Voozjaarsexcursie Utrecht Kelder onder de hoofdvleugel van het Catharijneconvent te Utrecht. Situatie vóór de restaura tie van 1977. (foto Rijksdienst voor de Monumentenzorg, Zeist). gehele wereld'. Ieder raakt in de ban van de sfeer in hartje Utrecht, waar stadsbewo ners, dagjesmensen en toeristen de terras jes in het zomerseizoen bevolken. De vaak van een tongewelfje voorziene kelders, die diep onder de straatzone doorlopen, bezitten aan de waterkant een stukje kade, nu meestal het terras, waar plezierboten langsvaren en aanmeren. Een van deze kelders is bijvoorbeeld als wijnmagazijn ingericht, waar men af en toe mag komen proeven. De gastronomische sector is in de hergebruikte kelders sterk vertegen woordigd, begrijpelijk, in dit bruisende hart van Nederland. Drainage Terug naar de vochtproblematiek: Cor- neille Janssen stelt vast, dat optrekkend vocht bij het herstel van oude gebouwen nog steeds een van de meest nijpende problemen vormt. 'Bij op staal gefun deerde gebouwen kan er soms veel wor den bereikt door het aanbrengen van een goede drainage (een aantal buizen boven elkaar is vaak nodig) langs de voet van het gebouw, mits de onderkant van de funde ring boven de grondwaterspiegel ligt. Om een snelle toestroming van het water naar de buis te bevorderen vullen we de sleuf boven de (bovenste) buis met kiezelste nen.' Aldus Janssen in zijn boek. Voor tech nici is het vochtprobleem een uitdaging, waarop men een afdoend antwoord tracht te geven. Delta PT Op de kort geleden gehouden Zutphense restauratiebeurs toonde de Morgo Ver koopmij te Zutphen Delta PT de noppenfo lie tegen vochtige wanden. Deze folie bestaat uit een slag- en vorm vast poyolefin. Deze beschermende laag is bestand tegen zuren, oliën, alkalische en oplosmiddelen. Het principe van dit mate riaal is, dat er een luchtspouw wordt ge vormd tussen de vochtige oude muur en de folie, die waterdicht is. Op het thermo- gelaste netwerk kan iedere stuclaag wor den aangebracht. Ook gipsplaten kunnen op simpele wijze worden gemonteerd. Om vochtopeenhoping te voorkomen moet aan de onder- en bovenzijde van de wand een speciaal ventilatieprofiel worden aange bracht. Een goede methode is ook die van de electro-osmose. Daarbij ontstaat er een electrisch spanningsverschil tussen de voet van de muur en het opgaande werk. De stuwende kracht die het water omhoog drijft is dan verdwenen. Slecht onderhoud K. Boeder van de Monumentenwacht heeft al eens vastgesteld, dat veel restauraties het gevolg zijn van achterstallig onder houd. Dat geldt zeker voor het vochtscha- deprobleem (o.a. afbladderende pleister lagen, onder- en bovengronds, met name in oude kerken). Huismeester Eigenlijk zou iedere oude kelder in Utrecht de beschikking dienen te hebben over iemand als de huismeester van de Nieuwe Kerk te Amsterdam. Sinds 1980, toen de restauratie aldaar voltooid was, waakt Gerrit Schoos tegen vorst, hitte, vocht, duivenontlasting en luchtverontrei niging, de grootste bedreigingen van een monument. Kunsthistorische waarde van oude huiskelders Talloze voorbeelden in Utrecht tonen aan, dat onder de middeleeuwse stenen huizen (vgl. het proefschrift van Temminck Groll uit 1963) grootse kelders (ook met pijlers en gewelven) aanwezig waren en zijn. Ook in de Bondsrepubliek Duitsland en in Vlaanderen (vgl. Brugge en Gent) zijn fraaie middeleeuwse exemplaren be waard gebleven. Bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg te Zeist en bij gemeente lijke monumentenzorgers zijn veel interes sante gegevens en opmetingen te vinden. De oplossing van een sluipend probleem als vochtschade is dan ook van groot be lang voor het bouwhistorisch onderzoek. Literatuur: Comeille F. Janssen, Behoud en herstel. Restauratie-technieken en monumenten zorg, Haarlem 1980,183-193. Nico Lardenoye, Bouwschade. Grondbe ginselen, Praktijkervaring, Praktische ad viezen, Brussel/Amsterdam 1983, p. 90-100. Een gesprek met restaurateur Adrie Schel- levis, NRC-Handelsblad, 1-5-1987. Heemschut, jrg. 1986,152. Morgo folietechniek, documentatiemap (inl.: tel. 05750-19431). Varen op de Vecht langs theekoepels en buitenplaatsen, met koffiemaaltijd in au- berge 'De Nederlanden' te Vreeland. Zo luidt kort het programma van de voor jaarsexcursie, die Heemschut Utrecht op 22 april organiseert. Hieronder het con crete programma. 9.45 uur Ontvangst (met koffie) in Hotel-Restaurant 'De Nonnerie', Langegracht 51 te Maars- sen. 10.20 uur Afvaart van 'Raadhoven', Herengracht 20 te Maarssen. Tijdens de vaart zal de Heer A. J. A. M. Lis man, mede-auteur van 'Plaatsen aan de Vecht en de Angstel' alle gewenste infor matie verschaffen. 11.40 uur Passeren van de brug bij Loenen. 12.15 uur Aankomst bij 'De Nederlanden'. Na de kof fiemaaltijd gelegenheid om kennis te ma ken met het sfeervolle Vechtdorp Vree land, dat eens stadsrechten genoot. 14.30 uur Vertrek uit Vreeland voor een bezoek aan een der bekende Vechtbuitens. 17.30 uur Aankomst te Maarssen, tevens einde der excursie. De boottocht is in grote trekken een her haling van de voorjaarsexcursie van 1988, toen wegens de beperkte plaatsruimte aan boord (maximaal 80 zitplaatsen) een groot aantal leden moest worden teleurgesteld. Deze leden genieten thans uiteraard voor rang. Deelname aan de excursie is mogelijk door overschrijving van 35,- op giro 124326 van de Bond Heemschut te Amster dam, onder vermelding 'Vooijaarsexcur- sie Utrecht'. In Maarssen is volop parkeergelegenheid op het Harmonieplein. Ook bestaat er een uitstekende busverbinding met Utrecht C.S. (vertrek Utrecht C.S. 9.21 uur, aan komst Maarssen dorp 9.41 uur, buslijn 120). Vertrek uit Maarssen 17.49 uur. Heemschut, januari-februari 1989 27

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1989 | | pagina 27