Heemschut gaat zure regen te lijf Noot Met méér leden de monumenten nóg beter beschermen Waterafstotende verflagen worden doorzout- kristallisatie afgestoten (foto Olga van der Klooster). Uit deze conclusie zou men kunnen aflei den dat het verstandig zou zijn onze monu menten te voorzien van beschermingsla gen, die waterafstotend zijn. In de meeste gevallen echter raken deze gebouwen dan van de regen in de drup. Niets is onver standiger dan het aanbrengen van dit soort beschermingslagen. Aangezien vocht niet alleen vanaf de buitenkant binnendringt maar ook vanuit de bodem en via lek kende daken en dakgoten (waar is tegen woordig géén achterstallig onderhoud?) werken deze waterafstotende lagen alleen maar averechts doordat ze het vocht in de muur tegenhouden. Schadelijke bevriezing en kristallisatie van zouten treden dan zeer zeker in de wand op. Daarnaast zijn deze waterafstotende lagen niet meer effectief wanneer zij van buitenaf worden bescha digd of wanneer scheuren ontstaan. Het vocht kan dan alsnog vanaf de buitenzijde de muur binnendringen terwijl het niet meer makkelijk kan ontsnappen. Beter is het dan ook er zorg voor te dra gen dat daken, dakgoten en afvoerpijpen (regelmatig onderhoud!) niet gaan lekken, dat de voegen in de gevelwand goed op de bakstenen aansluiten en op tijd worden vervangen en dat opnieuw aangebrachte beschermingslagen waterdampdoorlatend zijn. Veel is er voor te zeggen om juist monu menten, waarvan de bakstenen over het algemeen zachter en poreuzer zijn en de metselspecie uit kalkmortel bestaat, te voorzien van een verf- of pleisterlaag die ademend is. Helaas zijn de moderne wa terdamp doorlatende middelen niet alle maal even goed. In een volgend artikel wordt meer aandacht besteed aan moge lijke conserveringsmiddelen. Olga van der Klooster is bouwhistorica en consultant architectuurconservering. Op 13 januari 1989 start zij haar Advies- en Do cumentatie Centrum voor Architectuur conservering. Geïnteresseerden kunnen voor informatie-uitwisseling, onderzoek en advies schriftelijk contact opnemen. Voor haar collectie historische bouwmaterialen die permanent zal worden tentoongesteld zijn uw materialen van harte welkom. Adres: ABCgebouw (Architectuur Bouwhistorisch Centrum) Groot Heiligland 47 Haarlem Tel. ('s avonds) 020-795439. Hoewel nog niet proefondervindelijk is vastgesteld blijkt schade ook voor te ko men in landbouwgebieden waar een hoog ammoniakgehalte in de lucht is ge meten. De zwaveldioxides en stikstof oxides zijn dan wel minder geconcen treerd, het zijn hier echter de ammo- niumzouten die de zuurgraad verhogen. Opnieuw aangebrachte verflaag aan het 16e eeuwse pand Lange Begijnenstraat 22 te Haarlem. De kleur van de verf werd vastge steld na micro-analyse van de verfresten. (foto Olga van der Klooster). O Aantasting door zouten bij Korexunetershuisje 'de zetel van Heemschut' in Amsterdam. Al 77 jaar zet Heemschut zich in voorde bescherming van monumenten, waarde volle bebouwing en unieke landschappen. Steeds vaker stuit zij daarbij op het enorme probleem van de zure regen, die niet alleen natuur maar ook cultuurmo numenten) aantast. Heemschut gaat haar aandacht sterker richten op deze be- schermingstaak. Daarbij heeft zij nieuwe leden echter hard nodig. Die vormen immers de financiële basis voor ons werk. Wilt u dat ondersteunen, vul dan deze kaart in. Wordt u zelf lid, dan ontvangt u als premie een Heemschut-das of sjaal. Maakt u een ander lid dan ontvangt u dezelfde premie. In dat geval ook de omme zijde van deze bon invullen. U kunt de bon uitknippen en in een enveloppe zonder postzegel opsturen (z.o.z. bon voor adressering). Ik geef mezelf/een ander* op als lid. Heer/mevrgeb.jaar Adres Postcode en woonplaats Lidmaatschap/contributie per jaar* leden van 30 tot 65 jaar 50,- leden van 65 jaar en ouder 35,- Iedentot30jaar 25,- gezinsleden (geen extra tijdschrift) donateurs(bijdrage) rechtspersonen 25,- 70,- 70,- Betaling van de contributie geschiedt d.m.v. een acceptgirokaart, die wordt toegezonden na ontvangst van deze aanmelding. Omcirkelen wat u wenst l

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1989 | | pagina 21