Mwm, Architectuur en stedebouw in Indonesië Utrecht binnen de singels Kleine Monumentenreeks Gelderse steden omsingeld IVjL. Nieuwe publicatie over Latijnse scholen in Nederland Prins-Schimmel. Vele gegevens kwamen bij de laatste restauratie (1967-1974) aan het licht. De bouw, verbouwingen, uitbrei dingen en het interieur worden uitvoerig beschreven. Beide uitgaven zijn verkrijgbaar bij het Ko ninklijk Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen, Kousteensedijk 7, 4331 JE Middelburg tel. 01180-30347. De prijzen zijn respectievelijk 49,50 en 26,-. 'Architectuur en stedebouw in Indonesië 1870-1970' is door HuibAkihary in op dracht van Rijksdienst voor de Monumen tenzorg geschreven. Over de bouwkunst in Indonesië is uit de periode na 1870 wei nig gepubliceerd, in tegenstelling tot de voorgaande eeuwen. Dit boek probeert een eerste aanzet te zijn in deze leemte te voorzien en beschrijft de ontwikkeling en het werk van verschillende architecten. Aan het eind een hoofdstuk over de eerste generatie Indonesische architecten. Het tweede deel van het boek bestaat uit een "Voorlopige lijst van architecten en stede bouwkundigen werkzaam in Indonesië met biografische en bibliografische gege vens'. Rijksdienst voor de Monumentenzorg, 1988. 126 pp. ISBN 72691 02 4. Prijs 20,-. Het boekje is uitverkocht, een herdruk wordt overwogen. Hopelijk is de kwaliteit van de foto's dan wat beter. In februari verscheen 'Utrecht, de Huizen binnen de Singels' het nieuwste deel in de serie 'Geïllustreerde Beschrijvingen van de Nederlandse Monumenten van Ge schiedenis en Kunst'. Het boek is tot stand gekomen in samenwerking met de Rijks dienst en de gemeente Utrecht, een uniek samenwerkingsverband. Ook nieuw is het feit dat er slechts woonhuizen beschreven worden. De gemeente verricht al jaren systematisch een zeer nauwgezet onder zoek naar de wooncultuur. De ontstaans- en nederzettingsgeschiedenis, de huizen bouw en de bouwhistorie worden uitvoe rig belicht (deel A). In deel B wordt een duizendtal huizen alfa betisch per straat in het kort beschreven. Deze splitsing is zeer overzichtelijk; deel B kan men ook als gids bij een stadswande ling gebruiken. De boeken werden samengesteld door MJ. Dolfin, E.M. Kylstra en J. Penders. Den Haag, SDU Uitgeverij, 1989. ISBN 90 12 05876 7. Prijs set 150,- (deel A. 99,50, deel B. ƒ59,50). In de Kleine Monumentenreeks versche nen onlangs twee nieuwe deeltjes op mu seaal gebied. Teylers 'BoekenKonstzael' werd samengesteld door PeggyBouman en Paul Broers. Dit museum, het eerste van Nederland, dateert uit 1784, en weer spiegelt de cultuuridealen van de Verlich ting. Naast verworvenheden op verschil lende wetenschappelijke terreinen kon men kennismaken met 's lands historie en de ontwikkeling van de teken- en prent kunst. De bouw naar een ontwerp van Leendert Viervant (1752-1801) wordt uit voerig beschreven alsmede de plaats van een ovale museumzaal in de bouwkunst van de 18e eeuw. In de 19e eeuw vonden er verschillende uitbreidingen plaats. Het nieuwe museum werd door J.L. Springer gebouwd naar een ontwerp van de Weense architect Christian Ulrich. De ver anderde cultuuridealen weerspiegelen zich in de architectuur van het gebouw. 'Amsterdams Historisch Museum' werd sa mengesteld door R. Meischke en B. Haak. De eerste schreef het standaardwerk over het Burgerweeshuis en Haak was directeur van het museum ten tijde van de restaura tie en de herinrichting. Het overgrote deel van het boekje beschrijft de geschiedenis van het Burgerweeshuis, van ca. 1520 tot en met de restauratie en verbouwing in de jaren zeventig. De geschiedenis en samen stelling van de collectie en inrichting komt summier ter sprake. Na het lezen van de boekjes zal men de beide musea weer met andere ogen bekijken. 's-Gravenhage, SDU, 1988. Teylers 'Boek en Konstzael', ISBN 90 12 05603 9, 78 pp. Prijs 19,50. Amsterdams Historisch Museum, ISBN 90 12 05603 0. 82 pp. Prijs 19,50. 'Kinderen bij een vogelkooi' (Naar schilderij Frans van Mieris) Evenals beide bovenstaande boekjes ver scheen in het kader van 1988 Museumjaar Gelderse Steden omsingeldonder redac tie van J.H. Sevenhuijsen-van Genderen, P.W. van WïssingenJ.A. vanKruijssen. Vanuit diverse invalshoeken wordt onder andere beschreven: het ontstaan en de ontwikkeling van vestingwerken, het func tieverlies, herbestemming, de gevolgen voor de stedebouwkundige structuur en het ontstaan van singels, boulevards en Gerestaureerde stadsmuur bij het Hunner park te Nijmegen stadsparken. Hierna volgt een hoofdstuk waarin de mogelijkheden tot behoud van cultuur- en natuurhistorische waarden worden verkend. Het tweede deel van het boek bevat een korte beschrijving, alfabe tisch op plaatsnaam, van een 31-tal Gel derse vestingplaatsen. Kaarten, platte gronden, oude en recente foto's vergezel len de tekst. Het boek maakt deel uit van een project met een tentoonstelling, die tot 1992 langs verschillende Gelderse musea en bezoekerscentra trekt. De Gelderse Bloem/De Walburg Pers, 1989,96 pp. ISBN 90 6011 606 2. Prijs 19,50. AMtC Tegelijkertijd met de opening van het Rec torshuis te Almelo, (1988) het huidige mu seum voor heemkunde, verscheen er (voor intekenaren) een typoscript: de zeer omvangrijke catalogus van 128 Neder landse Latijnse scholen: architectuur en historie. Het is een rijk geïllustreerd ge schrift. Dr. K. Witsenburg, groot voorvech ter van oud-Almelo (Stichting Stadsherstel) schreef i.s.m. M.H. van derNoordaa dit kloeke werk, dat voor het eerst een sa menvattend beeld geeft van de vormge ving en topografie van Latijnse scholen. In 1990 zal er (bij voldoende intekenaren) een vermeerderde herdruk van dit stu diewerk plaatsvinden. Prijs: ongeveer 75,-. Intekenaren kunnen zich opgeven bij dr. K. Witsenburg, Ootmarsumsestraat 98, Almelo, tel. 05490-71487. EJ Heemschut, mei-juni 1989 33,

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1989 | | pagina 33