'Huis met de Kabouters' gerestaureerd DICKVAN DER HORST Kereltjes kunnen elkaar weer met vaste hand de bal toespelen Vorige maand is de restauratie voltooid van de panden aan de Amsterdamse Ceintuur baan nrs. 251 t/m 255. De groep van drie karakteristieke woonhuizen is in de hoofdstad beter bekend onder de naam 'Huis met de Kabouters'. De panden werden gebouwd in 1884, naar ontwerp van de architect A. C. Boerma (1852-1908) en behoren tot de eerste be bouwing aan de Ceintuurbaan bij de Am- steldijk. De huizen zijn opgetrokken in baksteen, afgewisseld met kalksteenblok- ken en -banden en voorzien van houten erkerpartijen. De topgevels van de nrs. 251 en 255 zijn afgedekt door een zadeldak met groot overstek en gesneden daklijsten en in driepasvorm opengewerkte windve ren met aan de uiteinden gesneden dierenkoppen. Bij de erkers en de topgevels zijn zit tende engelen- en kabouterfiguren (die el kaar de bal toewerpen) aangebracht. Het geheel is gebouwd in een opmerkelijke mengvorm van (neo)gotiserende en 'cha- letstijl'. Op de gotiek geïnspireerde mo tieven zijn onder meer de spitsboogvor- mige toegangsportieken, de in smeedijzer uitgevoerde sierlijke beëindigingen in de vorm van een bloem met vier knoppen, de driepassen en de bundelpijlers bij de er kers. De groep rijkversierde woningen staat sinds 1984 op de rijkslijst van be schermde (woonhuis)monumenten. Een anekdote verhaalt dat de twee ka bouters de solidariteit tussen twee aanne mers symboliseren. Toen de aannemer bij de bouw in financiële moeilijkheden ge raakte heeft een andere aannemer hem geholpen. Zo kon de bouw van de huizen toch nog doorgaan. Maar daarnaast geeft ook de naam van de vermoedelijke op drachtgever, een zeker Van Ballegooijen, aanleiding tot associaties in de richting van elkaar de bal toewerpende figuren. In het oorspronkelijk uitgevoerde ontwerp be vonden zich op de uiteinden van de voor gevel ook nog twee adelaars. Deze zijn in de jaren zeventig door de brandweer ver wijderd omdat ze naar beneden dreigden te vallen. Het grootste gedeelte van de rompen is echter teruggevonden op de zolder van de woningen. Deze restanten dienden als model voor kopieën die nu op nieuw geplaatst zijn, voorzien van nieuwe poten, koppen en vleugels. Het houtwerk van kabouters en erkers verkeerde in erbarmelijk staat en was in wendig praktisch volledig vergaan. De fi guren zijn behoedzaam in stukken uit el kaar gehaald; van de rechter-kabouter moest de romp geheel vervangen worden door nieuw hout, van de linker is de helft vernieuwd. Het nieuwe materiaal bestaat uit Amerikaans grenehout en de bouw technisch kwetsbare liggende delen zijn tegen inwatering beschermd door een flinke hoeveelheid lood. Stalen pennen en trekstaven zorgen op meerdere plaatsen voor verankeringen aan het dak. Het dak zelf is opnieuw gedekt met leien, wat een prachtig resultaat heeft opgeleverd. Het ij zeren siersmeedwerk is opnieuw ge straald en gegalvaniseerd. Onderzoek naar de originele kleuren heeft geleid tot de volgende kleursamen- stelling. De kabouters zijn geschilderd in een teint olijfgroen, de mutsen, neuzen en de bal in de hand van de rechter kabouter zijn rood geworden. De engelenfiguren bij de erkers, waarvan er nog zes in redelijke staat verkeerden, kregen een lichtgelige zandsteenkleur en werden voorzien van loden afdekkingen op het hoofd. De ade laars worden eveneens groen geschil derd. Al het overige houtwerk wordt oker geel als imitatiekleur van grenehout, en op de manier zoals dit omstreeks 1886 op het blanke hout is aangebracht. Het raamhout ten slotte krijgt een witte kleur. Het restau ratiewerk aan houten versieringen als ka bouters en adelaars is uitgevoerd door de beeldhouwer K. Szekeres uit Deventer. De restauratie begon in het voorjaar van 1988 en zal wat het interieur betreft nog wel enige tijd duren. De firma v.d. Camp en Temme, projectontwikkeling bv uit Haarlem, voerde het werk uit. Dick van der Horst is verbonden aan het Bureau Monumentenzorg te Amsterdam. Ceintuurbaan nrs. 251 t/m 255 te Amsterdam voor de restauratie (foto Han van Gooi). Het bevestigen van nieuwe onderbenen aan de kabouter links. De boutverbindingen zijn uitgevoerd in zwaluwstaartconstructies. Links de beeldhouwer, de heer Karoly Szeke- Heemschut, mei-juni 1989 17

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1989 | | pagina 17