Invloed van luchtverontrei niging op natuursteen zou meevallen I A^ Bond Heemschut Antwoordnr. 3808 1000 PB Amsterdam BERTFRANSSEN Rapport over invloed van luchtverontreiniging: 'Visueel niet aantoonbaar' Heemschut Vereniging tot bescherming van cultuurmonumenten in Nederland bon uitknippen en in enveloppe zonder postzegel opsturen naar: 'Schade aan natuursteen in Nederlandse monumenten.Een rapport met deze titel wordt geacht een nieuw drama van lucht verontreiniging te onthullen, ofte onder strepen. Maar dat gaat hier niet op. Integendeel zelfs. Het pas verschenen rapport van het Kunsthistorisch Instituut van de Rijksuniversiteit te Leiden en het Instituut voor Milieuvraagstukken van de Vrije Universiteit, dat in opdracht van het ministerie van VRO tot stand kwam, spreekt geruststellende woorden. Een citaat: 'In tegenstelling tot de vele, nogal alarmerende berichten, die ons uit verschillende hoeken van de samenleving bereiken met betrekking tot de veronder stelde aantasting van monumenten door luchtverontreiniging, laten de resultaten van dit onderzoek zien, dat er in Neder land - met name als gevolg van de ge bruikte natuursteen - niet echt sprake is van een visueel aantoonbaar aantastings proces als gevolg van de toegenomen luchtverontreiniging.' De onderzoekers selecteerden 100 mo numenten, waarvan oude foto's beschik baar waren. Deze werden dan opnieuw gefotografeerd, zo mogelijk vanuit het zelfde standpunt als de oude foto's (dat was niet altijd mogelijk: sommige oude fo- Delden, kasteel Twickel, Eva. (A. Kramer 1985). Secretariaat: Korenmetershuis Nieuwezijds Kolk 28 tel. 020-225292 ledenadm.: 230994 Het aan ommezijde vermeld nieuw lid wordt opgegeven door: Naam: Adres: Postcode: Woonplaats: Geeft u dit lidmaatschap kado? Ja/Nee* Omcirkelen wat u wenst. Postzegel niet nodig to's zijn tijdens restauraties vanaf steigers gemaakt). Op die manier konden de geruststellende woorden van het rapport ook geïllustreerd worden. Een monumentenliefhebber, die zich zorgen maakt over de toekomst, kan Verlekkerd' kijken naar een foto uit 1988 van het Tempeliershuis te Zierikzee. Reeds is vuil en gips aanwezig, de Gober- tange vertoont al de meelzakvorm - uit een foto uit 1985 blijkt echter, dat een verschil in aantasting nauwelijks waarneembaar is. Delden, kasteel Twickel, Adam. (A. Kramer, 1985). Beide beelden zijn in 1932 schoonge maakt. Sinds die tijd is het beeld van Adam sterk achteruitgegaan. In het verleden was het al sterk gerestaureerd met mortel en daarna geverfd. Onderzoek slechts beperkt van opzet Het rapport houdt blijkbaar nog een slag om de arm. Visueel aantoonbaar, 'op de foto' bedoelt men, is de schade niet veront rustend. Maar het onderzoek heeft zich be perkt tot een fotodocumentatie van de on derzochte monumenten, uitgebreid met gegevens, die op de aantasting van in vloed kunnen zijn geweest. 'De fysisch/ chemische processen in de natuursteen als gevolg van de luchtverontreiniging zijn niet in dit onderzoek meegenomen,' schrijft men. 'Deze processen kunnen ons op de langere termijn wellicht voor pro blemen plaatsen, die op grond van voor-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1989 | | pagina 22