Buurtschap Brakkenstein bij Nijmegen dreigt nu ook haar laatste monument te verliezen BOERDERIJEN Heemschut-agenda Heemschut Persprijsvraag vrt es?a Het boerderijcomplex van landgoed 'De Drie Huizen'. TIJSTUMMERS De buurtschap Brakkenstein bij Nijmegen dreigt haar laatste monument, het fraaie boer derijcomplex van het landgoed 'De Drie Huizente verliezen, nadat eerder al een Saksi sche boerderij in de buurtschap werd afgebroken. Onze medewerker Tijs Tummers legt uit waarom. De schuur is inmiddels al gesloopt. De voormalige buurtschap Brakkenstein ligt aan de zuidgrens van de gemeente Nij megen. Ook na een grootscheepse bebou wing in de jaren vijftig is de wijk geïso leerd van de rest van de stad gebleven. Aan drie zijden grenst de wijk aan bos en weiden en de drukke St. Annastraat ba kent Brakkenstein aan de vierde, weste lijke zijde duidelijk af. Het eigen, onafhan kelijke karakter van de wijk uit zich op vele wijzen. Om een actueel voorbeeld te noemen: in deze dagen accepteert het als enige wijk niet de stadsprins, maar besluit het als vanouds zich aan de hand van een eigen Prins in het carnaval te storten. Aan de oostelijke grens ligt, aan de overkant van de in de jaren dertig be bouwde Driehuizerweg, het landgoed 'De Drie Huizen'. Al eeuwen lang is Driehuizen de geografische benaming voor dit Nij meegse buiten. De huidige bebouwing van het landgoed bestaat uit een boerderijen complex, dat gebouwd is in 1868. Zeer fraai, vrij gelegen tussen de weiden, met de bossen en heuvels van het Reichswald als achtergrond, ligt daar het grote statige woonhuis omringd door diverse bijgebou wen. Na de illegale sloop door een verze keringsmaatschappij van een Saksische boerderij, nu een jaar geleden, is 'De Drie Huizen' Brakkensteins laatste monument. Maar ook dit dreigt het nu te verliezen. Dat dit monumentale complex werkelijk in gevaar is werd pas enige maanden ge leden duidelijk. Toen zakte op een kalme oktoberavond het licht gebolde zadeldak van de monumentale paardenstal plotse ling in elkaar. Oorzaak: ernstige verwaar lozing. Het instorten gebeurde nqg geen twee maandan nadat de gemeente het pand officieel op de gemeentelijke monu mentenlijst had laten plaatsen. Tevens schreef het de eigenaresse aan om het noodzakelijk onderhoud uit te voeren aan de toen nog ogenschijnlijk fier overeind staande schuur. Plaatsing op de monumentenlijst leek de plannen te doorkruisen van de eigenaren, de erven Terwindt, die eerder dit jaar bij de gemeente al een sloopvergunning had den aangevraagd. Zij willen het gebied vrijmaken voor nieuwbouw. Met verwij zing naar de procedure om het complex op de monumentenlijst te plaatsen werd hen de sloopvergunning geweigerd. Na de instorting van de paardenschuur kondigde de gemeente zelfs aan dat het desnoods zelf onder bestuursdwang en op kosten van de eigenaresse de noodzakelijke voorzieningen zou gaan treffen. Raad van State Tegenvaller voor de gemeente was echter dat erven Terwindt in een aangespannen procedure steun kregen van de Raad van State. De afdeling Rechtspraak van deze Raad schorste namelijk de aangekondigde gemeentelijke bestuursdwang en heeft in middels zelfs toestemming gegeven voor sloop. De enige voorwaarde die zij hieraan verbindt is dat de sloop op kosten van de eigenaar geschiedt en wel zo zorgvuldig dat herbouw in de toekomst nog mogelijk is. De eigenaren gingen hier aanvankelijk niet mee accoord, maar lijken nu dit plan, dat ongeveer 20.000,- zal gaan kosten, te willen overwegen. De veel duurdere wens van de gemeente, conserveren en stutten in afwachting van een officieel restaura tieplan, komt nu al niet meer ter sprake. Het alternatief - zorgvuldige sloop - wekt weinig vertrouwen bij de gemeente, aan gezien de monumentenverordening het recht ontbeert om herbouw te eisen van een monument dat al gesloopt is. Inmid dels hebben de Erven Terwindt bij de Raad van State nog een bezwaarschrift in gediend tegen de plaatsing van het hoofd gebouw op de monumentenlijst. Aangezien behandeling daarvan nog wel even op zich zal laten wachten lijkt de volgende ontwikkeling in deze zaak het verder instorten van de monumentale paardenstal. En zo dreigt de gemeente Nij megen haar grip te verliezen op een com plex dat, zeker wat de landschappelijke structuur betreft, als een van haar mooiste monumenten geldt. En de wijk Brakken stein lijkt niet alleen binnen een jaar haar laatste twee monumenten kwijt te raken, maar tevens een deel van haar eigen, unieke karakter. Tijs Tummers is kunsthistoricus te Amster dam. 22 april Voorjaarsexcursie Utrecht (zie pag. 27) 20 mei Algemene Vergadering Heem schut 2Z mei Excursie Zuid-Holland naar Hellevoetsluis en Goedereede. Tot een week nadat dit tijdschrift in uw bus is gevallen kunnen nog inzendingen wor den opgestuurd voor de Heemschut Pers prijs. Voor deze prijs komen in aanmer king geschreven artikelen of radio/tv-pro- ducties over de bescherming van monu menten in de ruimste zin van het woord, incl. landschappen en stads- en dorpsge zichten. Zie verder de aankondiging in ons vorige nummer op pag. 6. Prijs voor woonomgeving Wilt u samen met uw buurt- of dorpsgeno ten uw woonomgeving verbeteren en nog een prijs winnen ook? Dat kan door in te schrijven voor de wedstrijd 'Een kem, waar pit in zit', die door de Koninklijke Ne derlandse Heidemaatschappij wordt geor ganiseerd. Inlichtingen: 085-455146. VERBODEN fOECANC «STOffTINCS gevaar Heemschut, januari-februari 1989 17

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1989 | | pagina 11