Beroering over plan rond Heiligeweg-bad hé TIJSTUMMERS De komende jaren lijken zich in de binnenstad van Amsterdam grootschalige veranderingen te gaan voltrekken. Vooral aan winkelcentra is straks geen gebrek. Er staan er o.a. gepland naast het Victoria-hotel, ten oosten van het Centraal Station, aan de Nieuwendijk, achter het Paleis en in de zgn. Vendex-driehoek bij de Munt. Wijk centrum d'Oude Stadt, de historische verenigingen van Amsterdam en Heemschut komen handen en vooral tijd tekort om aan alle plannen het nodige tegengas te geven. Natuurlijk is een stad constant in beweging en zijn er ook in de Amsterdamse binnen stad talrijke punten waaraan het nodige verbeterd moet worden. Maar de wijze waarop B. W. op het ogenblik, twee jaar voordat het centrum als beschermd stads gezicht zal worden gekwalificeerd, tal van projecten er door probeert te drukken, maakt op het Wijkcentrum d'Oude Stadt de indruk van een overval. Met name rond de driehoek Heilige- weg-Kalverstraat-Singel lijkt B. W. in spraak nauwelijks een kans te geven. Het gedetailleerde alternatief dat het wijkcen trum in samenwerking met architect Frank Smit tegenover het plan van ZZOP (Burgin- vest) plaatst wordt niet serieus genomen. Op 14 december 1988 keek het wijkcen trum verbaasd toe hoe het gemeentebe stuur en projectontwikkelaar Burginvest gebroederlijk naast elkaar zaten om uitleg van zaken te geven. Voor andere partijen was geen plaats. Wat als inspraakbijeen komst was aangekondigd werd zo een propaganda-avond voor het plan van de gemeente en Burginvest. Het goed uitge werkte plan dat het wijkcentrum naast het plan van Burginvest bij de gemeente inle verde werd uiteindelijk niet door B W bestudeerd maar ter beoordeling meege geven aan... Burginvest! Die vervolgens het plan - het zal u niet verwonderen - niet levensvatbaar achtte. Om welke plannen gaat het? Het plan Burginvest - met dezelfde architecten die verantwoordelijk zijn voor de, weinig ge slaagde, Singelnieuwbouw bij de Munt - behelst dë bouw van een 'hoogwaardig' winkelcentrum met koopwoningen en een parkeergarage. Om het winkelcentrum een waardige entree te geven zou er een extra voetgangersbrug over de Singel aan gelegd moeten worden. Heemschut en de met haar geestverwante instellingen het Koninklijk Oudheidkundig Genootschap, het Genootschap Amstelodamum, Hendrik de Keyseren de Vereniging van Vrienden van de Amsterdamse Binnenstad keerden zich fel tegen dit plan en stuurden wethou der Van der Vlis ijlings een telegram met de boodschap het af te wijzen. De instellin gen vinden, dat het plan geen recht doet aan de historische structuur van de bin nenstad op die plaats en nauwelijks res pect toont voor de daar aanwezige monu menten. Het voormalige gebouw van het bevolkingsregister (1897-1905), dat zou moeten worden gesloopt, (foto F. Olij, Amsterdam) De bezwaren van het wijkcentrum zijn even krachtig, maar het heeft met zijn al ternatief toch getracht aansluiting te vin den bij de ideeën van de gemeente. Zo bevat het alternatief zelfs 1800 m2 meer aan winkels dan het plan Burginvest, wat slechts enigszins ten koste gaat van ho reca- en parkeervoorzieningen. Grootste winst, meent d'Oude Stadt, ligt in de 1580 m2 Openbare Voorzieningen, waar voor bij Burginvest geen plaats is gereser veerd. Iets wat toch indruist tegen het be leid van de gemeente om de binnenstad weer levendiger te maken. Waar in het Burginvestplan de openbare weg Klooster komt te vervallen, heeft het alternatieve plan rekening gehouden met het al eeu wenoude stegenpatroon en laat het de Voetboogsteeg rechtstreeks doorlopen naar de Singel, een veiliger oplossing voor het huidige half-doodlopende steegje. Tenslotte is men fel tegen de bouw van een nieuwe brug. Behalve deze bezwaren van stedebouw- kundige aard wil het wijkcentrum ook en kele monumentale panden behouden die in het Burginvestplan tegen de vlakte gaan. Het gaat hierbij om twee op zich niet unieke, maar wel karakteristieke Singel panden uit 1897-1905, waarin voorheen het Bevolkingsregister gevestigd was. Het ge bouw is in de stijl gebleven van het 17e eeuwse Aalmoezeniershuis dat voorheen op deze plek stond en waar in de 19de eeuw nog de Latijnse School huisde. Zeker zo interessant zijn de mogelijkheden die de unieke kapconstructie van het Heilige- j wegbad biedt. Deze zgn. Polonceau-con- structie in ijzer en beton - typerend voor de nieuwe bouwwijzen aan het eind van dê vorige eeuw - is door een verbouwing al een tijd aan het oog onttrokken, maar schreeuwt om een goed idee. De sfeer volle winkelgalerij die het wijkcentrum voor ogen heeft zou de kapconstructie weer haar oorspronkelijke uitstraling kun nen geven. In het plan van Burginvest is er geen plaats voor deze monumentale over- kapping. In haar ongelijke strijd tegen Burginvest en B W boekte d'Oude Stadt begin april toch een klein succesje. Het idee van een vervolg op pag. EaiiasiiifiJiicgaiicriiisaiaiitiagiicai 14 Heemschut, mei-juni 1989

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1989 | | pagina 14