NIEUWS UIT DE PROVINCIES Groningen Meer geld voor onderhoud, minder voor restauraties Station Delfzijl wordt monument Toren van Bedum lijkt op toren van Pisa Steenkistgraf wordt gerestaureerd Het werven van fondsen is overigens nauwelijks gebonden aan speciale wet- en regelgeving. Uitzonderingen zijn vooral lo terijen en grootschalige collectes. Zo moet een loterij tenminste 60% van haar bruto opbrengst aan een charitatief doel beste den. Cultuurbehoud Tussen de recente nationale fondsenwerf campagnes neemt die voor het herstel van het Concertgebouw in Amsterdam een aparte plaats in. Algemeen maatschappe lijke doelen, vaak binnen de gezondheids zorg, zijn meer gangbaar. Sponsoring is vooral in de sport een vertrouwd ver schijnsel. De culturele sector is in deze geldstro men stiefkinderlijk bedeeld. Van de naar schatting 300,- miljoen die jaarlijks in Ne derland aan sponsorgeld omgaat, krijgt de cultuursector slechts 28 miljoen, tegen sport 270 miljoen en amusement 2 mil joen*. Toch kent ook de monumentenzorg een traditie van fondsenwerving. Talrijk zijn de anecdotes over dominees en pas toors die geld nodig hebben voor het her stel van hun oude kerk. Een daarvan, uit het betoog van Ferrée: Enkele eeuwen te rug het een Engelse dominee zich aan een schandpaal binden en bekogelen met eie ren, die het publiek kon kopen ten bate van het herstel van de kerk. De actie mis lukte, omdat de meeste mensen het toch wat gênant vonden. Twee recente feiten uit ons land: Het Preuvinement in Maastricht bracht deze herfst 100.000,- op voor de restauratie van de St. Servaasbasiliek. In Goes zamelt men geld in voor de Grote Kerk door de pilaren symbolisch ter adoptie aan te bieden aan bedrijven en particulieren. Hoewel het werven van fondsen voor cul tuurbehoud bepaald geen vreemd ver schijnsel is, lijkt het zich doorgaans wel te beperken tot ad-hoc campagnes op een plaatselijke schaal. Monumenten geschikt De instandhouding van cultuurmonumen ten is ongetwijfeld een geschikt doel om fondsen voor te werven. Want potentiële gevers zijn toch te overtuigen van het be lang van cultuurbehoud? Monumenten zijn zichtbaar, ze helpen zelf bij hun promotie. Blijkens enquêtes kunnen monumenten re kenen op een breed draagvlak onder de Nederlandse bevolking. Volgens een re cent onderzoek in Zwolle zijn investerin gen in monumenten economisch waarde vol. Het onderwerp van de laatste natio nale monumenten-studiedag, marketing van monumenten, kan een voorbode zijn van een grootse toekomst voor fondsen werving binnen de monumentenzorg. De monumentenzorg kan dan profiteren van de ervaringen binnen andere sectoren. Het Euroforum-congres gaf geen op somming van pasklare tips, maar gaf wel inzicht in een professionele benadering van fondsenwerving. Centraal hierin staan vindingrijkheid en een planmatige aanpak. Tot slot nog een hoopgevende uitspraak van Hans Ferrée. "Voor creatieve mensen zijn er nog mogelijkheden te over'. Tijdschrift Stichting en Vereniging 1988, blz. 159, Uitg. Kluwer, Deventer. De provincie Groningen geeft sinds 1 januari meer geld uit voor onderhoud en minder voor restau raties. Het college van Gedepu teerde Staten meent, dat door een grotere nadruk te leggen op tijdig onderhoud geldverslindende res tauraties kunnen worden voorko men. De provincie gaat onder meer extra geld uittrekken voor organisaties op het terrein van mo- numentenbehoud. Delfzijl - Minister Brinkman wil het stationsgebouw in Delfzijl op de monumentenlijst plaatsen. Hij volgt daarbij een advies van de Monumentenraad. Deze vindt het gebouw 'eenvoudig', maar met zorg en gevoel voor detail ge bouwd. De perronoverkapping uit 1883 wordt van belang geacht voor de architectuurgeschiedenis. De overkapping rust op geprofileerde gietijzeren zuiltjes en verkeert ge deeltelijk nog in de oorspronke lijke staat. Het station is gerestau reerd en inwendig aangepast aan de tegenwoordige eisen. Bedum - Is de toren van Bedum de scheefste toren van Nederland? De toren van de Hervormde kerk hangt 1.77 meter uit het lood en oogt bijna zo scheef als de toren van Pisa. Bij metingen bleek, dat hij in de afgelopen achttien jaar zeven centimeter is gezakt. De oorzaak berust bij de winning van aardgas. Volgens de Asser economisch- geograaf dr. Meent van der Sluis staat de toren van Bedum op een uitloper van het aardgasveld van Slochteren. Bovendien bevinden zich volgens hem in de bodem on der het gebouw eeuwenoude breuklijnen, die door de aardgas winning in beweging zijn geko men. Van der Sluis doet zijn be weringen in het rapport Aardbe vingen in Noord Nederland. In dit rapport tracht hij aan te tonen, dat verschillende gebouwen in het noorden van het land ernstig ver zakken door de aardgas winning van de Nederlandse Aardolie Maatschappij. Deze laatste ont kent. Van der Sluis spreekt van een 'ernstige bedreiging van cultuur goederen.' De tufstenen toren stamt uit de twaalfde eeuw. Om streeks 1900 begon hij te verzak ken, maar een ingrijpende recon structie van de fundering maakte daaraan een eind. Sinds 1970 ech ter zakt de toren opnieuw en wel in een onstuitbaar tempo. De Rijks- In oktober vorig jaar werd het hoogste punt bereikt van de restauratie van kasteel Rosendael te Rozendaal. Op de gereconstrueerde 18de eeuwse lichtkoepel wordt een vergulde windvaan geplaatst (foto Geldersche Kasteelen). dienst voor de Monumentenzorg heeft inmiddels ruim een ton subsi die aan de kerk toegekend ten be hoeve van een restauratie. Delfzijl - Het steenkistgraf, dat en kele jaren geleden in Delfzijl is op gegraven, moet voor 30.000 gulden gerestaureerd worden. Een steen kistgraf is te vergelijken met een hunebed, maar is bestemd voor slechts één persoon (een hunebed is een groepsgraf). Het monument is uniek in zijn soort. Het steenkist graf, ruim 4.000 jaar oud, werd eind 1985 vervoerd naar het Nationaal Hunebedden Informatiecentrum in het Drentse Borger. Dat heeft het monument geen goed gedaan. Sommige stenen vielen bij het ver voer spontaan uit elkaar. Oorzaak: het zoute milieu waaraan de stenen eeuwenlang hebben blootgestaan. Een bedrijf uit Delft is nu bezig de stenen met lijm in te spuiten om te voorkomen dat ze nog meer uit el kaar vallen. De restauratie kost 30.000,-. De Stichting Oud Borger stelt nu pogingen in het werk de steenkist na de restauratie te over kappen. Het monument is te groot om in het informatiecentrum zelf ondergebracht te worden. Overigens is een poging van de Stichting Oud Borger om ook een in 1985 te Delfzijl opgegraven hu nebed over te brengen naar Bor ger mislukt. Het hunebed wordt nu permanent in Delfzijl geëxposeerd. In dezelfde regio is men bezig de restanten van het oude dorp Scheemda op te graven. Het dorp werd in 1509 als gevolg van een overstroming verlaten. Er werden al restanten gevonden van een kerktoren en vijf volledige skelet ten. 32 Heemschut, januari-februari 1989

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1989 | | pagina 32