Houten noodkerk uit 17de eeuw wordt multi-functioneel centrum JAAP KAMERLING In Amsterdamse Amstelkerk straks kerk, kantoor en restaurant De gereformeerde kerkgangers van de door de Amsterdamse vroedschap in 1670 voor hen gebouwde houten noodkerk op het Amstelveld zullen het nooit hebben kunnen bevroeden. Hun 'predikschuur" bestaat anno 1989 nog altijd en volgend jaar zullen de kerkgangers van de zondagmorgendienst diezelfde dag nog hun benen kunnen strek ken op een gezellig terras vóór de kerk en 's avonds in de kerk kunnen dineren in een sfeervol restaurant. Iedere Amsterdammer kent de wit ge schilderde in grenehout opgetrokken vierkante kerk aan het Amstelveld. Het knusse houten bouwwerk genoot vooral bekendheid als onderkomen voor de Am sterdamse studentenecclesia van Huub Oosterhuis en pater Van Kilsdonk. Elke zondag schoven de studenten van deze kritische basisgemeente aan in de harde banken met een bekertje koffie in de hand om hun viering te houden, opgeluisterd door de fraaie klanken van het prachtige Batz-orgel en de verrukkelijke zang van het ecclesia-koor. In 1986 besloot de Nederlands Her vormde Gemeente, die de kerk totdantoe zelf gebruikte en verhuurde aan de eccle sia de knoop door te hakken en het ge bouw voor een gulden te verkopen aan de Amsterdamse Maatschappij tot Stadsher stel N.V. Mede als gevolg van dalend kerkbezoek en ledental had de Her vormde Gemeente onvoldoende geld om de kerk goed te onderhouden. Prioriteit werd gegeven aan restauratie van een an dere hervormde kerk zoals de Wester- kerk en noodgedwongen besloot men de houten 'noodkerk1 af te stoten. Stadsherstel schakelde architectenbureau Prins, dat in 1960 ook al eens een restauratieplan had gemaakt, en in 1988 werd er gestart met een restauratie, die zou leiden tot herbe stemming van de kerk, waarbij tenslotte echter de kerkelijke functie toch als één van de functies behouden kan blijven. Inbouw Het hoge middengedeelte van de kerk blijft geheel open en kan blijven fungeren als ruimte voor de eredienst maar daar naast zullen er concerten, congressen, ex posities e.d. worden gehouden. In de lage beuk aan weerskanten van het midden deel is op 1.80 m hoogte een vloer gestort voor een kantoorverdieping van Stadsher stel. Onder het kantoor komt aan de Prin sengrachtzijde op de begane grond een restaurant en aan de kant van de Kerk straat een archiefruimte en de consisto riekamer van de Hervormde Gemeente. In de stenen aanbouw van de houten kerk aan de kant van de Reguliersgracht en het Amstelveld, waar vroeger o.m. de consistorie zetelde en de oude bakkerij, waar het brood voor de armen werd ge bakken, komen vier woningen. De kan- toorinbouw in de omgang van de kerk wordt met een glazen wand gescheiden van het hogere middendeel van de kerk, zodat de kerkganger en of bezoeker van exposities en concerten het zicht behou den op de gewelven van de zijbeuken. De structuur van het monumentale interieur kan daardoor goed tot zijn recht blijven komen, ook al worden er functies aan de kerk toegevoegd. Alvorens verder op de restauratie in te gaan eerst nog iets over de boeiende ge schiedenis van deze unieke kerk. Waarom werd deze kerk, die bedoeld was voor een periode van zo'n 15 jaar en volgens bouwkundig ingenieurs theoretisch gezien al 200 jaar geleden bezweken had moeten zijn, niet vervangen door een permanent gebouw? Jaap van der Veen, projectleider van de restauratie, die me geduldig rond leidt: 'Een verklaring zou kunnen zijn, dat men wachtte met de bouw van een defini tieve kerk totdat de vierde uitleg van de stad, waarmee in 1658 werd begonnen, volgebouwd zou zijn'. In deze tijd van vele en langdurige oorlogen begon men boven dien al gauw in te zien, dat het tijdelijke karakter van een noodkerk wel eens heel langdurig kon worden. Er waren wel meer Schilderij van de Amstelkerk zoals die er na de restauratie weer uit ziet (Stuiver, 1987, foto Amsterdamse Mij tot Stadsherstel).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1989 | | pagina 27