beheerd W Een lastig Haags echtpaar Waarden aanwijzen □s De vraag 'over welke waarden gaat het nu precies' diende zo ondubbelzinnig moge lijk beantwoord te worden; daarvoor bleek maar één methode afdoende: die waarden 'aanwijzen'. Met behulp van kaartmateriaal werd het gebied omlijnd, historische en ruimtelijk relevante waarden aangegeven en beargumenteerd; profielen van alle voorkomende afmetingen en indelingen werden geïnventariseerd en getekend en er werden ruim 200 straatwanden gefoto grafeerd en door middel van een overleg- vel werden ze pand voor pand bekeken en de beeldbepalende 'kwetsbare' gevelele menten aangegeven, die elementen name lijk waarvan te verwachten valt dat ze in derdaad voor herstel of vervanging in aan merking komen in de komende 20 tot 25 jaar. Het voordeel van deze gedetailleerde methode was tevens, dat panden van wei nig waarde of met weinig of geen sierende elementen als vanzelf afvielen. Uit de inventarisatie van mogelijke be leidsinstrumenten bleek de meest effec tieve weg de stedelijke monumentenver ordening aan te passen, daarin de moge- WAARDERING VAN DE SCHIL - waardevolle (foto) straatwanden] - neewerkende straatwanden - gave straatprofielen - te verbeteren straatprofielen lijkheid van gemeentelijke beschermende stadsbeelden op te nemen en in de subsi dieverordening de mogelijkheid tot subsi diëring van genoemde beeldbepalende kwetsbare gevelelementen voor de gese lecteerde straatwanden te openen evenals voor de karakteristieke ijzeren hekwer ken. Coördinatie op gemeentelijk niveau van de herinrichtingsplannen is reeds geëffec tueerd en inrichtingsplannen voor enige belangrijke Singels staan op stapel, zo ook de revitalisering van het Kronenburger park; steeds speelt daarbij het inventarisa tiemateriaal een sturende rol en bevordert de overzichtelijkheid. Op langere termijn speelt de aanpassing van de in het gebied voorkómende be stemmingsplannen, waarbij een partiële planherziening voor het gehele gebied de kortste weg is; immers voor alle plannen kunnen dan de conserverende maatrege len van kracht worden, zonder dat deze plannen op zich in hun geheel gewijzigd behoeven te worden. Voorts wordt erover gedacht als over brugging door aanpassing van de monu mentenverordening reeds enige maatre gelen ter voorkoming van beschadiging of sloop op te nemen in het tot gemeentelijk beschermd stadsbeeld aan te wijzen ge bied. Daarmee is dan bereikt wat het doel van de opgave bleek, namelijk: het gehele ge bied van de deurknop tot aan de singelbe planting als geheel te waarderen en te be heren; dat te doen door de daarvoor meest geëikte regelingen te hantéren en te com bineren en door vooral een praktisch en snel operationeel te maken strategie te ontwikkelen, waarmee in de praktijk na ongeveer VA jaar reeds volop gewerkt wordt! Dick Pouderoyen, is architect te Nijmegen Een toonbeeld van goede boekmakerij: het jaarboek 1988 van de Geschiedkun dige Vereniging Die Haghe. In linnen ge bonden, een vierkant formaat, goud ge stempelde band. Sober maar zeer waar dig. En wat de inhoud betreft - wat heeft de redactie zich een moeite gegeven! Door het opnemen van een register is het jaarboek een waar naslagwerkje gewor den. Daartoe dragen ook bij de jaarlijks weerkerende rubrieken als archeologie in Den Haag, nieuwe straatnamen, nieuwe beelden, samenstelling van het gemeente bestuur, de jaarlijkse kroniek. Overleden Hagenaars worden niet vergeten, ook oud- Hagenaars niet, zoals Simon Carmiggelt. Van de talrijke artikelen vraagt in het bijzonder dat van Theo H. P. M. Thomas sen over de kamerbewaarders van de Sta- ten-Generaal in de tijd van de Republiek de aandacht. Meer landelijk dan regionaal overigens van aard. 'De lotgevallen van een ambtelijke duizendpoot' beslaan meer dan vijftig bladzijden. De afgevaardigden behoefden overigens niet telkens tegen nieuwe gezichten aan te kijken. Twee ka merbewaarders waren onderscheidenlijk 57 en 56 jaren in dienst! H. Brouwer Schut vertelt over Ontspan nende Buitenleven - de kleine weinig be kende buitentjes in de omgeving van Den Haag. Een merkwaardig huis in de stad is de Oosters aandoende villa Hejmo Nia aan de Parkweg 9a, werk van de architect Dolf Broese van Groenou uit de beginjaren van deze eeuw. Vele jaren was, vertelt Menno van de Laan, in Hejmo Nia een woonge meenschap gevestigd. Een tijd lang woonde er ook de schrijver F. Bordewijk met zijn echtgenote. Het bleek een lastig echtpaar te zijn, dat zich in het bijzonder ergerde aan een homoseksuele huisge noot die mannen 'uit de lagere volks klasse', ja zelfs een keer een matroos ont ving. De Bordewijks rustten niet aleer de huisgenoot verdween. Blijkbaar was de sfeer toen wel goed bedorven want wel dra vertrok ook het echtpaar Bordewijk. (Secretariaat Die Haghe, mevr. Van Or- souw, Suezkade 166,2517 BE Den Haag; lidmaatschap 40,-). J.Th.B. Heemschut, mei-juni 1989 13

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1989 | | pagina 13