9 D iï EL U U flP BOEKEN KR1MPENHUIS stantie een aanvulling op het normale wel standstoezicht. Het geeft vooraf de richtlij nen waaraan een ontwerp moet voldoen. Deze richtlijnen hoeven niet belemmerend te werken op een goede vormgeving. Er wordt bijvoorbeeld geen bepaalde dak- vorm of raamindeling voorgeschreven, maar alleen gesteld dat deze, het thema kenmerkende, eigenschappen in het nieuwbouwplan gerespecteerd moeten worden. De architect is verder vrij in de manier waarop hij deze eigenschappen in terpreteert. Alleen wordt hij door deze richtlijnen gedwongen om in zijn ontwerp rekening te houden met de omringende vormenstructuur. Nieuwbouwplannen die in hun vormgeving en situering de be staande beeldkwaliteit negeren kunnen op grond hiervan geweigerd worden. DWARSHU1S Een andere waardevolle invalshoek van het plan is de monumentenzorg, zeker nu door de decentralisatie het financieren van restauraties een stuk moeilijker geworden is. De wettelijke bescherming die een mo nument geniet, geeft geen garantie meer voor behoud. In een beeldkwaliteitsplan kunnen in ieder geval die eigenschappen bescherming krijgen die van belang zijn voor de karakterbepaling van een groter stedebouwkundig geheel. Met behulp van het stads- en dorpsvemieuwingsfonds kan een gemeente hiervoor gerichte subsidies vrijmaken. De twee foto's, galerij Waalkens te Fin- sterwolde en een bankgebouw in Sau- werd, laten zien hoe binnen een bestaand schema sommige beeldeigenschappen overgenomen worden, terwijl tegelijker tijd andere vrij geïnterpreteerd zijn. Galerij Waalkens is gesitueerd in een lintbebouwing van forse boerderijen van het Oldambster type. De boerderijen lig gen op ruime afstand van elkaar met het voorhuis naar de weg. Het voorhuis en de grote graanschuur zijn onder een doorlo pend, flauw hellend zadeldak geplaatst, met de nok haaks op de staart. Niet alleen in zijn plaatsingseigenschappen en in de dakvorm volgt het ontwerp het thema van de omringende bebouwing. Het kleurge bruik, de rode steen, verwijst naar de kleur van de traditionele Groninger bak steen. De raampjes van de zaadzolders van de Oldambster boerderij vinden we terug in de horizontale plaatsing van de ramen. VILLA Geen nostalgie Ook in het ontwerp voor het bankgebouw is, zoals de foto laat zien, gebruik gemaakt van het thema van de omringende bebou wing. De gevelindeling is een interpretatie van de verticale gerichtheid van de ramen en de overheersing van de muurvlakken van het belendende pand. Helaas heeft de architect de hoofdvorm van het naastgele gen pand zonder meer overgenomen, een hoofdvorm die vreemd aandoet voor een bankgebouw. Juist door het letterlijk aanpassen van zijn ontwerp aan deze beeldeigenschap van de omringende bebouwing wordt naar mijn idee de beeldkwaliteit verstoord. Een nieuwe functie, zoals een bank, vraagt een nieuwe vorm. Het desondanks vasthouden aan oude vormen is een soort van nostal gie die de gebouwde omgeving alleen maar onbegrijpelijker maakt. Een beeldkwaliteitsplan kan door zijn specifieke invalshoek een belangrijke aanvulling betekenen op het bestaande in- AMSTERDAMSE SCHOOL strumentarium. Alleen zal er, in dit geval door Welstandszorg Groningen als advi seur van de gemeente Loppersum, voor gewaakt moeten worden dat het bij nieuwbouw niet leidt tot het overnemen van vormen van de bestaande ruimtelijke structuur zonder dat deze opnieuw door dacht worden. Math Berkers is kunsthistoricus en lid van de provinciale commissie Heemschut Gro ningen. DELFTSE SCHOOL Nieuw bouwen binnen beschermd stadsgezicht De binnenstad van Dordrecht werd on langs aangewezen als beschermd stadsge zicht en deze brochure beoogt te inspire ren tot meer aandacht en begrip voor nieuwbouw binnen de historische stads kern. Een uitgave van de gemeente Dor drecht, dienst Stadsontwikkeling. Prijs 12,- te bevragen bij S. Leenderts, dienst stadsontwikkeling 078-116552. De 'Norbertijnen poort' te Tilburg op 't Goirke Overblijfselen van een vroegere pastorie; door J. A. J. Becx en H. F. J. M. van den Ee- renbeemt. Uitgegeven t.g.v. de actie tot behoud en restauratie van deze poort. Tilburg, drukkerij Gianotten, 1988. Met de fiets langs Van Lochem Door Wim de Wagt, in opdracht van de Werkgroep Bouwhistorie Haarlem. Een routebeschrijving langs een aantal van de bouwwerken (woonwijken, landhuizen, zwembad enz.) van de architect J. B. van Lochem (1881-1940). Het boekje is te ver krijgen bij de V.V.V. te Haarlem, tel. 023- 319059. Prijs 5,- excl. verzendkosten. Het Gelders rivierengebied uit zijn isolement Een halve eeuw plattelandsvernieuwing; onder red. van ir. H. P. de Bruin e.a. Deel 18 in de Gelderse Historische Reeks. Zutphen, de Walburg Pers, 1988.320 pp. ISBN 90.6011.614.3. Prijs 35,-. De Hollandse stad in de dertiende eeuw Onder red. van E. H. P. Cordfunke e.a. Deze bundel bevat acht onderzoeksresul taten over het ontstaan en de eerste jaren van de Hollandse en Zeeuwse steden van de hand van verschillende deskundige au teurs, geschreven op uitnodiging van de Stichting 'Comité Oud-Muiderberg'. Zutphen, de Walburg Pers, 1988,112 pp. ISBN 90.6011.612.7. Prijs 29,50. AMtC Heemschut, januari-februari 1989 19

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1989 | | pagina 19