Financieel valt er heel wat te regelen. Hoe pakje zo iets nu 't beste aan? Loop even binnen bij de Amro Bank. Om advies. Daar zijn het plaats genoten voor. U bent welkom met kleine vragen en grote problemen. Helpen doen we graag. Probeer 't eens. Vragen staat vrijook bij de Amro Bank. Amro Bank. De bank waar je wat aan hebt. Sloop hefbrug bij Heumen dreigt Vervolg van pag. 33) mogelijkheden. Zo alleen kunnen talent en traditie elkaar ontmoeten in een schoon heid die geen luxe is maar eerder een ge volg van een soberheid die het gevaar van het bekoorlijke heeft onderkend. Van die tijdloze eenvoud en .voornaamheid getuigt het werk van bijvoorbeeld Bodon, Duintjer, Elzas en Salomonson. Vooral Hein Salomonson toont zich een meester in het beheersen van het kleine dat gestalte krijgt door een simpele struc tuur, door een vakkundige vaardigheid en door een poëtische vormgeving. Zo ont staat het wonder dat ook het kleine een schoonheid van een monumentale waarde bezit. Dat is traditie of zoals Prof. dr. F. Vos het zegt in zijn voorwoord in het boek Haiku: 'Het ontdekken van de onverander lijkheid der eeuwigheid in de tijdelijke veranderingen'. Van de 17e eeuwse Haiku-dichter Isshö is het vers: Toen ik alles gezien had Rustte mijn oog Op een witte chrysanth. Architectuur-historisch vertaald luidt dit vers: Toen ik alles gezien had Rustte mijn oog Op een wit monumentje. Alleen zulke hedendaagse monumenten zullen dat ook zijn in de toekomst. Dichter- lijker zegt Kahlil Gibrian: In de dauw der kleine dingen vindt het hart zijn morgen en wordt verfrist. H. Knijtijzer is architect BNA en lid van de redactieraad van Heemschut Toen in het midden van de jaren twintig de Maas gekanaliseerd werd hou wde Rijkswaterstaat boven haar sluizen een aantal hefbruggen vann een bijzonder type. Bij deze brug wordt het wegdek in zijn geheel horizontaal omhoog getrokken. Boven in de brug hangt een houten huisje, van waaruit de sluizen bediend worden. Langs dit huisje komen de voetgangers en fietsers die gebruik maken van de trap bovenlangs, die hen ook bij een geopende brug door gang biedt. Voorbeelden van dit brugtype zijn in de loop der jaren alle verdwenen, op een na. Dat is de hefbrug boven het Maas- Waalkanaal in Heumen, enkele kilometers ten zuiden van Nijmegen. Maar ook deze dreigt nu gesloopt te worden. Door de aanleg van de A73 van Arnhem naar Venlo en de uitvalsweg SllOisde brug overbodig geworden. Deze maand gaat de hefbrug definitief omhoog in afwachting van haar sloop. De constatering dat het hier een bijzonder industrieel monument betreft is algemeen, maar officiële plannen voor behoud zijn er nog niet geweest. Rijkswaterstaat is bereid het bedrag dat het aan de sloop zou moeten besteden te steken in een alternatief plan. Voorzichtige plannen in die richting, zoals overplaatsing naar het naburige Mook, bieden echter financieel vooralsnog geen uitkomst. Rijkswaterstaat verklaart overigens dat de sloop pas over 1 Zi jaar zal plaatsvinden. Tijs Tummers. 83 A 07

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1989 | | pagina 37