Het beeldkwaliteitsplan Loppersum WELSTANDSZOR Galerij Waalkens te Finsterwolde laat zien hoe binnen een bestaand schema sommige beeld eigenschappen overgenomen worden terwijl andere vrij geïnterpreteerd zijn. MATH BERKERS Naar een gemeentelijk beleid ten aanzien van de beeldkwaliteit: Tal van gemeentelijke beleidsvelden hebben direct of indirect invloed op de kwaliteit van de vormstructuur van de gebouwde omgeving. In de ruimtelijke ordening, op basis van het bestemmingsplan, wordt vastgelegd waar precies gebouwd mag worden. Vanuit het stads- en dorpsvemieuwingsbeleid wordt de keuze gemaakt wat er gebouwd, ge sloopt of gerenoveerd wordt. De monumentenzorg verleent bepaalde panden of groepen van panden een monumentenstatus en hoopt zo hun behoud te garanderen. Het uiterlijk van een nieuw te bouwen of te verbouwen object valt onder de verantwoordelijkheid van de welstandszorg. Zij stelt vast of een bouwplan voldoet aan 'redehjke eisen van wel stand'. In haar Beeldkwaliteitsplannen, waarvan het plan Loppersum het eerste is, tracht Welstandszorg Groningen deze verschil lende beleidsterreinen, voorzover ze van invloed zijn op het uiterlijk en de situering van de bebouwing, te bundelen. Een beeldkwaliteitsplan bestaat enerzijds uit een verkenning en waardering van de beeldkwaliteit van de gebouwde omge ving, anderzijds uit beleidsvoornemens ten aanzien van die kwaliteit. In het plan wordt door Welstandszorg allereerst een poging ondernomen om de beeldkwaliteit van de bestaande bebou wing te definiëren. Het plan spreekt zich niet uit over de kwaliteit van een afzonder lijk pand, maar waardeert de gebouwde omgeving in haar onderlinge samenhang. De beeldkwaliteit van een straat of een deel van een straat wordt beschreven aan de hand van de beeldeigenschappen van de afzonderlijke panden: de plaatsing, de grootte, de vorm en de uitdrukking. Bij de plaatsingseigenschappen is de dichtheid van de bebouwing en de richting en af stand ten opzichte van de weg van de ver schillende panden van belang. De grootte en vorm worden uitgedrukt in de relatieve grootte, de geleding van plattegrond en opbouw en de dakvorm. De verhouding tussen de open en dichte oppervlakten Een belangrijk hulpmiddel bij deze ana lyse is de bijbehorende nota 'Dorpsbebou wing in Groningen'. In deze nota zijn voor noord-Groningen vijf categorieën van be bouwing onderscheiden: het krimpenhuis, het dwarshuis, de villa, Amsterdamse en Delftse school. Met behulp van tientallen tekeningetjes worde de verschillende va riaties binnen deze categorieën in beeld gebracht. Bij de beschrijving van de beeldkwaliteit wordt steeds naar deze in deling verwezen. Een groep huizen, een straat of een deel van een straat, kan onder een 'thema' ge bracht worden op grond van bijvoorbeeld eenzelfde plaatsing en vorm van de afzon derlijke panden, maar ook op grond van een kenmerkende afwisseling daarin. Bouwmassa's die zich door plaatsing, vorm, grootte en uitdrukking onderschei den van de omringende bebouwing, b.v. een school, het gemeentehuis, de kerk, worden apart als 'niet-thema' beschreven. Geen voorschriften maar regie aanwijzingen In het plan staat omschreven welke eigen schappen van belang zijn voor de beeld kwaliteit van een thema. Van de niet-the- ma's, de afzonderlijke gebouwen, worden die eigenschappen gewaardeerd die van invloed zijn op de beeldkwaliteit van de omgeving. Deze waardering vormt het vertrekpunt voor een gemeentelijk beleid ten aanzien van de beschreven beeldkwa liteit. In het plan is voor ieder thema vast gelegd welke beeldeigenschappen voor behoud in aanmerking komen of waarvan behoud wenselijk is. Maar ook wordt aan gegeven welke eigenschappen juist ver anderd zouden moeten worden. Deze uit spraken hebben nadrukkelijk niet de sta tus van voorschrift maar zijn meer een soort regie-aanwijzingen voor de beoorde ling van toekomstige bouwplannen. Bankgebouw te Sauwerd: vrije interpretatie van locale bouwkunst. van de gevels, de breedte/hoogte-verhou ding van de ramen, het voorkomen van dakkapellen, geprononceerde ingangs partijen etc. en het materiaal- en kleurge bruik worden samengevat in de uitdruk kingseigenschappen. In het geval van Loppersum heeft het plan de juridische status van een raads besluit. Het is ook heel goed denkbaar dat het plan als toelichting in het bestem mingsplan wordt opgenomen. Een beeldkwaliteitsplan is in eerste in- 18 Heemschut, januari-februari 1989

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1989 | | pagina 18