een informatieavond plaats, waar bij de meeste kerkbesturen aan wezig waren. Met enkele van deze besturen werd later nog uitvoerig van gedachten gewisseld. Ook de directeur van de Dienst Volkshuis vesting bracht nog advies uit. Hij adviseerde 19 gebouwen op de Monumentenlijst te plaatsen, drie erbuiten te laten, over twee kerken nog wat onderzoek te doen en twee er pas op te plaatsen als de minister ze niet als Rijksmonument wil erkennen. Zijn advies werd overgenomen. De kandidaat-rijks- monumenten zijn de kerken aan het Limburg Stirumplein 2 en het Willemsplantsoen 2. Soest - 'Stichting tot herbouw van de stellingkorenmolen De Wind hond'. Een heel duidelijke, zij het wat lange naam. De stichting wil in Soest een 'aantrekkelijk cultuurhis torisch monument doen herrijzen, ten gerieve van de schoonheid van ons dorp en als trekpleister voor degenen die willen recreëren,' zo meldt het bestuur. Het is nog op zoek naar voldoende geld. Winterswijk - Vreugde en ver driet in Winterswijk. Vreugde om de restauratie van de Meenkmolen in de buurtschap Miste, verdriet om de sloop van het neo-classicis- tische notarishuis. De Meenkmolen - een uit 1851 da terende, achtkantige beltmolen - staat er, na vele jaren van ontluiste ring, weer piekfijn bij. De restaura tie vergde ongeveer een kwart mil joen. De financiering had heel wat voeten in de aarde, maar de pro blemen konden overwonnen wor den dankzij overheid, bedrijfsle ven, ANWB, Prins Bemhardfonds, j Zomerzegels, Lionsclub, Vrienden van de Gelderse Molen, eigenaar/ molenaar Woordes en de Wïnfers- wijkse bevolking. Een centrale rol bij alle bemiddelingen was inge ruimd voor de stichting Vrienden van de Winterswijkse Molens. Na de 18e eeuwse watermolen van Be renschot in het Woold is de Meenkmolen de tweede molen in Winterswijk die in redelijk korte tijd zijn oude aanzien terugkreeg. De plaatselijke molenstichting wil haar energie nu richten op de Venemansmolen, een vervallen stellingmolen zonder wieken, die in 1898 werd gebouwd met behulp van onderdelen van de in datzelfde jaar in Zaandam gesloopte hout zaagmolen De Goede Hoop. De bezwaren, die Heemschut in juni 1987 inbracht tegen de bouw van een grootschalig winkelproject: op de plaats van het uit 1862 date rende Notarishuis, hebben niets uitgehaald. De wit gepleisterde villa, ooit door de plaatselijke mo numentenvereniging 'ons kleine Soèstdijk' gedoopt, is gesloopt. Dati 34 Heemschut, mei-juni 1989

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1989 | | pagina 34