Monumentale hart van Gouda k 1 BERTFRANSSEN 'Diploma van verdienste' van Europa Nostra naar Gouda 'The monumental heart of Gouda around St.-Janschurch.' Een wervende brochure over het oudste stukje van Gouda, bij de Sint Janskerk. Gouda had maarliefst de hele buurt kandidaat gesteld voor een Europa Nostra Award. Met reden en met succes: het stuk binnenstad kreeg een 'diploma van verdienste'. Gouda heeft geluk gehad. Puur uit geldge brek bleef het historische centrum na de Tweede Wereldoorlog gespaard voor een grootschalige wederopbouw met ver- keersdoorbraken. Dat is vermoedelijk de redding geweest van de oude binnenstad. Deze bleef onaangetast in een tijd dat mo numentenbescherming op een laag pitje stond. Gouda kon dan ook met reden het oos telijk binnenstadsgebied rondom de Sint Janskerk voordragen voor een onder scheiding van Europa Nostra. Een deel van de stad dus in plaats van alleen een ge bouw. 'Een prachtig en nauwelijks aange tast voorbeeld van de ontwikkeling van de Hollandse stad van de late middeleeuwen tot de negentiende eeuw,' zo wordt in de duur uitgegeven brochure door de ge meente zelf gesteld. Dat het gebied rond de Sint Jan 'prachtig en nauwelijks aangetast' is gebleven is niet in het minst te danken aan talrijke restau ratie-activiteiten. De omvangrijkste klus was de restauratie van de Sint Janskerk, gestart in 1964 en pas dit jaar aan voltooi ing toe. Op dit moment wordt de laatste hand gelegd aan de conservering van de beroemde Goudse Glazen, de mooiste ge brandschilderde ramen van Nederland, die ook internationaal bekend zijn. De am bassadeur van Nigeria of Ghana koerst re gelmatig naar de Sint Jan, vanwege de Goudse Glazen, waar je dus niet op uitge keken raakt (aldus de bijlage van een opi nieweekblad, enkele jaren geleden, met interviews van ambassadeurs). De oudste dateren van de zestiende eeuw. Met name vanaf 1975 (het Monumenten jaar) richtte de gemeenteraad van Gouda ook zijn aandacht op de omgeving van de Sint Janskerk. Het Monumentenjaar was aanleiding voor het vaststellen van een monumentennota, die het een en ander in gang zette. In 1978 wist de gemeente van twee ministeries een budget los te krijgen voor de restauratie van 22 panden. Gouda was 'ineens' monumentgevoelig gewor den! In 1979 werd bovendien de binnen- stad van Gouda tot beschermd stadsge zicht verklaard. Restauraties De restauraties namen spoedig een aan vang. Men begón in 1979 met de laat-mid- deleeuwse kapel van het Catharinagast- huis. De restauratie van Huize Groeneweg, oorspronkelijk een vijftiende eeuws kloos ter, later bejaardentehuis, vond plaats in 1982. Daarna was het Willem Vroesehuis aan de beurt, een 17de eeuws oude man nenhuis met een Empire-gevel, en de Sint Jorisdoelen (1762). De restauratie van het Steenhouwershuis (1800) met zijn houten gevel werd ondernomen door studenten van een technische school. Op die manier werd het restauratie-vak en de bouwvaar- digheid uit vroeger dagen overgedragen aan een nieuwe generatie. Veel werk werd uitgevoerd door Ko ninklijke Woudenberg Ameide. Het para depaardje van deze aannemer is - het zal niemand verbazen - de Sint Janskerk, waaraan sinds 1964 gewerkt is. Hergebruik Met restauratie alleen kom je er niet, ge bouwen moeten ook gebruikt kunnen wor den. De filosofie van de gemeente was: be houd van vorm én functie. Maar daaraan kon niet vastgehouden worden. Het Wil lem Vroesehuis en Huize Groeneweg wa ren oude mannenhuizen, maar zijn thans opgesplitst in woningen. En het Weeshuis ('before restoration a useless building'), reeds van 1968 tot 1973 gerestaureerd, herbergt nu het gemeentearchief en de openbare bibliotheek. Het Steenhouwers huis is weliswaar net als vroeger de werk plek van een steenhouwer, maar het Ca- tharinagasthuis inclusief de kapel, biedt onderdak aan het gemeentemuseum. Alle genoemde panden worden door de ge meente geëxploiteerd. De woon omgeving vraagt nogal wat zorg. De bodem is slap. Om de 7 tot 10 jaar moeten de straten op nieuw bestraat worden. Met respect voor de historische omgeving, asfalt is uit den boze. Historie De historie van Gouda begint in de 12de eeuw. In een moerassig gebied ontstond een nederzetting op de kruising van wa terwegen en karrepaden. In de late mid deleeuwen werd dit kruispunt een belang rijk centrum op de handelsroute van het noorden naar Vlaanderen. Een tijd van grote welvaart brak aan in de 17de eeuw en eerste helft van de 18de eeuw. Dat was te danken aan de fabricage van pijpen en de scheepsbouwindustrie. Grote delen van de wijk, oostelijk van de Sint Janskerk, werden na de middel eeuwen opnieuw opgetrokken. Er bleven echter ook enkele stukken onbebouwd. Daardoor was het mogelijk naast de klein schalige woonhuizen grotere projecten aan te vangen, zoals een klooster, hofjes, een weeshuis, een kapel. Uniek in dit ver band is het behoud van de Willem Vroese- tuin, midden in het oude centrum dus. Het stadsdeel bestrijkt ongeveer 4,5 ha. De tuinen, hofjes, straten en stegen zijn nog net zo gesitueerd als zij op kaarten uit de zestiende eeuw zijn getekend. Afijn, een bezoek waard. •p» il'lr h!:' Heemschut, mei-juni 1989

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1989 | | pagina 11