Nationaal Restauratie Centrum opgericht Tentoonstellingen Frans Halsmuseum: de geschiedenis van zijn gebouw Slot Loevestein: Momentopnamen langs de Maas Het Venlose Goltziusmuseum (Goltzius- straat 21) toont een tentoonstelling over to pografische tekenkunst. Onder de titel Architectuur en verbeelding in Fort Asperen Oude kaarten en hun makers Gemeentearchief Den Haag Experimentele woningbouw Rotterdam Op 15 februari jl. is de Raad van Advies geïnstalleerd voor het Nationaal Restauratie Centrum (NRC). De Stichting NRC wil dit Centrum vestigen in de voormalige synagoge aan de Nieuwe Uilenburgerstraat 91 te Amsterdam. Doel van het Nationale Centrum is het stimuleren van opleiding en scholing in restauratietechnieken voor zowel roerende als onroerende monumenten. De Stichting NRC is opgericht omdat de scholingsmogelijkheden en de beroeps opleidingen in de sfeer van de monumen tenzorg ontoereikend zijn geworden om in de toekomst de restauratie van cultuurhis torisch waardevolle objecten en gebou wen op een verantwoorde wijze mogelijk te maken. Het schort aan mogelijkheden jongeren op te leiden tot onder meer tim merman, steenhouwer, restauratieschilder of beeldhouwer. Eerdere pogingen in ons land om tot een goed functionerend en rendabel opleidingscentrum op het terrein van de monumentenzorg te komen, had den na kortere of langere tijd geen succes. De Stichting NRC meent, dat door het com bineren van theorie en praktijk in één cen trum nu een levensvatbare basis wordt ge schapen. De combinatie van mogelijkheden doet zich voor rond de voormalige synagoge. Deze zal de komende maanden worden verbouwd zodat het Nationale Centrum met ingang van 1 september 1989 van start kan gaan. Architect M.R. Fritz heeft het plan ontworpen voor de interne bouwkun dige aanpassing en de inrichting waarbij de bijzondere cultuurhistorische waarde van het gebouw uitgangspunt is. In het Centrum kunnen ruimten beschikbaar worden gesteld voor theoretische en prak tische opleidingen, cursussen, lezingen, na- of bijscholingscursussen en cursussen in de vrijetijdssfeer. Voorts wil de Stichting NRC de kennis van materialen, ambachten en technieken bevorderen, vastleggen en overdragen door middel van documenta tie, inventarisatie, innoverend onderzoek en publikatie. Voor de invulling van het Centrum dienen zich als mogelijkheden aan: - Het Gemeentelijk Monumentenbureau van Amsterdam zal het depot van histo rische bouwfragmenten en materialen verplaatsen naar het terrein rond de sy nagoge. - De Amsterdamse Hogeschool voor de Kunsten en Universiteiten kunnen ge bruik maken van het Centrum om stu derenden praktijkervaring te laten op doen in het restaureren van roerende en onroerende monumenten. Gedacht wordt onder meer aan studenten in de bouwkunde, kunstgeschiedenis en mu seologie. - De Stichting Samenwerkingsverband Praktijkopleiding Schilderen zal met in gang van 1 september 1989 een oplei ding in het Centrum starten. - Met verschillende andere instellingen vinden oriënterende gesprekken plaats. De synagoge aan de Nieuwe Uilenburger straat. Het project wordt onder meer onder steund door het gemeentebestuur van Am sterdam, het Gemeentelijk Bureau Monu mentenzorg, de Amsterdamse Hogeschool voor de Kunsten, de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, de Stichting Nationale Contactcommissie Monumentenbescher ming, de Stichting Vakopleiding Bouwbe drijf, de Stichting Vakgroep Restauratie, het Nationaal Restauratiefonds, de Vereni ging Hendrick de Keyser en de Stichting Monumentenwacht Nederland. Projectleider is de heer M.R. Fritz, archi tect, G. Terborgstraat 38/3,1071 TP Am sterdam, telefoon: 020-711732, die ook te bereiken is bij het Gemeentelijk Bureau Monumentenzorg, Keizersgracht 123, Am sterdam, telefoon: 020-263947. Voorzitter van de Stichting is de heer W. Kramer, architect. Adres van de stichting: Postbus 16500,1001 RA Amsterdam. Red. Sinds 15 april toont het Frans Halsmuseum (Groot Heiligland 62) een semi-perma- nente tentoonstelling over de geschiede nis van zijn eigen gebouw. Het dateert van 1610. Was tot 1810 een oudemannenhuis, daarna weeshuis, sinds 1913 museum. In Slot Loevestein te Brakel is tot 1 novem ber een tentoonstelling over spreeuwepot- ten te zien. Spreeuwe- of vogelpotten zijn keramische vogelhuisjes, die in de 16de en 17de eeuw, soms ook met een culinair oogmerk, aan de gevels van woonhuizen, kloosters en kastelen opgehangen wer den. In 1941 werd de toepassing van dit aardewerk gebruiksvoorwerp bij toeval herontdekt. Slot Loevestein is dagelijks geopend (in het weekend vanaf 13 uur). 'Momentopnamen langs de Maas' worden vijfentachtig kostbare bladen met Lim burgse stads- en dorpsgezichten en land schappen getoond. Momentopnamen uit de periode 1600-1800. Tot en met 29 juni. Hedendaagse architectuur en beeldende kunst. Dat staat centraal op een tentoon stelling in Fort Asperen in Acquoy (Noord- Limburg). Negentien, speciaal voor het fort ontworpen beelden en installaties zijn er te zien. Gelijktijdig zijn in de 'Kijkschuur' te Acquoy een aantal gevisualiseerde ideeën te bekijken over een nieuwe bestemming voor het fort. Van 4 juni tot en met 10 sep tember. In juni worden vier tentoonstellingen over cartografie geopend. En wel in het Mu- seon te Den Haag, in het Amsterdams His torisch Museum, het Rijksprentenkabinet en het Nederlands Scheepvaart Museum, dé laatste twee eveneens in Amsterdam. Aanleiding is de Internationale Conferen tie voor de Geschiedenis van de Cartogra fie, in juni. Het Gemeentearchief te Den Haag organi seert de volgende tentoonstellingen. Vier eeuwen vervoer centraal' in het BMW-Pavillon, Toumooiveld 1. De exposi tie richt zich op de jaren 1550,1650,1750, 1850 en 1950, het kenmerkende vervoer en stadsbeeld in die jaren - tot en met 9 juli; 'Loosduinse buitenplaatsen en boerde rijen' in het Loosduins Museum 'De Koren schuurMargaretha van Hennebergweg 2a en Abdijkerk, Kloostergang - van 10 juni tot en met 9 september; 'Onder de rook van Den Haag' in het Haags Historisch Museum, Korte Vijverberg 7 - van 23 juni tot en met 10 september. 'Tuindorp in beton'is een tentoonstelling over experimentele woningbouw in Rot terdam-Zuid van 1921 tot 1929. De tentoon stelling behandelt de wijken de Kossel van architect Hulsbosch (bedreigd met sloop) en Stulemeijer van Harderveld. Plaats: Schielandshuis, Korte Hoogstraat 31. Tot en met 9 juli. Heemschut, mei-juni 1989 29

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1989 | | pagina 29