Films over monumenten Vestingstad Maastricht op weg naar de 21e eeuw Het deurtje van Zwolle Kerken, kruisen en kastelen Jaarboek Oud-Utrecht 1988 Een uitg. van de Vereniging Oud-Utrecht (Inl. o.a. mevr. de Leeuw, 03465-70940). Speciaal wil ik hieruit vermelden de bij drage van Heieen Homma: 'De woningen blijken op de gezondheidstoestand der bewoners een gunstige invloed uit te oefe nen' De N.V. Maatschappij tot verbetering der volkshuisvesting 'Jaffa' 1907-1941'. AMtC Mevr. M.E.E. van der Does de Willebois-lngen Housz overleden. varing die in een herstelorganisatie ge bundeld is, is zo'n organisatie beter in staat deze mogelijke problemen in te schatten. Een particulier eigenaar kan behoorlijk verlegen zitten met een monument, als res tauratie nodig maar onrendabel is. Het Heemschut-rapport noemt als voorbeeld de kalkovens in Meppel. Een onafhanke lijke herstelorganisatie kan volgens de bond in zo'n geval vaak gemakkelijker subsidies, donaties en giften verwerven voor restauratie. De vraag is dan vaak: bij welke organisatie kan zo'n eigenaar te recht? Drentse monumentenwereld onoverzichtelijk De wereld van de Drentse monumentenor ganisaties is voor een buitenstaander vrij onoverzichtelijk. Berkers pleit in zijn rap port voor een nauwere samenwerking, bij voorbeeld naar het model van de Stichting Federatie Monumentenorganisaties Gro ningen. De bestaande organisaties hebben binnen deze stichting hun zelfstandigheid behouden, maar maken gebruik van één accommodatie. Het Oversticht in Overijs sel is een voorbeeld van een samenwer kingsorganisatie die ook zelf taken op zich heeft genomen. Deze stichting brengt wel standsadviezen uit, adviseert in het kader van de monumentenzorg en helpt eigena ren van cultuurhistorisch waardevolle ob jecten bij het behoud en de restauratie van hun bezit. De meeste organisaties in Over ijssel, die op een of andere manier bij de zorg om het behoud van cultuurhistorisch waardevolle objecten betrokken zijn, zijn bij het Oversticht aangesloten. Heel veel hangt volgens Heemschut af van de be reidwilligheid van de bestaande organisa ties. Samenwerking tussen de bestaande or ganisaties is vanzelfsprekend ook van be lang voor een organisatie stads- en dorps herstel. Hierdoor zal zij beter gebruik kun nen maken van de kennis en ervaring die bij de bestaande organisaties aanwezig is. In het onderzoeksrapport loopt Berkers uitvoerig de mogelijkheden na van be staande organisaties in Drenthe op het ge bied van stads- en dorpsherstel en monu mentenzorg. Feitelijk zijn er, zo constateert hij, maar twee organisaties die zich bezig houden met project-ontwikkeling; de Werkgroep Woningen in Boerderijen en de afdeling Monumentenzorg van de Pro vincie Drenthe. Ze zijn echter niet in staat zelf de restauratie ter hand te nemen. Pro- jectuitvoerende organisaties in Drenthe richten zich op een specifieke groep ob jecten, zoals molens, of ze beperken zich tot het verbouwen van panden voor wo ningbouw in de sociale sector. Een organi satie die actief panden restaureert om ze te verkopen of te verhuren in de vrije sek- tor ontbreekt in Drenthe. Een organisatie die deze taken op zich zou kunnen nemen is in principe aanwezig, namelijk de Stich ting Oud-Drenthe. Provinciale Staten heb ben in het verleden al eens gepleit voor een actiever beleid van deze stichting. Volgens Heemschut-onderzoeker Berkers is 'Oud-Drenthe' op dit moment niet voor een taak als herstelorganisatie uitgerust. Maar er zou ook niets op tegen zijn om alsnog een afzonderlijke herstelorganisa tie in het leven te roepen. Restauratie walmuur Nieuwenhofstraat in Maastricht Deze brochure werd uitgegeven t.g.v. de voltooiing van een deelfase van de restau ratie van de vestingwallen en bevat in vo gelvlucht de ontwikkeling van de stads wallen. Te bevragen bij de VW Maas tricht. Herinneringen aan een Honderdjarig He renhuis; door Wiet Kühne-van Diggelen. Mevrouw Kühne beschrijft op een zeer vermakelijke wijze de geschiedenis van haar voorvaderlijk huis aan de Van Royen- singel 18 te Zwolle (nu eigendom van de PTT). Het boek bestrijkt de periode 1891- 1941. Alle ruimten in het huis worden af zonderlijk beschreven en vertellen elk een eigen verhaal, waardoor men een goede indruk krijgt hoe de bewoners en hun per soneel in de twintiger en dertiger jaren in een dergelijk groot huis leefden en hoe de sociale verhoudingen waren. Het boekje wordt afgewisseld met vele foto's uit het familiealbum. Tot slot werd er een hoofd stuk opgenomen over de bouw van het huis met de ontwerptekeningen van de ar chitect S.J. H. Trooster uit 1883. Hoogeveen, Slingenberg, 127pp. ISBN 90.9002428.X. Prijs f 15,95. Te verkrijgen bij de boekhandel te Zwolle en via de schrijfster 04138-72258. Door J. Th. Balk; tekeningen Ame Zuid hoek. Aanleiding voor de verschijning van dit boekje is het gereedkomen van de restau raties van de Middeleeuwsp Kerken. Onze vaste medewerker, de bekende journalist Balk, neemt u aan de hand voor een lange stadswandeling, vertelt de geschiedenis van het gebied en haalt mijmerend herin neringen op. Niet alleen de geschiedenis van het verre verleden, maar ook wat er in de loop van de decennia veranderd is. Be schreven worden o.a. Oudaen, St. Jans- kerk, Dom, Buurkerk, Catharijnecomplex. Wat het boekje zo aantrekkelijk maakt zijn niet zozeer de beschrijvingen, maar de wijze waarop Balk het een en ander weet te verwoorden en vooral ook alle anecdo- tes, die hij tussen de tekst doorweeft. Daarbij geeft hij vaak de plek aan waar men het beste zicht heeft op een bepaald object. Dit boekje, verschenen in de serie 'Op de Valreep', werd geschreven in opdracht van De Dijker Groep. Uitgeverij Cambium B. V., Laren. De doelstelling van Heemschut is onder meer het waken voor het behoud van his torische panden. De cineast Piet Eijer heeft daar op inge haakt en bezit inmiddels een rijke scha kering films, opgenomen in Nederland en België, die mede dit onderwerp raken. Titels van deze films zijn - Van Olielamp tot Straatlantaarn (zwart/wit) - De Zaanstreek - Oud Haarlem - De Stad Gouda - Gevelstenen - Kerkepadroutes (bekend van de NCRV-televisieuitzendingen) - Archeologie - Spoor en Stoom, o.a. met de stationsge bouwen - In België de plaatsen: Leuven, Diest, Mechelen en Gent. Het zijn boeiende kleurenfilms. De tekst is door de cineast zelf verzorgd en ingespro ken en het geheel wordt omlijst met zorg vuldig uitgekozen achtergrondmuziek. Een film duurt ongeveer 100 minuten, wordt getoond op een groot formaat pro jectiescherm. De kosten zijn laag te noemen: 135,- per voorstelling, plus de kosten van vervoer. Een aardige mogelijkheid voor elke histo rische vereniging of commissie van Heem schut om een avondvullend programma mee te vullen. Nadere informatie: Cineast Piet Eijer Bredenhofstraat la, 1544 RA Zaandijk Tel. 075-210299 Op 24 mei is op 87-jarige leeftijd overleden ons oud-bestuurslid mevrouw M.E.E. van der Does de Willebois-lngen Housz, weduwe van jhr.mr. P.J.H.M. van der Does de Willebois. Mevrouw van der Does was van 1962 tot 1974 bestuurslid van de Bond Heemschut. De vereniging is haar zeer erkentelijk voor haar grote betrokkenheid bij en haar inzet voor het werk van Heemschut. Heemschut, mei-juni 1989 25

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1989 | | pagina 25