Heemschut Provincie wil meer eigen accenten gaan leggen bij monumentenbeleid JAAP KAMERLING Gedeputeerde Jaap Dijkstra kan straks blijven 'klunen' bij Ramelerbrug In dit nummer o.a.: Foto omslag: Redactie: Drs. J. Kamerling, eindredacteur Drs. A. M. ten Cate Dr. E. Jans Vaste medewerk(st)ers: J. Th. Balk, Amsterdam R. Dinger S. van Dockum, Leiden Drs. H. C. Franssen, Amsterdam Drs. J. Huysmans, Utrecht Drs. P. Karstkarel, Leeuwarden D. van der Meulen, Assen Drs. L. van der Meule, Den Haag R. Lureman, Doetinchem Drs. W. J. Pantus, Nijmegen J. E. van der Wielen, Den Haag G. Spruit, Amsterdam Correspondentieadres Bond Heemschut: Nieuwezijds Kolk 28, 1012 PV Amsterdam; tel. 020-225292 (secr. en juridische zaken) tel. 020-230994 (eindredactie) tel. 020-230994 (ledenadministratie) Postgiro 124326 Lidmaatschap 50,-per jaar Voor 65+ 35,- en voor 30" 25,- Opzegging alleen vóór 1 december. Correspondentie voor advertenties: Bosch Keuning: Channa Molenaar Postbus 1,3740 AA Baarn tel. 02154-8 23 45 gironummer 4988 Grafische verzorging: grafische bedrijven Bosch Keuning - Baarn De nieuwe voorzitter van Heemschut Overijssel ir. J. M. Veldhuis, tot vorig jaar inspecteur Ruimtelijke Ordening Overijs sel en Gelderland. 'Jammer, dat straks bij de invoering van de nieuwe Monumentenwet de rol van de provincie toch wat wordt teruggedrongen. Ook zonder wettelijke verplichting daartoe hebben wij als provincie altijd veel tijd, geld en energie in de monumentenzorg gesto ken'. Dat zegt Jaap Dijkstra, gedeputeerde voor o.m. monumentenzorg van de provincie Overijssel. Met deze voor monumentenzorg opmerkelijk enthousiaste PvdA-gedepu- teerde en zijn beleidsmedewerker Hans van der Meulen hadden wij speciaal voor dit nummer een interview. De provinciale bevoegdheden op het ter rein van de monumentenzorg worden in derdaad kleiner in de nieuwe wet. De pro vincie heeft straks alleen nog maar iets te zeggen over vergunningen (sloop, ver bouw) buiten de bebouwde kom en mag verder nog adviseren over het aanwijzen van stads- en dorpsgezichten. Een wel kome uitbreiding is echter een nieuwe be voegdheid op het punt van de financiering, die inhoudt, dat gemeenten, die jaarlijks minder dan een ton restauratiesubsidie van het Rijk krijgen dat geld moeten gaan afstaan aan de provincie, die vervolgens de som van dat bedrag kan gaan verdelen over prioriteiten, die zijzelf vanuit een to taaloverzicht kan stellen. Dijkstra is daar erg blij mee. Onafhankelijk van elkaar kunnen kleine gemeenten met weinig mo numenten weinig doen. Samen met de pro vincie kan nu voor de meest urgente res tauraties toch geld gevonden worden. Overijssel blijkt een provincie te zijn, die zich beslist niet neerlegt bij de kleinere rol die haar als provincie lijkt te worden toe gemeten. Dijkstra: 'Op zichzelf is decentra lisatie naar de gemeenten toe prima. Ge lukkig zijn er steeds meer gemeenten, die een eigen monumentenverordening aan het maken zijn maar dan hebben we het vooral over de typische monumentenge meenten als de IJsselsteden maar ook Staphorst en Hasselt. Bij gemeenten, die geen verordening en monumentencom missie hebben moet de provincie een sti mulerende rol blijven spelen.' De provincie zelfheeft geen monumen tenverordening? Jaap Dijkstra, gedeputeerde voor o.m. Monu mentenzorg van de provincie Overijssel. Dijkstra: 'Nee, die hebben we nooit gehad. Gemeenten, die onwillig zijn kun je toch niets afdwingen. Zo'n verordening zou een papieren tijger zijn. Je kunt zulke gemeen ten veel beter stimuleren door ze te advi seren over hun monumentenbeleid. En dat doen we via een onafhankelijk genoot schap 'Het Oversticht'. Deze particuliere organisatie kan, zoals Dijkstra haar omschrijft, een unieke con- (Lees verder op pag. 34) Gezicht op het IJsselfront van Kampen (foto Collage-wedstrijd jongeren 6 Het Oversticht) Interview met Van Meel 7 Jonge bouwkunst 9 Het Oversticht 12 Jaargang 65, Het landschap 14 no. 11/12, november-december 1988 De IJsselsteden 16 Heemschut verschijnt 9x per jaar Hergebruik 19,36 Tijdschrift van de Bond Heemschut Fabrieksbuitenplaatsen 22 opgericht in 1911 Stations in Overijssel 28 Beschermvrouwe De Vierde Nota Ruimtelijke Ordening 32 H.M. Koningin Beatrix Een boek kado: ledenwerfactie 43 Heemschut, november-december 1988 5

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1988 | | pagina 5